RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Znaczenie inteligentnych technologii i opomiarowania w gospodarowaniu zasobami wody

Wodomierz wielostrumieniowy suchobieżny z interfejsem indukcyjnym. Źródło: Bmeters

Wodomierz wielostrumieniowy suchobieżny z interfejsem indukcyjnym. Źródło: Bmeters

W wielu częściach świata woda była i jest znacznie tańsza od innych mediów komunalnych (gazu i energii elektrycznej), z tego względu znacznie mniej wysiłków podejmowano w celu ochrony jej zasobów. Zmiany klimatu i deficyty słodkiej wody dotknęły w pierwszej kolejności rolnictwo i były przyczyną dużych migracji ludzkich oraz konfliktów. Zmniejszenie dostępnej ilości wody w skali globalnej wraz ze wzrostem liczby ludności stwarza zapotrzebowanie na innowacyjne technologicznie rozwiązania w gospodarowaniu zasobami wody. Nowych możliwości upatruje się m.in. w rozwoju cyfryzacji, internetu rzeczy i uczenia się maszynowego.

Zobacz także

Apator Powogaz SA Dlaczego w nowoczesnych obiektach warto instalować wodomierze ultradźwiękowe?

Dlaczego w nowoczesnych obiektach warto instalować wodomierze ultradźwiękowe? Dlaczego w nowoczesnych obiektach warto instalować wodomierze ultradźwiękowe?

Prosta instalacja, łatwe projektowanie i niezawodność to tylko niektóre zalety stosowania ultradźwiękowych wodomierzy Ultrimis. Urządzenie tego typu sprawdzi się zarówno w budownictwie mieszkaniowym,...

Prosta instalacja, łatwe projektowanie i niezawodność to tylko niektóre zalety stosowania ultradźwiękowych wodomierzy Ultrimis. Urządzenie tego typu sprawdzi się zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i w zastosowaniu przemysłowym. Co więcej, wodomierz ultradźwiękowy gwarantuje inwestorom uzyskanie oszczędności.

EWE ARMATURA POLSKA SP. Z O.O. Studzienka wodomierzowa Ewe FLEXORIPP

Studzienka wodomierzowa Ewe FLEXORIPP Studzienka wodomierzowa Ewe FLEXORIPP

Studzienki wodomierzowe z czarnego PE dostępne w ofercie firmy EWE Armaturen polietylenu zostały udoskonalone pod względem materiałowym i użytkowym. Zwiększono możliwości zastosowań studzienki oraz ułatwiono...

Studzienki wodomierzowe z czarnego PE dostępne w ofercie firmy EWE Armaturen polietylenu zostały udoskonalone pod względem materiałowym i użytkowym. Zwiększono możliwości zastosowań studzienki oraz ułatwiono jej montaż i użytkowanie.

Itron Polska Sp. z o.o. Zdalny odczyt wodomierzy

Zdalny odczyt wodomierzy Zdalny odczyt wodomierzy

Budownictwo wielolokalowe z utrudnionym dostępem do liczników Podstawowym problemem przy odczycie wodomierzy zamontowanych u lokatorów w budynkach wielorodzinnych jest brak dostępu do nich. Dotyczy...

Budownictwo wielolokalowe z utrudnionym dostępem do liczników Podstawowym problemem przy odczycie wodomierzy zamontowanych u lokatorów w budynkach wielorodzinnych jest brak dostępu do nich. Dotyczy to praktycznie wszystkich budynków wielorodzinnych wybudowanych w latach osiemdziesiątych i wcześniej. Nawet po wejściu do mieszkania odczyt kilku wodomierzy w trudno dostępnych miejscach jest czasami nie lada wyczynem. Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zastosowanie odczytu radiowego.

Zużycie wody na naszej planecie wzrosło w XX w. trzykrotnie i w skali globalnej coraz bardziej widoczne jest złe nią zarządzanie oraz przestarzała lub nieodpowiednia infrastruktura. Zasoby wodne stają się coraz droższe i mniejsze, a ich skuteczna kontrola i efektywne wykorzystanie konieczne jest nie tylko w gospodarce komunalnej, ale i rolnictwie oraz przemyśle. Realizacja tych procesów opiera się na niepozornych urządzeniach, jakimi są wodomierze i przepływomierze, oraz technologiach komunikacji i przesyłu danych.

Od kilku lat instalujemy w UE wodomierze ze zdalnym odczytem danych, a ustawa o efektywności energetycznej [1] zobowiązuje do montażu w budynkach wielolokalowych takich urządzeń także dla ciepłej wody. Ujmowanie, uzdatnianie i dystrybucja wody są ściśle powiązane z energią. Informacje pochodzące m.in. z wodomierzy i przepływomierzy to źródło danych nie tylko dla systemów rozliczeń za zużyte media, ale, wraz z innymi danymi z sieci, także dla rozwijających się technologii zarządzania, wykorzystujących internet rzeczy i sztuczną inteligencję. Te z kolei służą m.in. do monitorowania i zarządzania zasobami wody, a nie tylko sieci. Branża wod-kan musi obecnie zarówno stosować się do zasad gospodarki zrównoważonej, jak i wchodzić w etap przygotowań związanych z odpornością jej infrastruktury na zmiany klimatu.

Precyzyjne opomiarowanie zużycia wody jest niezbędne w systemie rozliczeń, zwłaszcza wtedy, gdy rosną koszty ujmowania i energii elektrycznej. Zakłady wod-kan wprawdzie stosują już technologie OZE i obniżają energochłonność swoich procesów, ale w tym celu potrzebują precyzyjnych danych z sieci i od odbiorców. Zwiększanie jakości pracy i konieczność sprostania rosnącemu zapotrzebowaniu na wodę na terenach zurbanizowanych będzie wymagać dalszych dużych nakładów energetycznych oraz analiz i prognozowania zapotrzebowania. Rośnie tym samym znaczenie wdrażania rozwiązań i technologii smart wraz z IoT (Internet of Things) oraz AI (Artificial intelligence). Rozwój IoT umożliwia wykorzystanie inteligentnych technologii w obszarach dotychczas nieuwzględnianych, takich jak zużycie energii czy wody, praca oświetlenia i AGD itd.

W literaturze naukowej poświęconej przyszłości branży wod-kan pojawiają się już np. określenia AMI (Advanced Metering Infrastructure), IWSs (Intelligent Water Systems) czy SWSs (Smart Water Systems). Przyjmuje się, że rozwiązania inteligentne potrafią szybko, w czasie rzeczywistym (rzędu minut), przeanalizować otrzymane dane i dać użyteczną informację zwrotną. A to z kolei wymaga od urządzeń pomiarowych praktycznie stałego kontaktu z koncentratorami i systemami gromadzenia i analizy danych. Z tego wynika kolejne wymaganie – zagwarantowania bardzo dużych mocy obliczeniowych dla dużej liczby posiadanych danych oraz ich prawidłowego i optymalnego wyboru [2].

Wodomierze pełnią w tej architekturze informacyjnej bardzo ważną rolę i będzie się od nich wymagać coraz więcej możliwości i funkcji wspomagających „procesy diagnostyczne i decyzyjne związane z codzienną eksploatacją sieci wodociągowych w czasie quasi-rzeczywistym” [2]. Można być zatem pewnym, że cyfryzacja tych urządzeń będzie stale postępować i wpływać na budowę inteligentnej, a z czasem samouczącej się architektury sieci wodociągowych na cele: dystrybucji, zarządzania i optymalizacji ciśnienia, unikania i lokalizacji wycieków, zapewniania odpowiedniej jakości wody, efektywnej sprzedaży i fakturowania oraz nowych funkcji i wzywań.

Jednym z tych wyzwań są kurczące się zasoby wody słodkiej oraz zmiany klimatu i ekstremalne wahania pogodowe, w tym susze. Są to problemy globalne, a Polska nie należy do państw mających szczególnie dużo wody. Utworzona niedawno Światowa Organizacja Wody uważa, że kryzys wodny jest piątym globalnym ryzykiem pod względem skali wpływu na ludzkość. Choć wiadomo, że zasoby wody są ograniczone, korzystamy z nich w coraz szybszym tempie. Na całym świecie codziennie zużywa się aż 10 mld m3 słodkiej wody [3], dlatego oprócz wdrażania nowych technologii ważne jest zachęcanie obywateli do świadomego zużycia wody i zmiany postaw konsumpcyjnych w celu jej oszczędzania.

Choć Ziemia pokryta jest w 75% wodą (dlatego nazywamy ją „błękitną planetą”), aż 97,5% tych zasobów stanowi słona woda nienadająca się do spożycia i wykorzystania w rolnictwie i przemyśle, a pozostałe zaledwie 2,5% wody użytecznej jest rozłożone na globie nierównomiernie. Ponad miliard osób nie ma dostępu do bezpiecznej wody pitnej. Według Światowej Organizacji Zdrowia 80% wszystkich chorób w krajach rozwijających się ma związek z deficytem wody i jej niską jakością. Z kolei ONZ szacuje, że już za rok, czyli w 2025 roku, 30% światowej populacji zamieszkującej 50 krajów dotknie niedobór wody. Wyczerpujemy dostępne zasoby i stale rośnie popyt, a globalne ocieplenie jeszcze pogłębia problem. Wielu zapomina, że używamy wody nie tylko do picia, mycia czy prania, ale także w produktach, które spożywamy i wytwarzamy.

W dalszej części artykułu:

• Wodomierze i komunikacja a ilość i jakość wody

• Infrastruktura sieciowa a dane z wodomierzy

• Nad czym pracują naukowcy?

• Światowe trendy badawcze

• Jak pozyskiwać środki na inwestycje w nowe, inteligentne technologie

• Wodomierze, nakładki, transmisja danych i programy

• Modele sieci wodociągowych

 

Aby przeczytać pełną wersję artykułu, należy się zalogować. wykupić prenumeratę i zalogować się.

Literatura

1. Ustawa z dnia 20 kwietnia 2021 r. o zmianie ustawy o efektywności energetycznej oraz niektórych innych ustaw (DzU 2021, poz. 868)

2. Dzimińska Paulina, Stańczyk Justyna, Pałczyński Krzysztof, Licznar Paweł, Andrysiak Tomasz, Potencjał algorytmów inteligencji obliczeniowej w interpretacji rozproszonych danych wodomierzowych, „INSTAL” 1/2024, DOI:10.36119/15.2024.1.5, https://informacjainstal.com.pl/wp-content/uploads/2024/02/Instal-1_2024-strony-6-2.pdf

3. Average Daily Water Usage, https://www.theworldcounts.com/stories/average-daily-water-usage

4. Deploying Full Water Metering at the Household/Final User Level, Green Best Practice Community, https://greenbestpractice.jrc.ec.europa.eu/node/586 

5. Syrmos Evangelos, Sidiropoulos Vasileios, Bechtsis Dimitrios, Stergiopoulos Fotis, Aivazidou Eirini, Vrakas Dimitris, Vezinias Prodromos, Vlahavas Ioannis, An Intelligent Modular Water Monitoring IoT System for Real-Time Quantitative and Qualitative Measurements, „Sustainability” 2023, 15(3), 2127, https://doi.org/10.3390/su15032127

6. Gu Fei, Niu Jianwei, Jiang Landu, Liu Xue, Atiquzzaman Mohammed, Survey of the low power wide area network technologies, „J. Netw. Comput. Appl.” 2020, 149, 102459, https://doi.org/10.1016/j.jnca.2019.102459

7. Daigavane Vaishnavi V., Gaikwad M.A, Water Quality Monitoring System Based on IOT, „Advances in Wireless and Mobile Communications” 2017, Vol. 10, No. 5, https://www.ripublication.com/awmc17/awmcv10n5_24.pdf

8. Chowdury Mohammad Salah Uddin, Bin Emran Talha, Ghosh Subhasish, Pathak Abhijit, Alam Mohd. Manjur, Absar Nurul, Andersson Karl, Hossain Mohammad Shahadat, IoT Based Real-Time River Water Quality Monitoring System, „Procedia Comput. Sci.” 2019, 155, 161–168, https://doi.org/10.1016/j.procs.2019.08.025

9. Zapata-Sierra Antonio Jesús, Salmerón-Manzano Esther, Alcayde Alfredo, Zapata-Castillo María Lourdes, Manzano-Agugliaro Francisco, The Scientific Landscape of Smart Water Meters: A Comprehensive Review, „Water” 2024, 16(1):113, https://doi.org/10.3390/w16010113

10. Clifford Eoghan, Mulligan Sean, Comer Joanne, Hannon Louise, Flow-Signature Analysis of Water Consumption in Nonresidential Building Water Networks Using High-Resolution and Medium-Resolution Smart Meter Data: Two Case Studies, „Water Resources Research”, 2017, https://doi.org/10.1002/2017WR020639

11. Slaný Vlastimil, Lučanský Adam, Koudelka Petr, Mareček Jan, Krčálová Eva, Martínek Radek, An Integrated IoT Architecture for Smart Metering Using Next Generation Sensor for Water Management Based on LoRaWAN Technology: A Pilot Study, „Sensors”, 2020; 20(17):4712, https://doi.org/10.3390/s20174712

12. Krishnan Siva Rama, Nallakaruppan M.K., Chengoden Rajeswari, Koppu Srinivas, Iyapparaja M., Sadhasivam Jayakumar, Sethuraman Sankaran, Smart Water Resource Management Using Artificial Intelligence – A Review, „Sustainability”, 2022, 14(20), 13384, https://doi.org/10.3390/su142013384

13. Jan Farmanullah, Min-Allah Nasro, Düştegör Dilek, IoT Based Smart Water Quality Monitoring: Recent Techniques, Trends and Challenges for Domestic Applications, „Water”, 2021, 13(13):1729, https://doi.org/10.3390/w1313172

14. https://www.igwp.org.pl/optymalny-dobor-wodomierza-jako-warunek-zwiekszenia-przychodow-przedsiebiorstwa-wodociagowego/

15. Materiały techniczne i poradnikowe firmy WES, https://wes.info.pl/

16. Materiały techniczne firm: Apator Powogaz, Bmeters, Diehl Metering, Ferro, Globe of Things, Itron, Metrona

Komentarze

Powiązane

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Enrique Vilamitjana z Panasonic kontynuuje działania rzecznicze jako członek zarządu EHPA

Enrique Vilamitjana z Panasonic kontynuuje działania rzecznicze jako członek zarządu EHPA Enrique Vilamitjana z Panasonic kontynuuje działania rzecznicze jako członek zarządu EHPA

Dyrektor zarządzający Panasonic Heating & Cooling Solutions, Enrique Vilamitjana, został powołany do zarządu Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła (EHPA) na trzeci rok z rzędu.

Dyrektor zarządzający Panasonic Heating & Cooling Solutions, Enrique Vilamitjana, został powołany do zarządu Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła (EHPA) na trzeci rok z rzędu.

Electrolux Rodzaje zmywarek: do zabudowy, szerokie, wąskie

Rodzaje zmywarek: do zabudowy, szerokie, wąskie Rodzaje zmywarek: do zabudowy, szerokie, wąskie

Zmywarka jest nieodłącznym elementem wyposażenia każdej nowoczesnej kuchni. Dzięki niej zyskujemy czas, oszczędzamy wodę i energię, a przede wszystkim mamy pewność, że nasze naczynia są dokładnie umyte...

Zmywarka jest nieodłącznym elementem wyposażenia każdej nowoczesnej kuchni. Dzięki niej zyskujemy czas, oszczędzamy wodę i energię, a przede wszystkim mamy pewność, że nasze naczynia są dokładnie umyte i zawsze gotowe do użycia. Ale jaką zmywarkę do domu wybrać?

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news Esybox Max: innowacyjne rozwiązanie dla instalacji komercyjnych

Esybox Max: innowacyjne rozwiązanie dla instalacji komercyjnych Esybox Max: innowacyjne rozwiązanie dla instalacji komercyjnych

W świecie dynamicznie rozwijającej się technologii wodnych, DAB rozwija serię Esybox Line, która redefiniuje standardy w efektywności i niezawodności. Najnowszym modelem tej serii jest Esybox Max – przełomowy,...

W świecie dynamicznie rozwijającej się technologii wodnych, DAB rozwija serię Esybox Line, która redefiniuje standardy w efektywności i niezawodności. Najnowszym modelem tej serii jest Esybox Max – przełomowy, inteligentny system pompowy, stworzony w nowoczesnej technologii, aby służyć z maksymalną wydajnością i bezpieczeństwem budynkom komercyjnym takim jak apartamentowce, hotele średniej wielkości czy szpitale.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Katalog Nowoczesne Chłodnictwo 2024

Katalog Nowoczesne Chłodnictwo 2024 Katalog Nowoczesne Chłodnictwo 2024

Zaostrzenie harmonogramu redukcji wprowadzania do obrotu F-gazów (Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/573 z dnia 7 lutego 2024) przyczynia się do intensyfikacji działań służących wprowadzaniu...

Zaostrzenie harmonogramu redukcji wprowadzania do obrotu F-gazów (Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/573 z dnia 7 lutego 2024) przyczynia się do intensyfikacji działań służących wprowadzaniu technologii o wysokiej efektywności energetycznej, które poza niskim poziomem emisji bezpośredniej, dzięki zastosowaniu czynników naturalnych lub o niskim GWP, będą również źródłem niskiej emisji pośredniej. W Schiessl Polska nadchodzące zmiany traktujemy jako kolejne wyzwanie i doskonałą...

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Inwestycje firmy Panasonic w sektorze usług i wielorodzinnych budynków mieszkalnych

Inwestycje firmy Panasonic w sektorze usług i wielorodzinnych budynków mieszkalnych Inwestycje firmy Panasonic w sektorze usług i wielorodzinnych budynków mieszkalnych

Firma Panasonic Heating & Cooling Solutions ogłosiła inwestycję w wysokości 9 milionów euro w swoim francuskim zakładzie w Tillières-Sur-Avre w celu produkcji nowej wysokowydajnej pompy ciepła powietrze-woda,...

Firma Panasonic Heating & Cooling Solutions ogłosiła inwestycję w wysokości 9 milionów euro w swoim francuskim zakładzie w Tillières-Sur-Avre w celu produkcji nowej wysokowydajnej pompy ciepła powietrze-woda, Big Aquarea serii M. Posunięcie to podkreśla ambicje firmy dotyczące rozwoju na europejskim rynku ogrzewania i klimatyzacji.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte szkolenia dla instalatorów A2W Panasonic

Otwarte szkolenia dla instalatorów A2W Panasonic Otwarte szkolenia dla instalatorów A2W Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions serdecznie zaprasza na otwarte, dwudniowe szkolenia akredytacyjne dedykowane pompom ciepła Aquarea. Te szkolenia są wyjątkową okazją dla wszystkich instalatorów pragnących...

Panasonic Heating & Cooling Solutions serdecznie zaprasza na otwarte, dwudniowe szkolenia akredytacyjne dedykowane pompom ciepła Aquarea. Te szkolenia są wyjątkową okazją dla wszystkich instalatorów pragnących poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności w zakresie instalacji i obsługi zaawansowanych systemów grzewczych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wytypuj Mistrza EURO 2024

Wytypuj Mistrza EURO 2024 Wytypuj Mistrza EURO 2024

Marka Hisense już po raz trzeci jest globalnym sponsorem Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO. Zapraszamy do piłkarskiego szaleństwa podczas EURO2024 i do wzięcia udziału w Konkursie „Wytypuj Mistrza...

Marka Hisense już po raz trzeci jest globalnym sponsorem Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO. Zapraszamy do piłkarskiego szaleństwa podczas EURO2024 i do wzięcia udziału w Konkursie „Wytypuj Mistrza z Hisense”. Zasady Konkursu są bardzo proste:

ECS PARUSZEWSKI Sp. komandytowo-akcyjna Wentylacja mechaniczna Max-Vent – nowa jakość dystrybucji powietrza

Wentylacja mechaniczna Max-Vent – nowa jakość dystrybucji powietrza Wentylacja mechaniczna Max-Vent – nowa jakość dystrybucji powietrza

Przy projektowaniu i montażu systemu wentylacji mechanicznej kluczową rolę odgrywa dobór odpowiednich materiałów. Rekuperacja jest inwestycją na lata – powinna być przede wszystkim szczelna, antybakteryjna...

Przy projektowaniu i montażu systemu wentylacji mechanicznej kluczową rolę odgrywa dobór odpowiednich materiałów. Rekuperacja jest inwestycją na lata – powinna być przede wszystkim szczelna, antybakteryjna i antygrzybiczna, a cała instalacja trwała i niezawodna.

COMAP POLSKA Sp. z o.o. news Nowe Centrum Logistyczne Aalberts hydronic flow control już otwarte

Nowe Centrum Logistyczne Aalberts hydronic flow control już otwarte Nowe Centrum Logistyczne Aalberts hydronic flow control już otwarte

O rozwoju firmy świadczą nie tylko wprowadzane na rynek nowości, będące odpowiedzią na potrzeby inwestorów czy użytkowników. To przede wszystkim inwestycje, które umożliwiają jeszcze lepszą realizację...

O rozwoju firmy świadczą nie tylko wprowadzane na rynek nowości, będące odpowiedzią na potrzeby inwestorów czy użytkowników. To przede wszystkim inwestycje, które umożliwiają jeszcze lepszą realizację świadczonych usług. Aalberts hydronic flow control otworzyło nowe Centrum Logistyczne, skąd realizowane będą wysyłki produktów marek Flamco, Comap oraz Sentinel do klientów z Polski, Czech, Węgier, krajów bałtyckich i Ukrainy oraz na Bałkany.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kupuj Hisense – odbierz piłkę EURO 2024

Kupuj Hisense – odbierz piłkę EURO 2024 Kupuj Hisense – odbierz piłkę EURO 2024

W Schiessl Polska rozdajemy piłki Mistrzostw Europy UEFA EURO 2024!

W Schiessl Polska rozdajemy piłki Mistrzostw Europy UEFA EURO 2024!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Nowość: Klimatyzatory LG DUALCOOL Soft Air

Nowość: Klimatyzatory LG DUALCOOL Soft Air Nowość: Klimatyzatory LG DUALCOOL Soft Air

Klimatyzator LG DUALCOOL zapewnia komfortowe warunki w pomieszczeniach przez cały rok dzięki nowoczesnym technologiom. Jedną z najnowszych funkcji jest Soft Air™, która umożliwia delikatny, pośredni przepływ...

Klimatyzator LG DUALCOOL zapewnia komfortowe warunki w pomieszczeniach przez cały rok dzięki nowoczesnym technologiom. Jedną z najnowszych funkcji jest Soft Air™, która umożliwia delikatny, pośredni przepływ powietrza, eliminując uczucie intensywnego chłodu. Podwójny nawiew DUAL Vane pozwala na szybką i optymalną regulację temperatury, a jego zaawansowany system dostosowuje kierunek powietrza do potrzeb użytkowników.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news Innowacyjne rozwiązanie na rynku: Esybox Line – nowoczesny system hydroforowy

Innowacyjne rozwiązanie na rynku: Esybox Line – nowoczesny system hydroforowy Innowacyjne rozwiązanie na rynku: Esybox Line – nowoczesny system hydroforowy

Esybox Line to rewolucyjna propozycja od firmy DAB, znanej z innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie technologii przepływu wody. Elektroniczne zestawy hydroforowe z przetwornicą częstotliwości nie tylko gwarantują...

Esybox Line to rewolucyjna propozycja od firmy DAB, znanej z innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie technologii przepływu wody. Elektroniczne zestawy hydroforowe z przetwornicą częstotliwości nie tylko gwarantują stałe ciśnienie w instalacji, ale także zapewniają pełną ochronę. Pompy serii Esybox Line są niezwykle, kompaktowe, łatwe w obsłudze i oferują wyjątkowo wysoką wydajność, co sprawia, że są idealnym rozwiązaniem zarówno dla instalatora, jak i użytkownika.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Jednostki ścienne marki LG z bonami Pluxee

Jednostki ścienne marki LG z bonami Pluxee Jednostki ścienne marki LG z bonami Pluxee

Czy znasz już najnowsze jesnostki ścienne od marki LG?? Seria Dualcool Soft Air z innowacyjną funkcją Soft Air™ umożliwia delikatny, pośredni przepływ powietrza, eliminując uczucie intensywnego chłodu....

Czy znasz już najnowsze jesnostki ścienne od marki LG?? Seria Dualcool Soft Air z innowacyjną funkcją Soft Air™ umożliwia delikatny, pośredni przepływ powietrza, eliminując uczucie intensywnego chłodu. Natomiast podwójny nawiew DUAL Vane pozwala na szybką i optymalną regulację temperatury dostosowując kierunek powietrza do potrzeb użytkowników.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Super cena na oprawę zaworową TESTO 550s

Super cena na oprawę zaworową TESTO 550s Super cena na oprawę zaworową TESTO 550s

Łatwa w obsłudze elektroniczna oprawa zaworowa Bluetooth testo 550s zapewni precyzyjne wyniki pomiarów, z możliwością ich przeglądania w aplikacji mobilnej testo Smart App.

Łatwa w obsłudze elektroniczna oprawa zaworowa Bluetooth testo 550s zapewni precyzyjne wyniki pomiarów, z możliwością ich przeglądania w aplikacji mobilnej testo Smart App.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Firma Panasonic wspiera kampanię społeczną „Pompuj ciepło z głową”

Firma Panasonic wspiera kampanię społeczną „Pompuj ciepło z głową” Firma Panasonic wspiera kampanię społeczną „Pompuj ciepło z głową”

Panasonic z dumą informuje o swoim zaangażowaniu w kampanię społeczną „Pompuj ciepło z głową”, prowadzoną przez Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC). Zaangażowanie firmy ma na celu...

Panasonic z dumą informuje o swoim zaangażowaniu w kampanię społeczną „Pompuj ciepło z głową”, prowadzoną przez Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC). Zaangażowanie firmy ma na celu przyczynienie się do promowania zrównoważonych rozwiązań grzewczych, które są nie tylko ekonomiczne, ale także przyjazne dla środowiska.

Gizo Wózki widłowe Kalmar – możliwości i zastosowania

Wózki widłowe Kalmar – możliwości i zastosowania Wózki widłowe Kalmar – możliwości i zastosowania

Wózki widłowe to urządzenia, które usprawniają transport w magazynach, halach przemysłowych i na placach budowy. Na rynku znajdziesz różne modele takich maszyn. Wśród nich warto wyróżnić sprzęt marki Kalmar,...

Wózki widłowe to urządzenia, które usprawniają transport w magazynach, halach przemysłowych i na placach budowy. Na rynku znajdziesz różne modele takich maszyn. Wśród nich warto wyróżnić sprzęt marki Kalmar, powszechnie znany jako wózki „ciężkie”. Co warto wiedzieć o tych urządzeniach i gdzie sprawdzą się najlepiej?

Bezpłatny e-book Racjonalne wykorzystanie wody i zagospodarowanie ścieków

Bezpłatny e-book Racjonalne wykorzystanie wody i zagospodarowanie ścieków Bezpłatny e-book Racjonalne wykorzystanie wody i zagospodarowanie ścieków

Jak zaoszczędzić na kosztach zużycia wody i odprowadzania ścieków? Niższe zużycie cennych zasobów, do których z pewnością należy woda pitna, zwykle jest realnie możliwe pod wpływem dwóch czynników – ekonomii...

Jak zaoszczędzić na kosztach zużycia wody i odprowadzania ścieków? Niższe zużycie cennych zasobów, do których z pewnością należy woda pitna, zwykle jest realnie możliwe pod wpływem dwóch czynników – ekonomii i prawa. Racjonalne gospodarowanie wodą musi się albo w namacalny sposób opłacić, albo podlegać obowiązującym przepisom...

mgr inż. Kamil Kowalczyk Inteligentne i ekonomiczne opomiarowanie zużycia wody

Inteligentne i ekonomiczne opomiarowanie zużycia wody Inteligentne i ekonomiczne opomiarowanie zużycia wody

Coraz częściej mówi się nie tylko o inteligentnych budynkach, ale i inteligentnych miastach. Nie muszą być one budowane od nowa – wystarczy wpleść w nie nowoczesne technologie, m.in. pomagające zarządzać...

Coraz częściej mówi się nie tylko o inteligentnych budynkach, ale i inteligentnych miastach. Nie muszą być one budowane od nowa – wystarczy wpleść w nie nowoczesne technologie, m.in. pomagające zarządzać takimi zasobami, jak woda, energia cieplna i elektryczna. To trend globalny i także Polska stopniowo wdraża idee zrównoważonego rozwoju. Ważnym etapem na tej drodze jest tworzenie inteligentnych systemów opomiarowania mediów komunalnych.

Redakcja RI news Rozporządzenie w sprawie montażu podzielników ciepła

Rozporządzenie w sprawie montażu podzielników ciepła Rozporządzenie w sprawie montażu podzielników ciepła

Opublikowano rozporządzenie regulujące montaż podzielników kosztów ogrzewania, ciepłomierzy i wodomierzy. Określenie maksymalnej i minimalnej opłaty za ciepło w przeliczeniu na metr kwadratowy mieszkania...

Opublikowano rozporządzenie regulujące montaż podzielników kosztów ogrzewania, ciepłomierzy i wodomierzy. Określenie maksymalnej i minimalnej opłaty za ciepło w przeliczeniu na metr kwadratowy mieszkania ma uniemożliwić oszustwa na podzielnikach ciepła stosowanych powszechnie w budynkach wielorodzinnych.

Szperacz Bez prostych kawałków

Bez prostych kawałków Bez prostych kawałków

Na zdjęciu obok wodomierz. Instalator zdecydował, że nie użyje przy jego montażu ani jednego prostego kawałeczka rury...

Na zdjęciu obok wodomierz. Instalator zdecydował, że nie użyje przy jego montażu ani jednego prostego kawałeczka rury...

Redakcja RI news IGWP apeluje o ratowanie płynności sektora wod-kan

IGWP apeluje o ratowanie płynności sektora wod-kan IGWP apeluje o ratowanie płynności sektora wod-kan

Koronawirus wpływa nie tylko na zdrowie, organizacje naszego życia, ale także finanse. Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” zwróciła się do premiera Mateusza Morawieckiego z apelem o wsparcie złej kondycji...

Koronawirus wpływa nie tylko na zdrowie, organizacje naszego życia, ale także finanse. Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” zwróciła się do premiera Mateusza Morawieckiego z apelem o wsparcie złej kondycji finansowej sektora wodno-kanalizacyjnego.

Redakcja RI news UODO przeprowadzi kontrolę operatorów zdalnych wodomierzy

UODO przeprowadzi kontrolę operatorów zdalnych wodomierzy UODO przeprowadzi kontrolę operatorów zdalnych wodomierzy

Urząd Ochrony Danych Osobowych zapowiedział kontrole podmiotów korzystających z systemu zdalnego odczytu wodomierzy. Zbadane zostaną m.in. urzędy miast i przedsiębiorstwa wodociągowe.

Urząd Ochrony Danych Osobowych zapowiedział kontrole podmiotów korzystających z systemu zdalnego odczytu wodomierzy. Zbadane zostaną m.in. urzędy miast i przedsiębiorstwa wodociągowe.

Redakcja RI news Innowacyjny projekt wodociągów w Ząbkach

Innowacyjny projekt wodociągów w Ząbkach Innowacyjny projekt wodociągów w Ząbkach

Podwarszawskie Ząbki borykają się z problemem nadmiernego poboru wody podziemnej oraz stratom wody w sieci wodociągowej. Pomóc ma wdrożenie projektu pn. Zintegrowany system monitoringu infrastruktury wodociągowej...

Podwarszawskie Ząbki borykają się z problemem nadmiernego poboru wody podziemnej oraz stratom wody w sieci wodociągowej. Pomóc ma wdrożenie projektu pn. Zintegrowany system monitoringu infrastruktury wodociągowej miasta Ząbki. Zostanie on przeprowadzony do końca sierpnia 2021 r. dzięki dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Redakcja RI news VI Konferencja „Efektywne obniżanie strat wody” - relacja

VI Konferencja „Efektywne obniżanie strat wody” - relacja VI Konferencja „Efektywne obniżanie strat wody” - relacja

Kolejna, szósta już edycja konferencji „Efektywne obniżanie strat wody” odbyła się w dniach 21-23.11.2018 w hotelu Klimczok w Szczyrku. Jak co roku w wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele branży wodociągowej...

Kolejna, szósta już edycja konferencji „Efektywne obniżanie strat wody” odbyła się w dniach 21-23.11.2018 w hotelu Klimczok w Szczyrku. Jak co roku w wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele branży wodociągowej z całej Polski – łącznie ponad 70 osób – prezesów, dyrektorów, kierowników i specjalistów.

Wybrane dla Ciebie

Jak wybrać odpowiednie urządzenie »

Jak wybrać odpowiednie urządzenie » Jak wybrać odpowiednie urządzenie »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Klimatyzatory pokojowe, jakie dobrać »

Klimatyzatory pokojowe, jakie dobrać » Klimatyzatory pokojowe, jakie dobrać »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Poznaj nowe metody zasilania rezerwowego »

Poznaj nowe metody zasilania rezerwowego » Poznaj nowe metody zasilania rezerwowego »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Zarejestruj urządzenie i odbieraj nagrody »

Zarejestruj urządzenie i odbieraj nagrody » Zarejestruj urządzenie i odbieraj nagrody »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleci ekspert

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleci ekspert Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleci ekspert

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Odkryj nowy sposób próżniowania »

Odkryj nowy sposób próżniowania » Odkryj nowy sposób próżniowania »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

Gizo Wózki widłowe Kalmar – możliwości i zastosowania

Wózki widłowe Kalmar – możliwości i zastosowania Wózki widłowe Kalmar – możliwości i zastosowania

Wózki widłowe to urządzenia, które usprawniają transport w magazynach, halach przemysłowych i na placach budowy. Na rynku znajdziesz różne modele takich maszyn. Wśród nich warto wyróżnić sprzęt marki Kalmar,...

Wózki widłowe to urządzenia, które usprawniają transport w magazynach, halach przemysłowych i na placach budowy. Na rynku znajdziesz różne modele takich maszyn. Wśród nich warto wyróżnić sprzęt marki Kalmar, powszechnie znany jako wózki „ciężkie”. Co warto wiedzieć o tych urządzeniach i gdzie sprawdzą się najlepiej?

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Firma Panasonic wspiera kampanię społeczną „Pompuj ciepło z głową”

Firma Panasonic wspiera kampanię społeczną „Pompuj ciepło z głową” Firma Panasonic wspiera kampanię społeczną „Pompuj ciepło z głową”

Panasonic z dumą informuje o swoim zaangażowaniu w kampanię społeczną „Pompuj ciepło z głową”, prowadzoną przez Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC). Zaangażowanie firmy ma na celu...

Panasonic z dumą informuje o swoim zaangażowaniu w kampanię społeczną „Pompuj ciepło z głową”, prowadzoną przez Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC). Zaangażowanie firmy ma na celu przyczynienie się do promowania zrównoważonych rozwiązań grzewczych, które są nie tylko ekonomiczne, ale także przyjazne dla środowiska.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Super cena na oprawę zaworową TESTO 550s

Super cena na oprawę zaworową TESTO 550s Super cena na oprawę zaworową TESTO 550s

Łatwa w obsłudze elektroniczna oprawa zaworowa Bluetooth testo 550s zapewni precyzyjne wyniki pomiarów, z możliwością ich przeglądania w aplikacji mobilnej testo Smart App.

Łatwa w obsłudze elektroniczna oprawa zaworowa Bluetooth testo 550s zapewni precyzyjne wyniki pomiarów, z możliwością ich przeglądania w aplikacji mobilnej testo Smart App.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Jednostki ścienne marki LG z bonami Pluxee

Jednostki ścienne marki LG z bonami Pluxee Jednostki ścienne marki LG z bonami Pluxee

Czy znasz już najnowsze jesnostki ścienne od marki LG?? Seria Dualcool Soft Air z innowacyjną funkcją Soft Air™ umożliwia delikatny, pośredni przepływ powietrza, eliminując uczucie intensywnego chłodu....

Czy znasz już najnowsze jesnostki ścienne od marki LG?? Seria Dualcool Soft Air z innowacyjną funkcją Soft Air™ umożliwia delikatny, pośredni przepływ powietrza, eliminując uczucie intensywnego chłodu. Natomiast podwójny nawiew DUAL Vane pozwala na szybką i optymalną regulację temperatury dostosowując kierunek powietrza do potrzeb użytkowników.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news Innowacyjne rozwiązanie na rynku: Esybox Line – nowoczesny system hydroforowy

Innowacyjne rozwiązanie na rynku: Esybox Line – nowoczesny system hydroforowy Innowacyjne rozwiązanie na rynku: Esybox Line – nowoczesny system hydroforowy

Esybox Line to rewolucyjna propozycja od firmy DAB, znanej z innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie technologii przepływu wody. Elektroniczne zestawy hydroforowe z przetwornicą częstotliwości nie tylko gwarantują...

Esybox Line to rewolucyjna propozycja od firmy DAB, znanej z innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie technologii przepływu wody. Elektroniczne zestawy hydroforowe z przetwornicą częstotliwości nie tylko gwarantują stałe ciśnienie w instalacji, ale także zapewniają pełną ochronę. Pompy serii Esybox Line są niezwykle, kompaktowe, łatwe w obsłudze i oferują wyjątkowo wysoką wydajność, co sprawia, że są idealnym rozwiązaniem zarówno dla instalatora, jak i użytkownika.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Nowość: Klimatyzatory LG DUALCOOL Soft Air

Nowość: Klimatyzatory LG DUALCOOL Soft Air Nowość: Klimatyzatory LG DUALCOOL Soft Air

Klimatyzator LG DUALCOOL zapewnia komfortowe warunki w pomieszczeniach przez cały rok dzięki nowoczesnym technologiom. Jedną z najnowszych funkcji jest Soft Air™, która umożliwia delikatny, pośredni przepływ...

Klimatyzator LG DUALCOOL zapewnia komfortowe warunki w pomieszczeniach przez cały rok dzięki nowoczesnym technologiom. Jedną z najnowszych funkcji jest Soft Air™, która umożliwia delikatny, pośredni przepływ powietrza, eliminując uczucie intensywnego chłodu. Podwójny nawiew DUAL Vane pozwala na szybką i optymalną regulację temperatury, a jego zaawansowany system dostosowuje kierunek powietrza do potrzeb użytkowników.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.