RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Chłodzenie powietrza w budynkach małych i średnich

Anomalia temperaturowe dla Polski w lutym 2024 r.

Anomalia temperaturowe dla Polski w lutym 2024 r.

Rosnąca liczba dni upalnych i zwiększająca się średnia temperatura sprawiają, że o chłodzeniu pomieszczeń, zarówno latem, jak i w okresach przejściowych, coraz częściej mówi się nie tylko w kontekście komfortu czy efektywności pracy i nauki, ale też ochrony zdrowia i życia ludzi przed wpływem wysokiej temperatury. Ze względu na energochłonność (i wiążące się z tym emisje pośrednie) procesy chłodzenia należy rozpatrywać w kontekście efektywności energetycznej i wykorzystywania energii z OZE.

Zobacz także

ECO Comfort Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024!

Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024! Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024!

Choć główną funkcją klimatyzatora jest chłodzenie powietrza w upalne okresy roku, panuje błędne przekonanie, że na schłodzeniu mieszkania kończy się funkcja systemu klimatyzacji. Tymczasem nowoczesne jednostki...

Choć główną funkcją klimatyzatora jest chłodzenie powietrza w upalne okresy roku, panuje błędne przekonanie, że na schłodzeniu mieszkania kończy się funkcja systemu klimatyzacji. Tymczasem nowoczesne jednostki nie ograniczają się jedynie do pojedynczych zadań.

Mastervent Tomasz Miliński Skuteczność odpylania jako istotny aspekt bezpieczeństwa pracy

Skuteczność odpylania jako istotny aspekt bezpieczeństwa pracy Skuteczność odpylania jako istotny aspekt bezpieczeństwa pracy

Emisja pyłów powstających w procesach technologicznych jest jednym z poważniejszych problemów stwarzających zagrożenie dla osób przebywających w ich otoczeniu. Głównymi źródłami pyłów są procesy cięcia...

Emisja pyłów powstających w procesach technologicznych jest jednym z poważniejszych problemów stwarzających zagrożenie dla osób przebywających w ich otoczeniu. Głównymi źródłami pyłów są procesy cięcia materiałów, transportowania, szlifowania i polerowania. Pyły są nie tylko zagrożeniem zdrowotnym, ale również mogą być przyczyną wybuchu.

Mastervent Tomasz Miliński Urządzenia do pochłaniania zanieczyszczeń i obliczanie ilości powietrza odciąganego

Urządzenia do pochłaniania zanieczyszczeń i obliczanie ilości powietrza odciąganego Urządzenia do pochłaniania zanieczyszczeń i obliczanie ilości powietrza odciąganego

Skuteczny odciąg zanieczyszczonego powietrza to problem wielu zakładów produkcyjnych. Źle wykonana wentylacja miejscowa w miejscu obróbki materiałów może powodować gromadzenie się pyłu na stanowisku pracy...

Skuteczny odciąg zanieczyszczonego powietrza to problem wielu zakładów produkcyjnych. Źle wykonana wentylacja miejscowa w miejscu obróbki materiałów może powodować gromadzenie się pyłu na stanowisku pracy oraz w jego okolicach, co w konsekwencji może doprowadzić do powstania tzw. obłoku pyłowego, a niewielkie zaiskrzenie mechaniczne lub otwarty ogień mogą spowodować wybuch.

W artykule:

• Coraz wyższa temperatura – nieunikniona?

• Klimatyzatory w chłodzeniu i ogrzewaniu pomieszczeń

• Chłodzenie pompami ciepła

• Wodne instalacje chłodzące

• Wsparcie chłodzenia przez GWC

• Energia z OZE w procesach chłodzenia małych i średnich budynków

Zwiększone zapotrzebowanie na chłód w budynkach będzie wynikało nie tylko z potrzeb związanych z komfortem życia i efektywnością pracy, ale też ze świadomości niebagatelnego wpływu wysokiej temperatury na ludzkie zdrowie. Najnowsze badania wykazały, że krytyczna granica środowiskowa (granica temperatury niebezpiecznej) – czyli takie połączenie temperatury i wilgotności względnej, przy której przestają działać mechanizmy naturalnej regulacji (parowanie nie ochładza skóry) i rozpoczyna się stały wzrost temperatury organów wewnętrznych – wynosi dla młodych, zdrowych osób 31°C przy 100% wilgotności względnej (a 38°C przy 60% wilgotności względnej), choć wcześniej uważano, że granica fizjologiczna jest wyższa i wynosi nawet 35°C przy 100% wilgotności [1].

Analiza zgonów nadmiarowych (czyli zgonów przewyższających wartość spodziewaną na podstawie analogicznych okresów w latach ubiegłych) w najcieplejszych miesiącach 2022 roku (czerwiec–sierpień) wykazała, że upały przyczyniły się do śmierci ponad 61,5 tys. osób [2]. Biorąc pod uwagę dotychczasowe modele klimatyczne, pomiary i prognozy, można przypuszczać, że problem ten będzie się pogłębiał.

Coraz wyższa temperatura – nieunikniona?

Podsumowując luty 2024 roku, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podał, że anomalia temperatury wyniosła w tym miesiącu 5,9°C. O taką wartość średnia temperatura w tym miesiącu była wyższa od normy z lat 1991–2020 – odnotowano zatem najcieplejszy luty w historii pomiarów [3]. Natomiast analiza 2023 roku wykazuje, że ocieplenie jest o 0,2°C wyższe, niż wynikałoby z dotychczasowych modeli, co może oznaczać, że już teraz fundamentalnie zmienia się sposób funkcjonowania systemu klimatycznego [4, 5].

Miniony rok był również najcieplejszy w historii pomiarów – średnia temperatura w 2023 r. była wyższa o 1,45°C od poziomu z okresu przedprzemysłowego (z czasów, kiedy człowiek nie emitował do atmosfery gazów pochodzących ze spalania paliw kopalnych), zmniejszył się także zasięg lodowców, a na Antarktydzie postępuje utrata lodu morskiego [6]. Działania ludzkości na rzecz zahamowania tych zmian wciąż są niewystarczające, zatem nieuniknione wydaje się stosowanie rozwiązań umożliwiających adaptację do zmieniających się warunków. Dlatego urządzenia zapewniające „produkcję chłodu” (a właściwie odbiór nadmiarowego ciepła z pomieszczeń) stopniowo będą się stawać standardem wyposażenia budynków.

Przeczytaj także: Zmiany klimatu wymagają zmian w projektowaniu systemów HVAC | RynekInstalacyjny.pl

rys 1 krytyczna granica srodowiskowa

Rys. 1. Krytyczna granica środowiskowa – połączenie temperatury i wilgotności względnej powietrza, przy którym zaczyna rosnąć temperatura organów wewnętrznych człowieka. Granica między polem żółtym a czerwonym to uśredniona granica krytyczna w przypadku młodych i zdrowych osób przy ich minimalnej aktywności [1]


 

rys 2 anomalie temperaturowe

Rys. 2. Anomalia temperaturowe dla Polski w lutym 2024 r. [3]

Klimatyzatory w chłodzeniu i ogrzewaniu pomieszczeń

Najpopularniejszym, a jednocześnie stosunkowo tanim, łatwym i mało inwazyjnym w zakresie montażu rozwiązaniem zapewniającym chłodzenie pomieszczeń w budynkach, są klimatyzatory typu split. Klimatyzatory wyposażone są w szereg rozwiązań zapewniających ich wysoką efektywność i sprawność sezonową – m.in. zawory rozprężne odpowiedzialne za bardziej precyzyjne sterowanie, zmienną prędkość obrotową sprężarki i wentylatorów nadmuchowych oraz zastosowanie czynnika chłodniczego R32 (urządzenie o tej samej wydajności chłodniczej wymaga nawet o 15–30% mniej tego czynnika niż jego poprzednika, czyli R410A, cechuje się też wyższą sprawnością cieplną). Znowelizowane rozporządzenie F-gazowe [7] może się także przyczynić do pojawienia się na rynku urządzeń klimatyzacji komfortu opartych na czynnikach o GWP < 150, takich jak R454C (GWP = 146), będący mieszaniną R32 i R1234yf, czy R290 (propan), w przypadku którego urządzenia musiałyby spełnić dodatkowe wymogi bezpieczeństwa (np. wyższa szczelność czy minimalna wielkość napełnienia czynnikiem) [8].

Ponieważ znacznie wzrosła świadomość inwestorów w zakresie jakości (szczególnie mikrobiologicznej) powietrza wewnętrznego, klimatyzatory coraz powszechniej wyposażone są w wielostopniowy system oczyszczania powietrza. Filtry HEPA i urządzenia fotokatalityczne oparte na dwutlenku tytanu i usuwające przede wszystkim lotne związki organiczne odpowiedzialne m.in. za nieprzyjemne zapachy (np. składniki dymu papierosowego) są coraz częściej uzupełnione przez rozwiązania do dezynfekcji strugi powietrza, głównie lampy UV-C i jonizatory. Lampy UV-C są dobrym rozwiązaniem, o ile czas kontaktu (naświetlania) strugi powietrza jest wystarczająco długi. Z kolei jonizatory (generatory zimnej plazmy) muszą się cechować odpowiednio niską produkcją ozonu O3 (punktem odniesienia może być zalecane przez WHO maksymalne średnie 8-godzinne stężenie wynoszące 60 μg/m3). Zadaniem jonizatora jest wytworzenie wolnych rodników, które jako cząstki silnie aktywne chemicznie będą neutralizować białka i kwasy nukleinowe bakterii i wirusów, nie wpływając jednocześnie negatywnie na człowieka. Przykładem są wytwarzane z wody wolne rodniki hydroksylowe OH˙. Jonizacja wody zachodzi w silnym polu elektrycznym wewnątrz urządzenia przy niewielkim poborze mocy elektrycznej.

Ważnym aspektem pracy klimatyzatora jest też zapewnienie, że nie będzie on wtórnym źródłem zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniu (np. poprzez ponowne nawiewanie osadzonego kurzu i pyłów czy powstanie wewnątrz urządzenia warunków do rozwoju mikroorganizmów). Dlatego na rynku zainteresowaniem odbiorców cieszą się także urządzenia zapewniające funkcję samooczyszczenia, dzięki której zakres serwisowego czyszczenia i odgrzybiania (realizowanego zgodnie z zaleceniami producentów co najmniej raz w roku) jest ograniczony do minimum. Funkcja samooczyszczania realizowana jest przez uruchomienie wentylatora urządzenia na kilka minut po zakończeniu jego pracy w trybie chłodzenia lub osuszania – w ten sposób wewnętrzne części parownika zostają osuszone, a brak zalegającej wilgoci zapobiega rozwojowi pleśni i grzybów (wewnątrz klimatyzatora nie powstają warunki sprzyjające wzrostowi tych mikroorganizmów). Wentylator może być dodatkowo wyposażony w lampę UV-C (umieszczoną pod urządzeniem). Zapewnia ona odpowiednio długie naświetlanie, umożliwiające oczyszczenie podzespołu z bakterii i wirusów, dzięki czemu wentylator nie jest źródłem wtórnego zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniu.

Współczesny klimatyzator powinien się także dwustronnie komunikować z użytkownikiem, zarówno reagując na jego potrzeby, jak i informując o swoim stanie czy umożliwiając łatwe ustawienie żądanych parametrów. Na rynku dostępna jest cała gama takich rozwiązań, poczynając od kolorowych wyświetlaczy, które mogą nie tylko stanowić interfejs sterownika, ale też w prosty sposób informować np. o zużyciu energii czy stężeniu pyłu zawieszonego w powietrzu, poprzez czujniki umieszczone w pilocie i pozwalające reagować na temperaturę w jego otoczeniu (czyli domyślnie w miejscu, gdzie faktycznie znajduje się użytkownik), sterowniki przewodowe i bezprzewodowe, komunikację głosową poprzez asystentów, takich jak Siri, Alexa czy Google Assistant, lub zdalne sterowanie za pomocą aplikacji mobilnej. Warunkiem stosowania takich rozwiązań jest wyposażenie klimatyzatora w moduły komunikacyjne (np. Wi-Fi) oraz odpowiednie czujniki (np. stężenia pyłów zawieszonych).

Z roku na rok coraz bardziej rośnie nie tylko znaczenie wyglądu i stylistyki klimatyzatora (tzw. designu), producenci oferują też inwestorom coraz więcej możliwości. Użytkownik może wybierać formę i kolor jednostki wewnętrznej (od klasycznej bieli, przez czerń, miedź i inne kolory czy panele lustrzane, po wymienne panele tekstylne o zróżnicowanej fakturze czy obrazy lub wyświetlany przegląd slajdów). Klimatyzator nie ma już być dodatkowym elementem dodanym do istniejącej aranżacji wnętrza, ale jego harmonijnie dopasowaną, integralną częścią.

W ostatnich latach zwrócono uwagę także na fakt, że klimatyzatory z funkcją grzania mogą być traktowane jak pompa ciepła powietrze/powietrze. SCOP dla klimatu umiarkowanego (w strefie którego na potrzeby etykiety efektywności energetycznej leży Polska) w przypadku przykładowego klimatyzatora o nominalnej mocy grzewczej 2,6–3,2 kW i klasie energetycznej A++ wynosi 5,1. Zastosowanie zaworu rewersyjnego umożliwia zmianę kierunku czynnika chłodniczego, a tym samym zmianę funkcji wymienników ciepła (parownik i skraplacz) i przechodzenie między trybami grzania i chłodzenia. Zimą zawór rewersyjny dodatkowo umożliwia ochronę wymiennika zewnętrznego przed oszronieniem. Jeśli tak rozumiana pompa ciepła powietrze/powietrze – lub system takich urządzeń, np. w układzie multi split – pełni funkcję głównego źródła ciepła w domu czy mieszkaniu, może być przedmiotem dotacji zarówno w ramach programu „Ciepłe Mieszkanie” (dofinansowanie wymiany pozaklasowych indywidualnych źródeł ciepła w mieszkaniach niepodłączonych do centralnego ogrzewania na urządzenia nisko­emisyjne lub podłączenie do węzła centralnego), jak i „Moje Ciepło” (dofinansowanie montażu pomp ciepła w nowych domach o standardzie domu pasywnego z EP ≤ 55 kWh/(m2 rok)).

Chłodzenie pompami ciepła

Wyposażając budynek w pompę ciepła, inwestor może zdecydować się na rozwiązanie zapewniające także chłodzenie latem. Najbardziej efektywny energetycznie proces zapewnia gruntowa pompa ciepła, która może realizować dwa rodzaje chłodzenia – pasywne (szczególnie opłacalne pod względem ekonomicznym) oraz aktywne. W przypadku pomp ciepła powietrze/woda możliwe jest tylko chłodzenie aktywne. Chłodzenie pasywne (naturalne) polega na wykorzystaniu chłodu zmagazynowanego w dolnym źródle, czyli wodzie gruntowej, z pominięciem układu chłodniczego pompy ciepła. Chłodna woda gruntowa jest przez pompę obiegową kierowana do dodatkowego wymiennika ciepła, w którym odbiera ciepło od wody obiegowej krążącej w pomieszczeniach, po czym wraca do gruntu, a schłodzona woda obiegowa może ponownie odebrać ciepło z pomieszczeń. Chłodzenie pasywne ma wysoką sprawność (EER > 20) i niskie koszty eksploatacyjne, zapewnia jednak mniejszą wydajność chłodniczą niż chłodzenie klimatyzatorami czy chłodzenie aktywne realizowane przez odwrócony obieg chłodniczy pompy ciepła. Praca w tym trybie jest możliwa w przypadku rewersyjnych (odwracalnych) pomp ciepła wyposażonych w zawór czterodrożny umożliwiający odwrócenie kierunku obiegu chłodniczego. Na rynku dostępne są rozwiązania, które wykorzystują powstałe w tym procesie ciepło odpadowe do wspomagania przygotowania c.w.u. czy ogrzewania basenu. Pompa ciepła w trybie chłodzenia ma niższą wydajność i sprawność niż w trybie grzania, co wynika z konieczności odebrania dodatkowego ciepła wytwarzanego przez sprężarkę (w trybie grzania ciepło to dodawane jest do ciepła czerpanego z dolnego źródła).

Wodne instalacje chłodzące

Do odbioru ciepła z pomieszczeń mogą służyć te same instalacje wodne, które w sezonie grzewczym pełnią funkcję instalacji ogrzewczych. W przypadku chłodzenia pasywnego sprawdzi się jedynie ogrzewanie płaszczyznowe (najczęściej podłogowe). W czasie eksploatacji należy zwracać uwagę, by temperatura wody obiegowej (pełniącej funkcję wody lodowej) nie była zbyt niska – po pierwsze, ze względu na temperaturę punktu rosy, poniżej której następuje wykraplanie się wilgoci zawartej w powietrzu, po drugie, ze względu na komfort użytkownika, z punktu widzenia którego temperatura przy podłodze powinna być wyższa niż w okolicach głowy. Z tych dwóch względów temperatura zasilania wody lodowej w ogrzewaniu podłogowym w trybie chłodzenia nie powinna być niższa niż 18°C.

Natomiast w przypadku zastosowania w instalacji klimakonwektorów temperatura wody lodowej może być wyraźnie niższa (np. 7°C na zasilaniu). W instalacji z klimakonwektorami stosowanymi do chłodzenia należy uwzględnić konieczność zabezpieczenia całego układu za pomocą izolacji przeciwwilgociowej (zimnochronnej), najlepiej kauczukowej, oraz zastosowanie bufora ze względu na niską pojemność wodną klimakonwektorów (brak bufora w instalacji mógłby spowodować nadmiernie częste włączanie i wyłączanie pompy ciepła, co negatywnie wpłynęłoby na jej żywotność, ale także na efektywność energetyczną całego układu).

Jeżeli chłodzenie realizowane jest za pomocą instalacji podłogowej, konieczna jest bieżąca kontrola punktu rosy, tak aby temperatura podłogi nie spadła poniżej temperatury wykroplenia pary wodnej na jej powierzchni. Należy zatem zwrócić uwagę, aby regulator był wyposażony w czujnik pomiaru wilgotności powietrza i kontrolę punktu rosy.

Wsparcie chłodzenia przez GWC

We współczesnych budynkach nowych i remontowanych standardem staje się zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, której efektywność energetyczną może dodatkowo zwiększyć gruntowy wymiennik ciepła (GWC), umożliwiający wykorzystanie energii wierzchnich warstw gruntu do wstępnego przygotowania powietrza wentylacyjnego. Grunt (najczęściej na głębokości 1–2 m) zapewnia temperaturę od 5 do 14°C [9], która jest zwykle niższa od temperatury powietrza zewnętrznego latem. Przejście strugi powietrza zewnętrznego przez wymiennik gruntowy pozwala wstępnie schłodzić powietrze wentylacyjne.

Badania pokazują, że temperatura powietrza za wymiennikiem gruntowym może być latem o 16–18 K niższa niż temperatura zewnętrzna, co umożliwia ograniczenie czasu pracy chłodnicy w centrali wentylacyjnej (jeśli jest stosowana) lub ilości energii elektrycznej zużywanej na chłodzenie powietrza w budynku przez rewersyjne pompy ciepła, klimatyzatory czy klimakonwektory albo belki chłodzące [9, 10]. Rozwiązania te stabilizują temperaturę powietrza przy jej dobowych zmianach [11]. GWC znajdują zastosowanie np. w budynkach jedno- i wielorodzinnych, obiektach użyteczności publicznej (np. w halach sportowo-widowiskowych) oraz halach przemysłowych i innych obiektach kubaturowych.

rys 3 przebieg temperatury

Rys. 3. Przebieg temperatury zewnętrznej oraz za gruntowym wymiennikiem ciepła dla najcieplejszego dnia w 2023 r. (15 sierpnia 2023 r.) Źródło: Pro-Vent

rys 4 produkcja energii elektrycznej

Rys. 4. Miesięczna produkcja energii elektrycznej z dachowej instalacji PV nachylonej pod stałym kątem 35° w różnych obszarach Polski: a), b) – o najniższym promieniowaniu słonecznym (Jelenia Góra i Nowy Sącz); c), d) – o najwyższym promieniowaniu słonecznym (Lublin i Kołobrzeg)


Źródło: © PVGIS, 2024 [12]

Energia z OZE w procesach chłodzenia małych i średnich budynków

Wspomniany raport Międzynarodowej Organizacji Meteorologicznej wskazuje także na znaczny wzrost liczby inwestycji w energię odnawialną. W 2023 r. roku przybyło na świecie 510 gigawatów mocy w instalacjach OZE (najwięcej w ciągu ostatnich 20 lat) [6]. Częścią tego boomu inwestycyjnego są i powinny być instalacje prosumenckie, także wspierające proces chłodzenia budynków i pomieszczeń. Najlepiej w tej roli sprawdzają się instalacje PV we współpracy z magazynami energii – prosumenckimi lub sieciowymi. Zapewniają one zwiększenie poziomu autarkii i autokonsumpcji, a także stabilizują pracę sieci elektroenergetycznej (a wtórnie – instalacji budynkowej), która w obecnym kształcie nie jest przygotowana do przyjmowania tak dużej ilości energii przekazywanej do sieci w okresach nadprodukcji z instalacji prosumenckich.

Współpraca z instalacją fotowoltaiczną szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku klimatyzatorów – okresy popytu i podaży energii z PV są do siebie zbliżone (inaczej niż przy współpracy instalacji PV z ogrzewaniem elektrycznym).

Ze względu na koszt zakupu i montażu instalacji PV nie warto planować jej współpracy tylko z małą (domową) instalacją klimatyzacyjną. Przykładowe roczne zużycie energii jedynie na chłodzenie dla jednego klimatyzatora split o wydajności chłodniczej 3,5 kW podawane na etykiecie energetycznej wynosi 144–145 kWh rocznie – przy założeniu 350 h pracy w trybie chłodzenia, co odpowiada w przybliżeniu sześciogodzinnej pracy urządzenia przez 60 dni w roku. Zatem roczne zapotrzebowanie klimatyzatora 3,5 kW na energię do chłodzenia podczas jednego sezonu klimatyzacyjnego można pokryć za pomocą 1–2 paneli PV (jeden panel ma uzysk od 200 do 400 Wp) [12]. Realizacja tak małej instalacji zwróciłaby się po bardzo długim czasie.

Jednocześnie jednak wykorzystanie prądu z instalacji PV do zasilania klimatyzacji oznacza zwiększenie autokonsumpcji (zużywania energii wytworzonej w instalacji PV na bieżące potrzeby), co może znacznie zwiększyć opłacalność produkcji energii elektrycznej. Ma to tym większe znaczenie, że korzyści ze sprzedaży operatorowi sieci prądu z PV w okresach jego najwyższej produkcji będą coraz trudniejsze do oszacowania – od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać ceny godzinowe [13].

W Polsce wyraźne maksima potencjału PV związane z rozkładem promieniowania słonecznego występują w okresie od kwietnia do września (por. rys. 4) – najlepszym miesiącem pod względem uzysku energii jest lipiec, warto też jednak zwrócić uwagę na dobre warunki w maju i czerwcu.

Chłodzenie za pomocą pompy ciepła również warto wspomagać prądem pochodzącym bezpośrednio z instalacji PV. Zwiększanie autokonsumpcji energii elektrycznej jest już dziś strategią promowaną w programach wsparcia i dotacji do OZE dla prosumentów – autokonsumpcja przyczynia się do zmniejszenia obciążenia sieci elektroenergetycznych w dwóch aspektach. Po pierwsze, zmniejsza się faktyczny popyt na energię w okresie dużego zapotrzebowania (okres klimatyzacyjny), a po drugie, sieć jest chroniona przed odprowadzeniem do niej dużych nadwyżek produkcyjnych (w okresie zapotrzebowania na energię do chłodzenia mikroinstalacje PV wytwarzają najwięcej energii). Dlatego posiadanie własnej minielektrowni przynosi prosumentowi nie tylko oszczędności eksploatacyjne, ale też większe bezpieczeństwo i niezależność energetyczną.

Literatura

1. Kenney W. Larry, Vecellio Daniel, Cottle Rachel, Wolf S. Tony, As heat records fall, how hot is too hot for the human body?, https://theconversation.com/as-heat-records-fall-how-hot-is-too-hot-for-the-human-body-210088 (dostęp: 22.03.2024)

2. Ballester Joan, Quijal-Zamorano Marcos, Méndez Turrubiates Raúl Fernando et al., Heat-related mortality in Europe during the summer of 2022, „Nature Medicine” Vol. 29, 2023, https://doi.org/10.1038/s41591-023-02419-z (dostęp: 22.03.2024)

3. Komunikat Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego z 29.02.2024, https://twitter.com/IMGWmeteo/status/1763109148114235541 (dostęp: 22.03.2024)

4. Schmidt Gavin, Climate models can’t explain 2023’s huge heat anomaly — we could be in uncharted territory” „Nature” 627, 467 (2024), https://www.nature.com/articles/d41586-024-00816-z (dostęp: 22.03.2024)

5. Gordon Hal B. et al., The CSIRO Mk3 Climate System Model, „CSIRO Atmospheric Research Technical Paper” No. 60, 2002

6. World Meteorological Organization, State of the Global Climate 2023, https://wmo.int/publication-series/state-of-global-climate-2023 (dostęp: 22.03.2024)

7. Rozporządzenie PEiR (UE) 2024/573 w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych, zmieniające dyrektywę (UE) 2019/1937 i uchylające rozporządzenie (UE) nr 517/2014 (Dz.Urz. UE L 2024/573 z 20.02.2024)

8. Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ), R290 Split Air Conditioners Resource Guide. Version 1.0, Bonn/Eschborn 2019

9. Lipska Barbara, Gruntowe wymienniki ciepła stosowane w wentylacji i klimatyzacji, „Inżynier Budownictwa” 3/2022

10. Kostka Maria, Szulgowska-Zgrzywa Małgorzata, Obliczenia energetyczne gruntowych rurowych wymienników ciepła, „Rynek Instalacyjny” 6/2015, rynekinstalacyjny.pl https://www.rynekinstalacyjny.pl/artykul/instalacje-wentylacyjne-klimatyzacyjne/20296,obliczenia-energetyczne-gruntowych-rurowych-wymiennikow-ciepla 

11. Topolańska Justyna, Krawczyk Anna, Gruntowe powietrzne wymienniki ciepła. Cz. 2, Ocena pracy systemu na podstawie wyników pomiarów, „Rynek Instalacyjny” 7–8/2015, rynekinstalacyjny.pl

12. Centrum Badań Wspólnych Komisji Europejskiej, Photovoltaic Geographical Information System, https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/ (dostęp: 23.02.2024)

13. Ustawa z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (t.j. DzU 2021, poz. 610)

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Artur Miszczuk Ograniczenie zużycia energii na wentylację w domach jednorodzinnych

Ograniczenie zużycia energii na wentylację w domach jednorodzinnych Ograniczenie zużycia energii na wentylację w domach jednorodzinnych

Jedynie kompleksowa termomodernizacja domów jednorodzinnych znacząco ogranicza energochłonność i tym samym niską emisję oraz zwiększa komfort cieplny przy mniejszych kosztach użytkowania. Ocieplenie budynku...

Jedynie kompleksowa termomodernizacja domów jednorodzinnych znacząco ogranicza energochłonność i tym samym niską emisję oraz zwiększa komfort cieplny przy mniejszych kosztach użytkowania. Ocieplenie budynku i wymiana stolarki pociągają za sobą zmiany w systemie wentylacji. W obecnie termomodernizowanych budynkach jednorodzinnych należy odchodzić od wentylacji grawitacyjnej na rzecz wentylacji hybrydowej lub mechanicznej. Zastosowanie wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła w...

jr Szafy klimatyzacji precyzyjnej

Szafy klimatyzacji precyzyjnej Szafy klimatyzacji precyzyjnej

Choć wymagania dotyczące temperatury i wilgotności w centrach danych zostały w ostatnich latach znacznie złagodzone, to nie zmalało znaczenie stosowanych w nich systemów chłodniczych. Do typowych zadań...

Choć wymagania dotyczące temperatury i wilgotności w centrach danych zostały w ostatnich latach znacznie złagodzone, to nie zmalało znaczenie stosowanych w nich systemów chłodniczych. Do typowych zadań szaf klimatyzacji precyzyjnej – wydajnego, niezawodnego i ciągłego odprowadzania zysków ciepła – doszedł też wymóg energooszczędnej pracy.

Air-Com Pneumatyka Instalacja sprężonego powietrza – tych błędów unikaj!

Instalacja sprężonego powietrza – tych błędów unikaj! Instalacja sprężonego powietrza – tych błędów unikaj!

Wskazujemy 7 najczęstszych błędów, jakich należy unikać na etapie projektu i wykonania instalacji sprężonego powietrza. Jak im przeciwdziałać?

Wskazujemy 7 najczęstszych błędów, jakich należy unikać na etapie projektu i wykonania instalacji sprężonego powietrza. Jak im przeciwdziałać?

Joanna Ryńska Adiabatyczne systemy chłodzenia w budynkach przemysłowych

Adiabatyczne systemy chłodzenia w budynkach przemysłowych Adiabatyczne systemy chłodzenia w budynkach przemysłowych

Rozpatrując kwestię zapewnienia właściwych warunków cieplno-wilgotnościowych w obiektach przemysłowych, inwestorzy i zarządcy skupiają się najczęściej na ogrzewaniu budynków. Jednak przez coraz większą...

Rozpatrując kwestię zapewnienia właściwych warunków cieplno-wilgotnościowych w obiektach przemysłowych, inwestorzy i zarządcy skupiają się najczęściej na ogrzewaniu budynków. Jednak przez coraz większą część roku wysoka temperatura powietrza zewnętrznego sprawia, że poszukiwane są także ekonomiczne rozwiązania chłodnicze. Te sprężarkowe są skuteczne, ale zwykle energochłonne. Można jednak wspomóc – a w pewnych warunkach nawet zastąpić – ich działanie, stosując systemy chłodzenia wyparnego.

mgr inż. Monika Załuska, dr hab. inż. Katarzyna Gładyszewska-Fiedoruk, prof. PB Analiza stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 w domu jednorodzinnym

Analiza stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 w domu jednorodzinnym Analiza stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 w domu jednorodzinnym

Dom jest miejscem, w którym oprócz pracy spędzamy najwięcej czasu w ciągu doby, dlatego niezwykle ważną kwestią jest jakość powietrza, jakim oddychają domownicy. Zanieczyszczenie pyłami PM10 i PM2,5, w tym...

Dom jest miejscem, w którym oprócz pracy spędzamy najwięcej czasu w ciągu doby, dlatego niezwykle ważną kwestią jest jakość powietrza, jakim oddychają domownicy. Zanieczyszczenie pyłami PM10 i PM2,5, w tym pochodzącymi z własnych urządzeń grzewczych, jest niebezpieczne, ponieważ znacząco obniża jakość powietrza i prowadzi do niekorzystnych skutków zdrowotnych. W celu zredukowania ilości zanieczyszczeń pyłowych w domach jednorodzinnych można zastosować oczyszczacz powietrza lub wentylację mechaniczną...

mgr inż. Bartłomiej Adamski Integracja HVAC – nowy kierunek rozwoju urządzeń klimatyzacyjnych, ogrzewczych i wentylacji?

Integracja HVAC – nowy kierunek rozwoju urządzeń klimatyzacyjnych, ogrzewczych i wentylacji? Integracja HVAC – nowy kierunek rozwoju urządzeń klimatyzacyjnych, ogrzewczych i wentylacji?

Wymóg stosowania odzysku ciepła w systemach wentylacji mieszkań wielorodzinnych wymaga innych rozwiązań technicznych niż do tej pory. Konieczne jest zatem szukanie nowych, innowacyjnych, kompaktowych rozwiązań...

Wymóg stosowania odzysku ciepła w systemach wentylacji mieszkań wielorodzinnych wymaga innych rozwiązań technicznych niż do tej pory. Konieczne jest zatem szukanie nowych, innowacyjnych, kompaktowych rozwiązań systemów łączących wentylację, ogrzewanie i chłodzenie.

dr inż. Marian Rubik Bezpośrednie systemy ogrzewania i chłodzenia obiektów – układy VRF

Bezpośrednie systemy ogrzewania i chłodzenia obiektów – układy VRF Bezpośrednie systemy ogrzewania i chłodzenia obiektów – układy VRF

Systemy bezpośredniego chłodzenia budynków lub poszczególnych pomieszczeń w budynkach (systemy zdecentralizowane) są w Polsce coraz częściej stosowane. Wśród nich jest system VRF (VRV), który wyróżnia...

Systemy bezpośredniego chłodzenia budynków lub poszczególnych pomieszczeń w budynkach (systemy zdecentralizowane) są w Polsce coraz częściej stosowane. Wśród nich jest system VRF (VRV), który wyróżnia się wysoką efektywnością energetyczną, łatwością prowadzenia przewodów czynnika chłodniczego oraz elastycznym współdziałaniem z systemami BMS. Systemy takie są jednak droższe inwestycyjnie i mają pewne ograniczenia stosowania spowodowane głównie warunkami bezpieczeństwa użytkowników.

Joanna Ryńska Integracja systemów HVAC z systemem sterowania budynków

Integracja systemów HVAC z systemem sterowania budynków Integracja systemów HVAC z systemem sterowania budynków

Systemy HVAC stają się coraz częściej elementami centralnych systemów zarządzania budynkiem (Building Management Systems). Producenci wyposażają urządzenia w rozwiązania umożliwiające ich integrację z BMS,...

Systemy HVAC stają się coraz częściej elementami centralnych systemów zarządzania budynkiem (Building Management Systems). Producenci wyposażają urządzenia w rozwiązania umożliwiające ich integrację z BMS, przybywa też instalacji łączących niezależne systemy regulacji i sterowania.

Redakcja RI Sklepy online dla instalatora

Sklepy online dla instalatora Sklepy online dla instalatora

Prezentujemy listę sklepów dla instalatorów, w których można zrobić zakupy przez internet.

Prezentujemy listę sklepów dla instalatorów, w których można zrobić zakupy przez internet.

Flowair Świat zmienia się na naszych oczach, a wsparcie klienta na każdym etapie współpracy nabiera nowego znaczenia

Świat zmienia się na naszych oczach, a wsparcie klienta na każdym etapie współpracy nabiera nowego znaczenia Świat zmienia się na naszych oczach, a wsparcie klienta na każdym etapie współpracy nabiera nowego znaczenia

Wybranie odpowiedniego rozwiązania grzewczo-wentylacyjnego do obiektu może wydawać się skomplikowane. Rozpiętość ofert producentów, a także ilość komunikatów marketingowych, która do nas dociera każdego...

Wybranie odpowiedniego rozwiązania grzewczo-wentylacyjnego do obiektu może wydawać się skomplikowane. Rozpiętość ofert producentów, a także ilość komunikatów marketingowych, która do nas dociera każdego dnia jest bardzo duża. Jak nie pogubić się w tym natłoku i jednocześnie wybrać rozwiązanie najlepiej dopasowane do naszych potrzeb? Czy przy wyborze kierować się samymi parametrami produktów czy może warto zwrócić uwagę na coś jeszcze? Na te i inne nurtujące Was pytania odpowiada FLOWAIR i jego program...

Waldemar Joniec Wentylacja garaży zamkniętych

Wentylacja garaży zamkniętych Wentylacja garaży zamkniętych

Rośnie zapotrzebowanie na miejsca postojowe dla samochodów osobowych w budynkach mieszkalnych i handlowych. Na drogich i atrakcyjnych terenach powstają budynki wielokondygnacyjne z wielopoziomowymi podziemnymi...

Rośnie zapotrzebowanie na miejsca postojowe dla samochodów osobowych w budynkach mieszkalnych i handlowych. Na drogich i atrakcyjnych terenach powstają budynki wielokondygnacyjne z wielopoziomowymi podziemnymi parkingami. Z czasem będą w nich parkować samochody z różnym napędem – z silnikami spalinowymi z zapłonem iskrowym, wysokoprężnymi, silnikami na LPG i CNG oraz ogniwami paliwowymi, akumulatorami elektrycznymi, a może nawet napędzane wodorem. Projektując garaż i jego wentylację, warto uwzględniać...

Waldemar Joniec Wentylacja wspomagana energią z gruntu

Wentylacja wspomagana energią z gruntu Wentylacja wspomagana energią z gruntu

Wentylacja mechaniczna staje się nieodzowna z uwagi na wysoką szczelność budynków. Z kolei wymagania przepisów budowlanych dotyczące energoefektywności budynków sprzyjają stosowaniu mechanicznej wentylacji...

Wentylacja mechaniczna staje się nieodzowna z uwagi na wysoką szczelność budynków. Z kolei wymagania przepisów budowlanych dotyczące energoefektywności budynków sprzyjają stosowaniu mechanicznej wentylacji regulowanej i odzysku energii z powietrza wywiewanego z budynków, a także korzystaniu z energii gruntu.

Andrzej Romanowski Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

W systemach regulacji automatycznej instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych obok podstawowych obwodów regulacji, jakimi są temperatura i wilgotność, istotne znaczenie mają obwody odzysku ciepła, a...

W systemach regulacji automatycznej instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych obok podstawowych obwodów regulacji, jakimi są temperatura i wilgotność, istotne znaczenie mają obwody odzysku ciepła, a także regulacja ciśnienia i strumienia powietrza. Jednym z warunków prawidłowej pracy instalacji jest uzyskanie wymaganych strumieni powietrza we wszystkich jej przewodach i urządzeniach przy możliwie niskim zużyciu energii.

Joanna Ryńska Osuszanie budynków podczas budowy lub w przypadku awarii

Osuszanie budynków podczas budowy lub w przypadku awarii Osuszanie budynków podczas budowy lub w przypadku awarii

Za prawidłową wilgotność w pomieszczeniach powinien odpowiadać sprawnie działający system wentylacji. Jednak w sytuacjach tymczasowych czy awaryjnych konieczne jest zastosowanie dodatkowych urządzeń służących...

Za prawidłową wilgotność w pomieszczeniach powinien odpowiadać sprawnie działający system wentylacji. Jednak w sytuacjach tymczasowych czy awaryjnych konieczne jest zastosowanie dodatkowych urządzeń służących do szybkiego osuszania pomieszczeń.

Joanna Ryńska Zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusów SARS-CoV-2 w pomieszczeniach. Zalecenia eksploatacyjne i urządzenia do uzdatniania powietrza wentylacyjnego

Zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusów SARS-CoV-2 w pomieszczeniach. Zalecenia eksploatacyjne i urządzenia do uzdatniania powietrza wentylacyjnego Zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusów SARS-CoV-2 w pomieszczeniach. Zalecenia eksploatacyjne i urządzenia do uzdatniania powietrza wentylacyjnego

W powietrzu wewnętrznym, którym oddychamy w pomieszczeniach, nie brakuje patogenów – m.in. zarodników grzybów, bakterii i wirusów. W dobie pandemii choroby COVID-19, kiedy cały świat szuka odpowiedzi na pytanie,...

W powietrzu wewnętrznym, którym oddychamy w pomieszczeniach, nie brakuje patogenów – m.in. zarodników grzybów, bakterii i wirusów. W dobie pandemii choroby COVID-19, kiedy cały świat szuka odpowiedzi na pytanie, jak radzić sobie z rozprzestrzenianiem powodującego ją wirusa SARS-CoV-2, ze zdwojoną siłą powraca dyskusja o znaczeniu prawidłowej wentylacji, klimatyzacji i uzdatniania powietrza wewnętrznego dla czystości mikrobiologicznej pomieszczeń.

Waldemar Joniec Sensory i detektory gazów w systemach wentylacji

Sensory i detektory gazów w systemach wentylacji Sensory i detektory gazów w systemach wentylacji

Parkingi i zamknięte garaże są w nowych budynkach standardem, a różne rodzaje silników i stosowanych do nich paliw powodują konieczność wyposażania tych miejsc w systemy wentylacji wraz z instalacjami...

Parkingi i zamknięte garaże są w nowych budynkach standardem, a różne rodzaje silników i stosowanych do nich paliw powodują konieczność wyposażania tych miejsc w systemy wentylacji wraz z instalacjami do detekcji gazów szkodliwych i wybuchowych. Sercem tych systemów są sensory użyte w detektorach. Do detekcji trującego CO oraz wybuchowych LPG i CNG można stosować różne sensory. Standardem są proste w obsłudze systemy działające automatycznie z detektorami progowymi sygnalizującymi przekroczenie stężeń...

Joanna Ryńska Uzdatnianie powietrza a dezynfekcja pomieszczeń

Uzdatnianie powietrza a dezynfekcja pomieszczeń Uzdatnianie powietrza a dezynfekcja pomieszczeń

Stan epidemii powoduje, że mieszkańcy, użytkownicy i zarządcy budynków zwracają coraz większą uwagę na jakość powietrza wewnętrznego. Na rynku dostępne są rozwiązania zarówno do bieżącej higienizacji powietrza...

Stan epidemii powoduje, że mieszkańcy, użytkownicy i zarządcy budynków zwracają coraz większą uwagę na jakość powietrza wewnętrznego. Na rynku dostępne są rozwiązania zarówno do bieżącej higienizacji powietrza w pomieszczeniu, jak i do dezynfekcji pomieszczeń po pobycie w nich osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2.

mgr inż. Bartłomiej Adamski Bezprzewodowe systemy wentylacji i klimatyzacji – konieczność poszukiwania innowacyjnych rozwiązań

Bezprzewodowe systemy wentylacji i klimatyzacji – konieczność poszukiwania innowacyjnych rozwiązań Bezprzewodowe systemy wentylacji i klimatyzacji – konieczność poszukiwania innowacyjnych rozwiązań

Wprowadzone przez WT 2021 ograniczenia dotyczące zużycia nieodnawialnej energii pierwotnej nakładają na strony zaangażowane w proces budowalny obowiązek poszukiwania nowych, bardziej ekologicznych rozwiązań,...

Wprowadzone przez WT 2021 ograniczenia dotyczące zużycia nieodnawialnej energii pierwotnej nakładają na strony zaangażowane w proces budowalny obowiązek poszukiwania nowych, bardziej ekologicznych rozwiązań, umożliwiających redukcję zużycia energii przez budynki i ich wpływu na środowisko. Bez nowego spojrzenia na zagadnienia związane z systemami ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji i chłodzenia powietrza w obiektach nie jest możliwy dalszy rozwój segmentu instalacji HVAC w budynkach mieszkalnych,...

Redakcja RI zaFrapuj się na lepsze powietrze w szkołach i niższe zużycie energii w blokach

zaFrapuj się na lepsze powietrze w szkołach i niższe zużycie energii w blokach zaFrapuj się na lepsze powietrze w szkołach i niższe zużycie energii w blokach

Jakość powietrza to jeden z kluczowych czynników wpływających na zdrowie i dobre samopoczucie. Dużo mówi się o kwestii zanieczyszczeń na zewnątrz, jednak to, czym oddychamy w domu czy szkole, ma na nas...

Jakość powietrza to jeden z kluczowych czynników wpływających na zdrowie i dobre samopoczucie. Dużo mówi się o kwestii zanieczyszczeń na zewnątrz, jednak to, czym oddychamy w domu czy szkole, ma na nas największy wpływ. Z badań wynika, że w wielu budynkach wielorodzinnych i placówkach edukacyjnych jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Dlatego programy ODDECH DLA SPÓŁDZIELNI i ODDECH DLA SZKÓŁ skupiają się na rozwiązaniu problemu jakości powietrza wewnętrznego i efektywności energetycznej...

Marcin Gasiński Budynki mieszkalne wielorodzinne – jak je wentylować w zgodzie z WT 2021?

Budynki mieszkalne wielorodzinne – jak je wentylować w zgodzie z WT 2021? Budynki mieszkalne wielorodzinne – jak je wentylować w zgodzie z WT 2021?

Nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków wpływają pośrednio również na wymagania dotyczące wentylacji, w tym nowych i remontowanych budynków wielorodzinnych. Możliwe jest zastosowanie...

Nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków wpływają pośrednio również na wymagania dotyczące wentylacji, w tym nowych i remontowanych budynków wielorodzinnych. Możliwe jest zastosowanie różnych rozwiązań, jednak dostarczenie wymaganego strumienia powietrza wentylacyjnego do mieszkań wiąże się nie tylko z kwestiami technicznymi, ale i uwarunkowaniami społeczno-ekonomicznymi.

Joanna Ryńska Chłodzenie adiabatyczne budynków przemysłowych

Chłodzenie adiabatyczne budynków przemysłowych Chłodzenie adiabatyczne budynków przemysłowych

Chłodzenie budynków jest procesem wymagającym. Z jednej strony konieczne jest zapewnienie warunków odpowiednich dla procesów technologicznych oraz osób pracujących w tych budynkach, z drugiej – mocny nacisk...

Chłodzenie budynków jest procesem wymagającym. Z jednej strony konieczne jest zapewnienie warunków odpowiednich dla procesów technologicznych oraz osób pracujących w tych budynkach, z drugiej – mocny nacisk kładzie się na ekonomikę stosowanych urządzeń i instalacji. Inwestorzy i projektanci budynków produkcyjnych, magazynowych czy centrów danych poszukują więc rozwiązań technicznych spełniających obydwa te wymagania.

Joanna Rucińska Techniczne aspekty związane z nowelizacją przepisów dotyczących ochrony cieplnej budynków wielorodzinnych

Techniczne aspekty związane z nowelizacją przepisów dotyczących ochrony cieplnej budynków wielorodzinnych Techniczne aspekty związane z nowelizacją przepisów dotyczących ochrony cieplnej budynków wielorodzinnych

Spełnienie wymagań WT 2021 w budynkach wielorodzinnych jest możliwe przy zastosowaniu dostępnych rozwiązań materiałowych i technicznych, ale ich wybór wymaga od projektantów dokładnej analizy. Jak wynika...

Spełnienie wymagań WT 2021 w budynkach wielorodzinnych jest możliwe przy zastosowaniu dostępnych rozwiązań materiałowych i technicznych, ale ich wybór wymaga od projektantów dokładnej analizy. Jak wynika z symulacji, poprawa wyłącznie izolacyjności cieplnej nie spowoduje znaczącego obniżenia wskaźnika EP budynku. Potrzebna jest także analiza możliwych do zastosowania systemów wentylacji z uwzględnieniem potrzebnej energii pomocniczej.

Joanna Ryńska Energooszczędne chłodzenie centrów danych

Energooszczędne chłodzenie centrów danych Energooszczędne chłodzenie centrów danych

Znaczna energochłonność systemów chłodzenia centrów danych jest postrzegana jako cena ich niezawodności i pewności działania w niemal każdych okolicznościach zewnętrznych. Dążeniom do zmniejszania ilości...

Znaczna energochłonność systemów chłodzenia centrów danych jest postrzegana jako cena ich niezawodności i pewności działania w niemal każdych okolicznościach zewnętrznych. Dążeniom do zmniejszania ilości zużywanej na chłodzenie energii zawsze towarzyszy pytanie, czy można tego dokonać bez wpływu na najważniejsze funkcjonalności klimatyzacji centrów danych? Na to pytanie od lat próbują odpowiedzieć praktycy, niezależne instytucje, naukowcy, a nawet ekolodzy.

Joanna Ryńska Utrzymanie czystości powietrza w pomieszczeniach niezależnie od ich wielkości

Utrzymanie czystości powietrza w pomieszczeniach niezależnie od ich wielkości Utrzymanie czystości powietrza w pomieszczeniach niezależnie od ich wielkości

Eliminacja przyczyn dwóch ogromnych problemów cywilizacyjnych – smogu i pandemii choroby COVID-19 – jest trudna i długotrwała. Dlatego utrzymuje się zwiększone zapotrzebowanie na skuteczne i niedrogie...

Eliminacja przyczyn dwóch ogromnych problemów cywilizacyjnych – smogu i pandemii choroby COVID-19 – jest trudna i długotrwała. Dlatego utrzymuje się zwiększone zapotrzebowanie na skuteczne i niedrogie rozwiązania techniczne do oczyszczania powietrza w budynkach. Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń efektywnie wykorzystujących zarówno sprawdzone, jak i innowacyjne zdobycze techniki.

Wybrane dla Ciebie

Jak wybrać odpowiednie urządzenie »

Jak wybrać odpowiednie urządzenie » Jak wybrać odpowiednie urządzenie »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Klimatyzatory pokojowe, jakie dobrać »

Klimatyzatory pokojowe, jakie dobrać » Klimatyzatory pokojowe, jakie dobrać »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Poznaj nowe metody zasilania rezerwowego »

Poznaj nowe metody zasilania rezerwowego » Poznaj nowe metody zasilania rezerwowego »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Zarejestruj urządzenie i odbieraj nagrody »

Zarejestruj urządzenie i odbieraj nagrody » Zarejestruj urządzenie i odbieraj nagrody »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleci ekspert

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleci ekspert Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleci ekspert

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Odkryj nowy sposób próżniowania »

Odkryj nowy sposób próżniowania » Odkryj nowy sposób próżniowania »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

ECO Comfort Klimatyzacja z oczyszczaczem powietrza: czym jest, na jakie filtry się zdecydować?

Klimatyzacja z oczyszczaczem powietrza: czym jest, na jakie filtry się zdecydować? Klimatyzacja z oczyszczaczem powietrza: czym jest, na jakie filtry się zdecydować?

Zarówno klimatyzacja stacjonarna, jak i klimatyzatory przenośne z biegiem lat stały się niemal standardem w nowoczesnym budownictwie. Nic dziwnego: kojarzona przeważnie z ochładzaniem powietrza, klimatyzacja...

Zarówno klimatyzacja stacjonarna, jak i klimatyzatory przenośne z biegiem lat stały się niemal standardem w nowoczesnym budownictwie. Nic dziwnego: kojarzona przeważnie z ochładzaniem powietrza, klimatyzacja ma szereg innych funkcji, które sprawiają, że zakup klimatyzatora jest opłacalny, a sama inwestycja zapewnia komfort termiczny w każdej porze roku: latem, kiedy zależy nam na obniżeniu temperatury w pomieszczeniach, ale i w przejściowych porach roku, ponieważ nowoczesne klimatyzatory wyróżniają...

Bałtykgaz Czynniki chłodnicze

Czynniki chłodnicze Czynniki chłodnicze

Czynnik chłodniczy pełni kluczową rolę w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych. Na rynku funkcjonują różne czynniki mające wielorakie zastosowanie. Sprawdź, jaki czynnik jest najlepszy do Twojego urządzenia.

Czynnik chłodniczy pełni kluczową rolę w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych. Na rynku funkcjonują różne czynniki mające wielorakie zastosowanie. Sprawdź, jaki czynnik jest najlepszy do Twojego urządzenia.

INSTALSOFT S.C. InstalSystem 5 – projektowanie instalacji kanalizacji grawitacyjnej sanitarnej i deszczowej

InstalSystem 5 – projektowanie instalacji kanalizacji grawitacyjnej sanitarnej i deszczowej InstalSystem 5 – projektowanie instalacji kanalizacji grawitacyjnej sanitarnej i deszczowej

Oprogramowanie InstalSystem 5, wspierające i automatyzujące pracę projektantów w zakresie instalacji MEP & HVAC, umożliwia bardziej efektywne i skuteczne realizowanie projektów. Ma ono mnóstwo zalet, pozytywnie...

Oprogramowanie InstalSystem 5, wspierające i automatyzujące pracę projektantów w zakresie instalacji MEP & HVAC, umożliwia bardziej efektywne i skuteczne realizowanie projektów. Ma ono mnóstwo zalet, pozytywnie wpływających na szybkość i jakość pracy oraz ostateczny wynik działań.

Gizo Wózki widłowe Kalmar – możliwości i zastosowania

Wózki widłowe Kalmar – możliwości i zastosowania Wózki widłowe Kalmar – możliwości i zastosowania

Wózki widłowe to urządzenia, które usprawniają transport w magazynach, halach przemysłowych i na placach budowy. Na rynku znajdziesz różne modele takich maszyn. Wśród nich warto wyróżnić sprzęt marki Kalmar,...

Wózki widłowe to urządzenia, które usprawniają transport w magazynach, halach przemysłowych i na placach budowy. Na rynku znajdziesz różne modele takich maszyn. Wśród nich warto wyróżnić sprzęt marki Kalmar, powszechnie znany jako wózki „ciężkie”. Co warto wiedzieć o tych urządzeniach i gdzie sprawdzą się najlepiej?

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Firma Panasonic wspiera kampanię społeczną „Pompuj ciepło z głową”

Firma Panasonic wspiera kampanię społeczną „Pompuj ciepło z głową” Firma Panasonic wspiera kampanię społeczną „Pompuj ciepło z głową”

Panasonic z dumą informuje o swoim zaangażowaniu w kampanię społeczną „Pompuj ciepło z głową”, prowadzoną przez Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC). Zaangażowanie firmy ma na celu...

Panasonic z dumą informuje o swoim zaangażowaniu w kampanię społeczną „Pompuj ciepło z głową”, prowadzoną przez Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC). Zaangażowanie firmy ma na celu przyczynienie się do promowania zrównoważonych rozwiązań grzewczych, które są nie tylko ekonomiczne, ale także przyjazne dla środowiska.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Super cena na oprawę zaworową TESTO 550s

Super cena na oprawę zaworową TESTO 550s Super cena na oprawę zaworową TESTO 550s

Łatwa w obsłudze elektroniczna oprawa zaworowa Bluetooth testo 550s zapewni precyzyjne wyniki pomiarów, z możliwością ich przeglądania w aplikacji mobilnej testo Smart App.

Łatwa w obsłudze elektroniczna oprawa zaworowa Bluetooth testo 550s zapewni precyzyjne wyniki pomiarów, z możliwością ich przeglądania w aplikacji mobilnej testo Smart App.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.