RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Zabezpieczenia topikowe specjalne i przeciwprzepięciowe nowej generacji dla instalacji fotowoltaicznych PV

Schemat elektryczny typowego zestawu paneli fotowoltaicznych. Zastosowanie bezpieczników topikowych gPV DC 1. i 2. poziomu
Rys. R. Kłopocki

Schemat elektryczny typowego zestawu paneli fotowoltaicznych. Zastosowanie bezpieczników topikowych gPV DC 1. i 2. poziomu


Rys. R. Kłopocki

Fotowoltaika – pozyskiwanie energii elektrycznej z energii słonecznej – jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin elektrotechniki. Elektrownie fotowoltaiczne PV wymagają precyzyjnego zabezpieczenia przed przeciążeniami, zwarciami oraz przepięciami. Do tego celu służą specjalne bezpieczniki topikowe 1. oraz 2. poziomu o charakterystyce gPV na prąd stały (DC) oraz ograniczniki przepięć specjalne na napięcie stałe DC.

Zobacz także

Zakład Produkcyjny Blachotrapez Sp. z o.o. Montaż fotowoltaiki – schematy, zasada działania i niezbędne wyposażenie

Montaż fotowoltaiki – schematy, zasada działania i niezbędne wyposażenie Montaż fotowoltaiki – schematy, zasada działania i niezbędne wyposażenie

Źródła odnawialnej energii cieszą się coraz większą popularnością wśród właścicieli domów jedno- i wielorodzinnych. Instalacja fotowoltaiki domowej pozwala ograniczyć rachunki za energię elektryczną praktycznie...

Źródła odnawialnej energii cieszą się coraz większą popularnością wśród właścicieli domów jedno- i wielorodzinnych. Instalacja fotowoltaiki domowej pozwala ograniczyć rachunki za energię elektryczną praktycznie do zera. Chcesz się dowiedzieć się, jak przebiega montaż modułów PV oraz jak są projektowane schematy instalacji fotowoltaicznej? Przeczytaj poniższy artykuł!

Zielona Firma Sp. z.o.o Znamy najlepszego instalatora PV w 2023 roku

Znamy najlepszego instalatora PV w 2023 roku Znamy najlepszego instalatora PV w 2023 roku

Zielona Firma z Krakowa zwyciężyła w zmaganiach o tytuł „Instalatora roku”. To szósta już edycja konkursu organizowanego przez firmę Corab – lidera rynku dystrybucji komponentów PV. Szósta, i jak dotąd,...

Zielona Firma z Krakowa zwyciężyła w zmaganiach o tytuł „Instalatora roku”. To szósta już edycja konkursu organizowanego przez firmę Corab – lidera rynku dystrybucji komponentów PV. Szósta, i jak dotąd, najtrudniejsza.

BayWa r.e. Solar Systems AGRI-PV – Wszystko co musisz wiedzieć!

AGRI-PV – Wszystko co musisz wiedzieć! AGRI-PV – Wszystko co musisz wiedzieć!

Temat wykorzystania fotowoltaiki w rolnictwie jest bardzo ciekawy, ale przede wszystkim ważny i potrzebny dla naszego klimatu. Ta gałąź fotowoltaiki daje szansę na podwójne wykorzystanie przestrzeni: chroniąc...

Temat wykorzystania fotowoltaiki w rolnictwie jest bardzo ciekawy, ale przede wszystkim ważny i potrzebny dla naszego klimatu. Ta gałąź fotowoltaiki daje szansę na podwójne wykorzystanie przestrzeni: chroniąc ją przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi, a jednocześnie produkując zieloną energię z tej samej ziemi.

W artykule:

• Pierwszy poziom bezpieczników topikowych

• Drugi poziom bezpieczników topikowych

• Zabezpieczenia przed przepięciem

Na schemacie elektrycznym (rys. 1) pokazano zestaw połączonych łańcuchów modułów fotowoltaicznych PV, w których można uzyskać napięcie wyjściowe układu do 1500 V DC. Napięcie to nie jest ciągle jednakowe i nie jest też tak duże w przypadku, kiedy promienie słoneczne nie oświetlają modułów fotowoltaicznych PV. Każdy moduł fotowoltaiczny generuje prąd wyjściowy od 6 A do ok. 10 A, w zależności od typu modułu PV. Aby osiągnąć wyższe prądy obciążenia, a tym samym wyższą moc zestawu, łączy się większą liczbę łańcuchów modułów PV równolegle. Elektrownie słoneczne różnią się zasadniczo od innych źródeł energii. Ich prąd zwarciowy Isc jest tylko o około 15 – 20% większy od ich prądu znamionowego. W związku z tym w tego typu instalacjach bezcelowe jest stosowanie popularnych bezpieczników topikowych lub wyłączników nadprądowych wymagających do zadziałania kilkakrotnie większego prądu niż znamionowy.

W instalacji fotowoltaicznej zacienienie (nawet częściowe) jednego z modułów PV lub uszkodzenie przewodów łączących moduły powoduje w tym rzędzie stan zwarcia i przepływ prądu zwarciowego wstecznego Isc będącego sumą prądów pochodzących z innych łańcuchów modułów PV połączonych równolegle. W celu uniknięcia powyższych zagrożeń, w instalacji fotowoltaicznej PV stosuje się dwa poziomy ochrony za pomocą bezpieczników topikowych.

schemat elektryczny paneli pv

Rys. 1. Schemat elektryczny typowego zestawu paneli fotowoltaicznych. Zastosowanie bezpieczników topikowych gPV DC 1. i 2. poziomu


Rys. R. Kłopocki

bezpiecznik topikowy

Rys. 2. Bezpiecznik topikowy cylindryczny CH10×38 mm gPV DC 


Fot. R. Kłopocki

bezpieczniki topikowe

Rys. 3. Bezpieczniki topikowe drugiego poziomu NH DC 750 V – 1500 V do zabezpieczania instalacji fotowoltaicznej PV


Fot. R. Kłopocki

tab 1 dane techniczne bezpiecznikow

Tabela 1. Dane techniczne bezpieczników CH 10 DC gPV

Pierwszy poziom bezpieczników topikowych

Pierwszy poziom bezpieczników topikowych (rys. 1) – stosowany szczególnie do wyłączania prądów zwarciowych DC w obszarze modułów PV – w bezpośredniej ich bliskości, specjalnie zaprojektowanych i zbadanych bezpieczników topikowych cylindrycznych CH10×38 mm DC (rys. 2), CH14×51 mm oraz CH10×85 mm o charakterystyce czasowo-prądowej gPV.

Wymienione powyżej bezpieczniki topikowe cylindryczne CH pracują w rozłącznikach bezpiecznikowych PCF DC lub podstawach rozłączalnych EFH na napięcie znamionowe 900 V, 1000 V i 1500 V DC.

Poziom pierwszy bezpieczników umożliwia fizyczne i elektryczne odłączenie każdego pojedynczego rzędu modułów PV. Rozłącznik PCF, jak i podstawa EFH są zainstalowane zarówno w biegunie +, jak i w biegunie – obwodu łańcucha modułów PV. Bezpieczniki te mają specjalną charakterystykę czasowo-prądową t-I przypominającą charakterystykę gR bezpieczników Ultra-Quick do zabezpieczania elementów półprzewodnikowych. Ich znamionowe całki Joule’a przedłukowe i wyłączania są bardzo niskie. Szczegółowe dane techniczne bezpieczników cylindrycznych CH10×38 mm gPV zostały zawarte w tabeli 1. Aby prawidłowo dobrać bezpieczniki cylindryczne CH 10×38 mm DC do zabezpieczenia łańcucha modułów PV, należy znać znamionowy prąd zwarciowy (Isc) modułu PV i jego napięcie w stanie nieobciążonym (przy otwartym obwodzie) (Uoc) oraz liczbę zastosowanych modułów PV w jednym łańcuchu. Według normy PN-EN 50539-11, gdy w instalacji PV występują tylko dwa łańcuchy modułów PV, nie ma potrzeby stosowania bezpieczników cylindrycznych CH gPV do ich zabezpieczenia. W przypadku występowania większej liczby równolegle połączonych łańcuchów paneli PV prąd znamionowy (Inb) wkładki topikowej CH gPV DC do zabezpieczenia jednego łańcucha modułów PV wyznacza się z zależności:

Natomiast napięcie znamionowe Unb wkładki CH 10 DC wyznacza się z zależności:

Drugi poziom bezpieczników topikowych

Drugi poziom bezpieczników topikowych – zabezpieczenie główne PV (rys. 1) jest zwykle umiejscowiony w pobliżu zacisków wejściowych falownika DC/AC i elektrycznie połączony z bezpiecznikami 1. poziomu. Wkładki topikowe NH gPV DC są przystosowane do prądu stałego na napięcie znamionowe DC od 750 V do 1500 V (rys. 3) i umieszczone w podstawach bepiecznikowych lub rozłącznikach, które umożliwiają bezpieczne i szybkie odłączenie przekształtnika od modułów PV i całego obwodu prądu stałego.

Aby prawidłowo dobrać bezpieczniki NH gPV DC do zabezpieczenia głównego modułów PV, należy znać znamionowy prąd zwarciowy (Isc) modułu PV i jego napięcie znamionowe obwodu otwartego (Unp) oraz liczbę wszystkich zastosowanych modułów PV. Prąd znamionowy wkładki PV DC do zabezpieczenia wszystkich łańcuchów modułów PV wyznacza się z zależności:

Natomiast napięcie znamionowe Unb wkładki PV DC wyznacza się z zależności:

Bezpieczniki PV DC montuje się w rozłącznikach bezpiecznikowych DC lub podstawach bezpiecznikowych DC i instaluje zarówno w biegunie + jak i w biegunie – obwodu DC przekształtnika (rys. 1). Jeżeli jeden z biegunów DC przekształtnika jest uziemiony, bezpiecznik gPV DC instaluje się tylko w jednym biegunie. Zakres prądów znamionowych bezpieczników NH gPV Inb = 32 A – 450 A w wielkościach: 0, 1C, 1, 2, 3 oraz 1XL, 2XL i 3L. Znamionowa zdolność zwarciowa: 10 kA. Szczegółowe dane techniczne bezpieczników NH gPV 1100 V DC zostały zamieszczone w tabeli 2.

tab 2 dane techniczne bezpiecznikow

Tabela 2. Dane techniczne bezpieczników NH gPV 1100 V DC

tab 3 dane techniczne ogranicznikow

Tabela 3. Dane techniczne ograniczników ETITEC M T12 PV 1500/10 Y

tab 4 dane techniczne ogranicznikow

Tabela 4. Dane techniczne ograniczników ETITEC M T12 PV 1500/10 Y

ogranicznik przepiec

Rys. 4. Ogranicznik przepięć ETITEC M T12 PV 1500/10 Y


Fot. R. Kłopocki

ogranicznik przepiec

Rys. 5. Ogranicznik przepięć ETITEC M T2 PV 1100/20 Y


Fot. R. Kłopocki

Zabezpieczenia przed przepięciem

Instalacje fotowoltaiczne PV zawierają zazwyczaj urządzenia i aparaty o niskiej wytrzymałości przepięciowej i odporności na prądy udarowe. Moduły PV umieszczone na zewnątrz obiektu, najczęściej na dachu, narażone są na przepięcia spowodowane bliskimi wyładowaniami atmosferycznymi, przepięcia łączeniowe i wnikanie prądu wyładowczego do wnętrza budynku. W zależności od ich położenia, moduły PV powinny być chronione przed bezpośrednim wyładowaniem atmosferycznym za pomocą zewnętrznej instalacji odgromowej. Ochronę instalacji fotowoltaicznej PV przed przepięciami zapewniają ograniczniki przepięć ETITEC M T12 PV (Typ 1,2) (rys. 4) oraz ­ETITEC M T2 PV (Typ 2) (rys. 5). Ograniczniki przepięć ETITEC M T12 PV (Typ 1,2) przeznaczone są do montażu w instalacji obiektu wyposażonego w zewnętrzną instalację odgromową, natomiast ograniczniki ­ETITEC M T2 PV do instalacji w obiektach bez zewnętrznej instalacji odgromowych.

Kiedy w zainstalowanym systemie modułów fotowoltaicznych PV odległość pomiędzy zestawem modułów PV a falownikiem przekracza 10 m, należy zamontować dwa ograniczniki przepięć – w bliskiej odległości od falownika i również w bliskiej odległości od zestawu modułów PV. Jeżeli odległość ta jest mniejsza, można zastosować tylko jeden ogranicznik, jak najbliżej modułów PV. Najważniejsze dane techniczne ograniczników przepięć przeznaczonych do instalacji fotowoltaicznych ETITEC M PV zawarte są w tabelach 3 i 4.

Tak jak w przypadku doboru zabezpieczenia przetężeniowego, również w przypadku doboru ograniczników przepięć przy określaniu ich znamionowego maksymalnego napięcia pracy długotrwałej UC wymagane jest wzięcie pod uwagę odpowiednich współczynników korekcyjnych. Według normy EN 50539 oraz zaleceń większości producentów ograniczników przepięć (SPD) znamionowe napięcie UC ogranicznika do zabezpieczenia całego rzędu ograniczników wylicza się z zależności:

gdzie:

Uoc STC – napięcie tzw. jałowe na zaciskach nieobciążonego modułu PV lub całego rzędu szeregowo połączonych modułów PV zmierzone w warunkach normalnych testu STC (open circuit fvoltage under Standard Test Conditions). Warunki normalne testu są zdefiniowane w normie PN-EN 60904-3. Parametr ten można znaleźć w danych technicznych producenta danego modułu PV i wynika z wymagań normy EN 60904-3 – (przy gęstości strumienia świetlnego 1000 W/m2, rozkładzie widmowym AM 1.5, i temperaturze modułu PV 25 ±2°C);

N – liczba modułów PV połączonych szeregowo w jednym rzędzie.

Przykład obliczeniowy.

Według danych technicznych producenta modułów PV podano: Uoc stc = 36 V, w całym rzędzie mamy N = 24 moduły PV, to znaczy, że:

a więc

Używając współczynnika korekcyjnego, otrzymamy wymaganą wartość Uc ogranicznika (SPD) do ochrony pierwszego rzędu modułów PV:

Oznacza to, że ogranicznika (SPD) o napięciu Uc = 1000 V nie można zastosować; należy użyć ogranicznika o najbliższym napięciu Uc, tj. Uc = 1100 V lub 1500 V.

Napięcie UOC na zaciskach nieobciążonego modułu PV podane jest dla temperatury 25˚C, a moduły PV mają charakterystykę napięciową z ujemnym współczynnikiem temperaturowym, co oznacza, że w niższych temperaturach (zima) napięcie na zaciskach nieobciążonego modułu PV może wzrosnąć nawet o 20% i przekroczyć znamionowe napięcie UOC ogranicznika.

Podobnie może się zdarzyć także w przypadku awarii falownika bez wbudowanego transformatora separacyjnego. Może nastąpić przedostanie się napięcia (udar) ze strony AC na stronę DC. Na stronie DC przekształtnika może się pojawić suma napięć UDC+UAC, która szybko przekroczy wartość napięcia trwałej pracy ogranicznika – UC, a tym samym zniszczony zostanie ogranicznik (SPD) na skutek przegrzania.

Bardzo dużą uwagę należy przyłożyć do prowadzenia instalacji. Kable do instalacji solarnych mają zwykle podwójną izolację, ale przy nieuważnym układaniu instalacji może ona zostać łatwo uszkodzona. Elektrownię fotowoltaiczną buduje się na okres ok. 20 lat i więcej, dlatego wszystkie jej części składowe w czasie okresu funkcjonowania powinny działać bez zarzutu. Przewody należy dobrze zamocować, a złącza konektorowe nie powinny być obciążone ciężarem przewodów. Z biegiem czasu złącza mogą się poluzować i stracą prawidłowy styk, w konsekwencji może dojść do zapalenia się trwałego łuku elektrycznego DC i zniszczenia połączenia.

Drugim bardzo szkodliwym zjawiskiem jest powstawanie przepięć, które są indukowane w pętlach przewodów solarnych tworzących rzędy modułów PV.

Artykuł opublikowany pierwotnie w magazynie „elektro.info”

Literatura

1. PN-EN 50539-11:2013-06 Niskonapięciowe urządzenia ograniczające przepięcia. Urządzenia ograniczające przepięcia do zastosowań specjalnych z włączeniem napięcia stałego. Część 11: Wymagania i badania dla SPD w zastosowaniach fotowoltaicznych

2. PN-HD 60364-7-712:2016-05 Instalacje elektryczne niskiego napięcia. Część 7-712: Wymagania dotyczące specjalnych instalacji lub lokalizacji. Fotowoltaiczne (PV) układy zasilania

3. PN-EN 60904-3 Elementy fotowoltaiczne. Część 3: Zasady pomiaru elementów fotowoltaicznych (PV) do zastosowań naziemnych z wykorzystaniem wzorcowej charakterystyki widmowej promieniowania słonecznego

4. Katalog produktów Green Protect 2019 Ed. 1 firmy ETI Polam Sp. z o.o. w Pułtusku

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI Warszawa stawia na OZE

Warszawa stawia na OZE Warszawa stawia na OZE

W Warszawie w 2017 r. przyznano 11,1 mln zł dotacji na inwestycje ekologiczne. W ubiegłym roku po raz pierwszy fundusze można było wykorzystać na modernizację kotłowni. Najwięcej środków przyznano jednak...

W Warszawie w 2017 r. przyznano 11,1 mln zł dotacji na inwestycje ekologiczne. W ubiegłym roku po raz pierwszy fundusze można było wykorzystać na modernizację kotłowni. Najwięcej środków przyznano jednak na domowe instalacje odnawialnych źródeł energii.

Redakcja RI Kto zostanie Instalatorem Roku

Kto zostanie Instalatorem Roku Kto zostanie Instalatorem Roku

VII targi RENEXPO Poland to nie tylko interesujące wykłady czy spotkania biznesowe. W tym roku po raz pierwszy zostanie zorganizowany drużynowy konkurs na Instalatora Roku. Zwycięscy otrzymają puchar oraz...

VII targi RENEXPO Poland to nie tylko interesujące wykłady czy spotkania biznesowe. W tym roku po raz pierwszy zostanie zorganizowany drużynowy konkurs na Instalatora Roku. Zwycięscy otrzymają puchar oraz instalację fotowoltaiczną o mocy 3kW.

inż. Krzysztof Piechurski, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Wpływ warunków klimatycznych i obciążenia cieplnego budynku na efektywność energetyczną pomp ciepła powietrze/woda z płynną regulacją mocy

Wpływ warunków klimatycznych i obciążenia cieplnego budynku na efektywność energetyczną pomp ciepła powietrze/woda z płynną regulacją mocy Wpływ warunków klimatycznych i obciążenia cieplnego budynku na efektywność energetyczną pomp ciepła powietrze/woda z płynną regulacją mocy

Wiele pomp ciepła powietrze/woda wyposażanych jest obecnie w sprężarki z inwerterem. Ich zaletą jest możliwość dopasowania mocy urządzenia do chwilowych potrzeb grzewczych budynku. Przeprowadzenie analizy...

Wiele pomp ciepła powietrze/woda wyposażanych jest obecnie w sprężarki z inwerterem. Ich zaletą jest możliwość dopasowania mocy urządzenia do chwilowych potrzeb grzewczych budynku. Przeprowadzenie analizy SCOP pompy ciepła regulowanej poprzez zmianę prędkości sprężarki przy użyciu inwertera częstotliwości wymaga pozyskania informacji na temat COP urządzenia w warunkach obciążenia częściowego, a te nie zawsze są łatwo dostępne.

dr inż. Joanna Piotrowska-Woroniak, inż. Maciej Załuska, mgr inż. Rafał Tomaszewicz Zastosowanie dodatkowych źródeł energii odnawialnej do współpracy z pompą ciepła solanka/woda

Zastosowanie dodatkowych źródeł energii odnawialnej do współpracy z pompą ciepła solanka/woda Zastosowanie dodatkowych źródeł energii odnawialnej do współpracy z pompą ciepła solanka/woda

Artykuł przedstawia analizę techniczno-ekonomiczną zastosowania dodatkowych źródeł energii odnawialnej w układzie technologicznym pracy pompy ciepła typu solanka/woda, która zainstalowana jest w budynku...

Artykuł przedstawia analizę techniczno-ekonomiczną zastosowania dodatkowych źródeł energii odnawialnej w układzie technologicznym pracy pompy ciepła typu solanka/woda, która zainstalowana jest w budynku jednorodzinnym. Pompa ciepła o zmierzonej średniej mocy grzewczej 9,53 kW i mocy chłodniczej 7,8 kW pracuje w układzie monowalentnym na cele grzewcze i podgrzewu ciepłej wody użytkowej.

dr inż. Michał Szymański, mgr inż. Aleksandra Nyka, dr inż. Kamil Szkarłat Instalacja fotowoltaiczna dla Hali Sportowej Politechniki Poznańskiej

Instalacja fotowoltaiczna dla Hali Sportowej Politechniki Poznańskiej Instalacja fotowoltaiczna dla Hali Sportowej Politechniki Poznańskiej

Sektor energii słonecznej to obecnie jedna z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi energetyki. Komisja Europejska uznała energię słoneczną za strategiczne źródło zaopatrzenia UE w energię w przyszłości.

Sektor energii słonecznej to obecnie jedna z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi energetyki. Komisja Europejska uznała energię słoneczną za strategiczne źródło zaopatrzenia UE w energię w przyszłości.

mgr inż. Piotr Gabryańczyk Montaż i użytkowanie instalacji fotowoltaicznych – dobre praktyki

Montaż i użytkowanie instalacji fotowoltaicznych – dobre praktyki Montaż i użytkowanie instalacji fotowoltaicznych – dobre praktyki

Instalator wykonujący instalację fotowoltaiczną powinien przestrzegać obowiązujących przepisów oraz posiadać wiedzę i doświadczenie w tym zakresie. Z kolei użytkownik powinien przestrzegać zasad prawidłowej...

Instalator wykonujący instalację fotowoltaiczną powinien przestrzegać obowiązujących przepisów oraz posiadać wiedzę i doświadczenie w tym zakresie. Z kolei użytkownik powinien przestrzegać zasad prawidłowej eksploatacji całego systemu i wiedzieć, na co zwracać uwagę podczas odbioru. Dzięki dobrym praktykom stosowanym przez instalatorów i użytkowników instalacja będzie pracowała przez wiele lat, zmniejszając koszty zużycia energii elektrycznej.

Waldemar Joniec Wymienniki płytowe

Wymienniki płytowe Wymienniki płytowe

Wymienniki płytowe składają się z wielu cienkich metalowych płyt połączonych razem za pomocą ramy ściągającej lub lutowania. Wewnętrzna konfiguracja kanałów wymiennika powoduje, że po jednej stronie płyty...

Wymienniki płytowe składają się z wielu cienkich metalowych płyt połączonych razem za pomocą ramy ściągającej lub lutowania. Wewnętrzna konfiguracja kanałów wymiennika powoduje, że po jednej stronie płyty płynie gorący płyn, a po drugiej – w przeciwprądzie – płyn zimny. Każda płyta wymiennika ma specjalne wytłoczenia, które zwiększają turbulencje obu płynów, co podwyższa wartość współczynników przenikania ciepła.

BayWa r.e. Solar Systems System Dach zielony novotegra – debiut na polskim rynku

System Dach zielony novotegra – debiut na polskim rynku System Dach zielony novotegra – debiut na polskim rynku

To pierwsza taka instalacja w Polsce! Nowy system montażowy na dach zielony od firmy novotegra miał swój debiut w Poznaniu na dachu jednego z biurowców. Instalację wykonała firma D3RS Czymbor, Koperski...

To pierwsza taka instalacja w Polsce! Nowy system montażowy na dach zielony od firmy novotegra miał swój debiut w Poznaniu na dachu jednego z biurowców. Instalację wykonała firma D3RS Czymbor, Koperski Sp. j.

BayWa r.e. Solar Systems Nowe atrakcyjne ceny w BayWa r.e. Solar Systems

Nowe atrakcyjne ceny w BayWa r.e. Solar Systems Nowe atrakcyjne ceny w BayWa r.e. Solar Systems

Czy byłeś w październiku na naszej paltformie sprzedażowej? Jeśli nie, to koniecznie ją odwiedź!

Czy byłeś w październiku na naszej paltformie sprzedażowej? Jeśli nie, to koniecznie ją odwiedź!

BayWa r.e. Solar Systems Nowość na polskim rynku – konstrukcja montażowa novotegra na dach zielony!

Nowość na polskim rynku – konstrukcja montażowa novotegra na dach zielony! Nowość na polskim rynku – konstrukcja montażowa novotegra na dach zielony!

Konstrukcja na dach zielony zawitała do szerokiej oferty jednego z największych w Polsce dystrybutorów fotowoltaiki. To rozwiązanie, które niesie ze sobą m.in. zmniejszenie obciążenia systemu kanalizacyjnego,...

Konstrukcja na dach zielony zawitała do szerokiej oferty jednego z największych w Polsce dystrybutorów fotowoltaiki. To rozwiązanie, które niesie ze sobą m.in. zmniejszenie obciążenia systemu kanalizacyjnego, efektywne wykorzystanie przestrzeni oraz naturalne chłodzenie.

BayWa r.e. Solar Systems BayWa r.e. Solar Systems rozpoczęła współpracę z Enphase Energy!

BayWa r.e. Solar Systems rozpoczęła współpracę z Enphase Energy! BayWa r.e. Solar Systems rozpoczęła współpracę z Enphase Energy!

Rewolucyjny amerykański producent mikroinwerterów dołączył do grona dostawców w BayWa r.e. Solar Systems. Współpraca ta pozwoli na efektywne dostosowanie usług firmy Enphase do potrzeb polskiego rynku...

Rewolucyjny amerykański producent mikroinwerterów dołączył do grona dostawców w BayWa r.e. Solar Systems. Współpraca ta pozwoli na efektywne dostosowanie usług firmy Enphase do potrzeb polskiego rynku fotowoltaicznego.

Corab SA Rozwijaj swój biznes z panelami fotowoltaicznymi Corab Encor

Rozwijaj swój biznes z panelami fotowoltaicznymi Corab Encor Rozwijaj swój biznes z panelami fotowoltaicznymi Corab Encor

Corab Encor EC460M-10-120S to moduł fotowoltaiczny, który został stworzony z myślą o instalacjach komercyjnych. Dzięki swoim zaletom jest on idealnym wyborem dla przedsiębiorców, którzy chcą zainwestować...

Corab Encor EC460M-10-120S to moduł fotowoltaiczny, który został stworzony z myślą o instalacjach komercyjnych. Dzięki swoim zaletom jest on idealnym wyborem dla przedsiębiorców, którzy chcą zainwestować w energię słoneczną i osiągnąć znaczące oszczędności na rachunkach za prąd.

BayWa r.e. Solar Systems Zaproszenie na spotkanie z novotegrą

Zaproszenie na spotkanie z novotegrą Zaproszenie na spotkanie z novotegrą

System montażowy novotegra to najefektywniejszy system montażowy na dachy. Badania rynku prowadzimy nie w biurze, lecz na dachu: przysłuchiwaliśmy się opiniom, przyglądaliśmy się różnym rozwiązaniom, chcąc...

System montażowy novotegra to najefektywniejszy system montażowy na dachy. Badania rynku prowadzimy nie w biurze, lecz na dachu: przysłuchiwaliśmy się opiniom, przyglądaliśmy się różnym rozwiązaniom, chcąc opracować produkt, który umożliwia szybki i prosty montaż. Pierwszy prototyp konstrukcji novotegra stworzyliśmy w 2006 roku.

Zakład Produkcyjny Blachotrapez Sp. z o.o. Montaż fotowoltaiki – schematy, zasada działania i niezbędne wyposażenie

Montaż fotowoltaiki – schematy, zasada działania i niezbędne wyposażenie Montaż fotowoltaiki – schematy, zasada działania i niezbędne wyposażenie

Źródła odnawialnej energii cieszą się coraz większą popularnością wśród właścicieli domów jedno- i wielorodzinnych. Instalacja fotowoltaiki domowej pozwala ograniczyć rachunki za energię elektryczną praktycznie...

Źródła odnawialnej energii cieszą się coraz większą popularnością wśród właścicieli domów jedno- i wielorodzinnych. Instalacja fotowoltaiki domowej pozwala ograniczyć rachunki za energię elektryczną praktycznie do zera. Chcesz się dowiedzieć się, jak przebiega montaż modułów PV oraz jak są projektowane schematy instalacji fotowoltaicznej? Przeczytaj poniższy artykuł!

BayWa r.e. Solar Systems BayWa r.e. ogłasza współpracę z Jinko na rynku polskim

BayWa r.e. ogłasza współpracę z Jinko na rynku polskim BayWa r.e. ogłasza współpracę z Jinko na rynku polskim

Autoryzowany dystrybutor sprzętu fotowoltaicznego w Polsce, BayWa r.e. Solar Systems, z siedzibą w Zabierzowie pod Krakowem, nawiązał współpracę z producentem modułów Jinko. Dzięki temu partnerstwu oferta...

Autoryzowany dystrybutor sprzętu fotowoltaicznego w Polsce, BayWa r.e. Solar Systems, z siedzibą w Zabierzowie pod Krakowem, nawiązał współpracę z producentem modułów Jinko. Dzięki temu partnerstwu oferta hurtowni B2B będzie jeszcze lepiej dostosowana do potrzeb firm instalatorskich w Polsce.

Z-Eco Energy Sp. Z.o.o. Sp.K. Z-eco Energy | Noworoczna oferta paletowa i kontenerowa

Z-eco Energy | Noworoczna oferta paletowa i kontenerowa Z-eco Energy | Noworoczna oferta paletowa i kontenerowa

Firma zajmującą się profesjonalną sprzedażą hurtową i detaliczną produktów fotowoltaicznych. Zajmują się importem i dystrybucją modułów monokrystalicznych, falowników, systemów montażowych oraz akcesoriów...

Firma zajmującą się profesjonalną sprzedażą hurtową i detaliczną produktów fotowoltaicznych. Zajmują się importem i dystrybucją modułów monokrystalicznych, falowników, systemów montażowych oraz akcesoriów dla profesjonalistów w Europie.

Nadwyżka prądu z fotowoltaiki – co z nią zrobić

Nadwyżka prądu z fotowoltaiki – co z nią zrobić Nadwyżka prądu z fotowoltaiki – co z nią zrobić

W ostatnich latach dynamicznie wzrosła liczba osób, które decydują się na montaż instalacji fotowoltaicznej. Popularność tego rozwiązania bierze się z możliwości zapewnienia własnej zielonej energii. Bezpieczne...

W ostatnich latach dynamicznie wzrosła liczba osób, które decydują się na montaż instalacji fotowoltaicznej. Popularność tego rozwiązania bierze się z możliwości zapewnienia własnej zielonej energii. Bezpieczne dla środowiska i przystępne cenowo mikroinstalacje przydomowe mają jeszcze jedną, ważną zaletę – mogą generować nadwyżki prądu z fotowoltaiki.

Redakcja RI news ML System z 10 mln zł dofinansowania na „dachówkę fotowoltaiczną”

ML System z 10 mln zł dofinansowania na „dachówkę fotowoltaiczną” ML System z 10 mln zł dofinansowania na „dachówkę fotowoltaiczną”

ML System dostał 10 mln zł dofinansowania od PARP w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020 na „zintegrowany, aktywny system pokryć dachowych Active Tile”, czyli tzw. „fotowoltaiczną dachówkę”....

ML System dostał 10 mln zł dofinansowania od PARP w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020 na „zintegrowany, aktywny system pokryć dachowych Active Tile”, czyli tzw. „fotowoltaiczną dachówkę”. Łączna wartość wydatków kwalifikowanych w projekcie ma wynieść 16,8 mln zł.

Emiter Sp. z o. o. CYBER WEEK w Emiter! Sprawdź!

CYBER WEEK w Emiter! Sprawdź! CYBER WEEK w Emiter! Sprawdź!

Od 9 lat obszarem szczególnego zainteresowania stał się inteligentny dom (Smart Home). Emiter dostarcza nie tylko inteligentne instalacje, ale zapewnia kompleksowe projektowanie i dostawy automatyki budynkowej...

Od 9 lat obszarem szczególnego zainteresowania stał się inteligentny dom (Smart Home). Emiter dostarcza nie tylko inteligentne instalacje, ale zapewnia kompleksowe projektowanie i dostawy automatyki budynkowej oferując unikalne na rynku, zaawansowane rozwiązania takie, jak ekrany i panele dotykowe.

Redakcja RI news BuyPV otwiera nowe oddziały

BuyPV otwiera nowe oddziały BuyPV otwiera nowe oddziały

W ciągu 10 lat dostarczyli zieloną energię setkom firm i gospodarstw domowych w kraju. Dziś BuyPV to uznana marka na rynku instalacji fotowoltaicznych obecna w kolejnych krajach Europy. W związku z dużym...

W ciągu 10 lat dostarczyli zieloną energię setkom firm i gospodarstw domowych w kraju. Dziś BuyPV to uznana marka na rynku instalacji fotowoltaicznych obecna w kolejnych krajach Europy. W związku z dużym zainteresowaniem produktami marka otworzyła nowe oddziały: tym razem w Rumuni i Niemczech.

Sunprofi Sp. z o.o. Sprawdź aktualną ofertę naszej hurtowni OZE!

Sprawdź aktualną ofertę naszej hurtowni OZE! Sprawdź aktualną ofertę naszej hurtowni OZE!

Zadzwoń i złóż zamówienie! Jeśli masz jakieś pytania – zachęcamy do kontaktu. Pamiętaj, że dzięki nowoczesnym rozwiązaniom logistycznym dostarczymy Twoją przesyłkę w każde miejsce w Polsce nawet w 2 dni...

Zadzwoń i złóż zamówienie! Jeśli masz jakieś pytania – zachęcamy do kontaktu. Pamiętaj, że dzięki nowoczesnym rozwiązaniom logistycznym dostarczymy Twoją przesyłkę w każde miejsce w Polsce nawet w 2 dni robocze! Istnieje także możliwość odbioru osobistego, bezpośrednio z naszego magazynu w Lublinie.

Redakcja RI Fortum wygrało przetarg na dostawę największego systemu solarnego w historii krajów nordyckich

Fortum wygrało przetarg na dostawę największego systemu solarnego w historii krajów nordyckich Fortum wygrało przetarg na dostawę największego systemu solarnego w historii krajów nordyckich

Fortum wygrało przetarg rozpisany przez sieć S Group na wdrożenie systemu wytwarzania energii słonecznej na dachach około 40 budynków komercyjnych w całej Finlandii. Planowana moc produkcyjna na poziomie...

Fortum wygrało przetarg rozpisany przez sieć S Group na wdrożenie systemu wytwarzania energii słonecznej na dachach około 40 budynków komercyjnych w całej Finlandii. Planowana moc produkcyjna na poziomie ok. 10 MW sprawia, że to największy w historii krajów nordyckich projekt dostawy i instalacji systemów solarnych na dachach budynków. W 2017 całkowita moc zainstalowana urządzeń wytwarzających energię ze słońca w Finlandii wyniosła ok. 35 MW.

Redakcja RI REPOWERmap

REPOWERmap REPOWERmap

Czy posiadasz zainstalowany kolektor słoneczny, panel fotowoltaiczny lub małą elektrownię wiatrową albo inne odnawialne źródło energii? A może izolacja twojego budynku zwiększyła jego energooszczędność?...

Czy posiadasz zainstalowany kolektor słoneczny, panel fotowoltaiczny lub małą elektrownię wiatrową albo inne odnawialne źródło energii? A może izolacja twojego budynku zwiększyła jego energooszczędność? Dodaj swoje przykłady na mapie, aby były widoczne dla innych i stanowiły inspirację do podjęcia podobnych działań. Każdy przykład jest ważny!

dr inż. Anna Bryszewska-Mazurek, dr inż. Wojciech Mazurek, mgr inż. Grzegorz Napolski, mgr inż. Tymoteusz Świeboda Wykorzystanie energii słonecznej do produkcji chłodu na potrzeby systemów klimatyzacyjnych

Wykorzystanie energii słonecznej do produkcji chłodu na potrzeby systemów klimatyzacyjnych Wykorzystanie energii słonecznej do produkcji chłodu na potrzeby systemów klimatyzacyjnych

Doświadczenie z praktycznych realizacji solarnych układów absorpcyjnych w klimatyzacji wskazuje na występowanie wielu problemów, które utrudniają projektowanie takich instalacji. Nie ma jednoznacznej...

Doświadczenie z praktycznych realizacji solarnych układów absorpcyjnych w klimatyzacji wskazuje na występowanie wielu problemów, które utrudniają projektowanie takich instalacji. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy jest to zawsze opłacalna inwestycja w porównaniu z tradycyjnymi układami chłodniczymi. Wiele zależy bowiem od lokalnych warunków i praktycznie w każdym przypadku konieczna jest ekonomiczna analiza projektu. Z kolei pomiary przeprowadzone dla sprężarkowego urządzenia chłodniczego...

Wybrane dla Ciebie

Jak wybrać odpowiednie urządzenie »

Jak wybrać odpowiednie urządzenie » Jak wybrać odpowiednie urządzenie »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Klimatyzatory pokojowe, jakie dobrać »

Klimatyzatory pokojowe, jakie dobrać » Klimatyzatory pokojowe, jakie dobrać »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Poznaj nowe metody zasilania rezerwowego »

Poznaj nowe metody zasilania rezerwowego » Poznaj nowe metody zasilania rezerwowego »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Zarejestruj urządzenie i odbieraj nagrody »

Zarejestruj urządzenie i odbieraj nagrody » Zarejestruj urządzenie i odbieraj nagrody »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleci ekspert

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleci ekspert Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleci ekspert

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Odkryj nowy sposób próżniowania »

Odkryj nowy sposób próżniowania » Odkryj nowy sposób próżniowania »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

Gizo Wózki widłowe Kalmar – możliwości i zastosowania

Wózki widłowe Kalmar – możliwości i zastosowania Wózki widłowe Kalmar – możliwości i zastosowania

Wózki widłowe to urządzenia, które usprawniają transport w magazynach, halach przemysłowych i na placach budowy. Na rynku znajdziesz różne modele takich maszyn. Wśród nich warto wyróżnić sprzęt marki Kalmar,...

Wózki widłowe to urządzenia, które usprawniają transport w magazynach, halach przemysłowych i na placach budowy. Na rynku znajdziesz różne modele takich maszyn. Wśród nich warto wyróżnić sprzęt marki Kalmar, powszechnie znany jako wózki „ciężkie”. Co warto wiedzieć o tych urządzeniach i gdzie sprawdzą się najlepiej?

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Firma Panasonic wspiera kampanię społeczną „Pompuj ciepło z głową”

Firma Panasonic wspiera kampanię społeczną „Pompuj ciepło z głową” Firma Panasonic wspiera kampanię społeczną „Pompuj ciepło z głową”

Panasonic z dumą informuje o swoim zaangażowaniu w kampanię społeczną „Pompuj ciepło z głową”, prowadzoną przez Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC). Zaangażowanie firmy ma na celu...

Panasonic z dumą informuje o swoim zaangażowaniu w kampanię społeczną „Pompuj ciepło z głową”, prowadzoną przez Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC). Zaangażowanie firmy ma na celu przyczynienie się do promowania zrównoważonych rozwiązań grzewczych, które są nie tylko ekonomiczne, ale także przyjazne dla środowiska.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Super cena na oprawę zaworową TESTO 550s

Super cena na oprawę zaworową TESTO 550s Super cena na oprawę zaworową TESTO 550s

Łatwa w obsłudze elektroniczna oprawa zaworowa Bluetooth testo 550s zapewni precyzyjne wyniki pomiarów, z możliwością ich przeglądania w aplikacji mobilnej testo Smart App.

Łatwa w obsłudze elektroniczna oprawa zaworowa Bluetooth testo 550s zapewni precyzyjne wyniki pomiarów, z możliwością ich przeglądania w aplikacji mobilnej testo Smart App.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Jednostki ścienne marki LG z bonami Pluxee

Jednostki ścienne marki LG z bonami Pluxee Jednostki ścienne marki LG z bonami Pluxee

Czy znasz już najnowsze jesnostki ścienne od marki LG?? Seria Dualcool Soft Air z innowacyjną funkcją Soft Air™ umożliwia delikatny, pośredni przepływ powietrza, eliminując uczucie intensywnego chłodu....

Czy znasz już najnowsze jesnostki ścienne od marki LG?? Seria Dualcool Soft Air z innowacyjną funkcją Soft Air™ umożliwia delikatny, pośredni przepływ powietrza, eliminując uczucie intensywnego chłodu. Natomiast podwójny nawiew DUAL Vane pozwala na szybką i optymalną regulację temperatury dostosowując kierunek powietrza do potrzeb użytkowników.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news Innowacyjne rozwiązanie na rynku: Esybox Line – nowoczesny system hydroforowy

Innowacyjne rozwiązanie na rynku: Esybox Line – nowoczesny system hydroforowy Innowacyjne rozwiązanie na rynku: Esybox Line – nowoczesny system hydroforowy

Esybox Line to rewolucyjna propozycja od firmy DAB, znanej z innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie technologii przepływu wody. Elektroniczne zestawy hydroforowe z przetwornicą częstotliwości nie tylko gwarantują...

Esybox Line to rewolucyjna propozycja od firmy DAB, znanej z innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie technologii przepływu wody. Elektroniczne zestawy hydroforowe z przetwornicą częstotliwości nie tylko gwarantują stałe ciśnienie w instalacji, ale także zapewniają pełną ochronę. Pompy serii Esybox Line są niezwykle, kompaktowe, łatwe w obsłudze i oferują wyjątkowo wysoką wydajność, co sprawia, że są idealnym rozwiązaniem zarówno dla instalatora, jak i użytkownika.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Nowość: Klimatyzatory LG DUALCOOL Soft Air

Nowość: Klimatyzatory LG DUALCOOL Soft Air Nowość: Klimatyzatory LG DUALCOOL Soft Air

Klimatyzator LG DUALCOOL zapewnia komfortowe warunki w pomieszczeniach przez cały rok dzięki nowoczesnym technologiom. Jedną z najnowszych funkcji jest Soft Air™, która umożliwia delikatny, pośredni przepływ...

Klimatyzator LG DUALCOOL zapewnia komfortowe warunki w pomieszczeniach przez cały rok dzięki nowoczesnym technologiom. Jedną z najnowszych funkcji jest Soft Air™, która umożliwia delikatny, pośredni przepływ powietrza, eliminując uczucie intensywnego chłodu. Podwójny nawiew DUAL Vane pozwala na szybką i optymalną regulację temperatury, a jego zaawansowany system dostosowuje kierunek powietrza do potrzeb użytkowników.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.