RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Modernizacja instalacji c.o. w budynkach wielorodzinnych

Schemat instalacji po modernizacji i komponenty zastosowane w aplikacji

Schemat instalacji po modernizacji i komponenty zastosowane w aplikacji

Nadchodząca Fala renowacji budynków będzie obejmować wiele działań zwiększających efektywność energetyczną i wykorzystanie energii odnawialnej oraz obniżających emisję gazów cieplarnianych i koszty eksploatacji. Obok poprawy izolacyjności termicznej budynków modernizacje będą dotyczyć głównie instalacji grzewczych i c.w.u. Rynek oferuje gotowe rozwiązania techniczne i urządzenia służące do realizacji tych celów. W artykule zaprezentowano przykłady ich aplikacji oraz efektów w obiektach wielomieszkaniowych.

Zobacz także

REGULUS-system Wójcik s.j. Grzejniki do pompy ciepła?

Grzejniki do pompy ciepła? Grzejniki do pompy ciepła?

Jeśli Twój klient zmienia ogrzewanie na pompę ciepła, nie zapomnij zaproponować mu wymiany grzejników na nowoczesne, sterowalne, niskotemperaturowe. Jeśli inwestor nie dokonał gruntownej termomodernizacji...

Jeśli Twój klient zmienia ogrzewanie na pompę ciepła, nie zapomnij zaproponować mu wymiany grzejników na nowoczesne, sterowalne, niskotemperaturowe. Jeśli inwestor nie dokonał gruntownej termomodernizacji swojego domu, pozostawienie dotychczasowych grzejników jest „błędem w sztuce”. Inwestorzy mają potem żal, że nikt ich o tej konieczności nie poinformował.

REGULUS-system Wójcik s.j. Jak podwyższyć moc grzejników? Dostępne są dwie drogi

Jak podwyższyć moc grzejników? Dostępne są dwie drogi Jak podwyższyć moc grzejników? Dostępne są dwie drogi

Gdy dysponujemy łatwo sterowalnym źródłem ciepła z dużym zakresem dostępnej mocy grzewczej, takim jak kocioł elektryczny, olejowy czy też gazowy, odpowiedź na zadane pytanie jest prosta: należy podwyższyć...

Gdy dysponujemy łatwo sterowalnym źródłem ciepła z dużym zakresem dostępnej mocy grzewczej, takim jak kocioł elektryczny, olejowy czy też gazowy, odpowiedź na zadane pytanie jest prosta: należy podwyższyć temperaturę czynnika grzewczego.

REGULUS-system Wójcik s.j. REGULUS-SYSTEM – optymalne grzejniki remontowe i do pompy ciepła

REGULUS-SYSTEM – optymalne grzejniki remontowe i do pompy ciepła REGULUS-SYSTEM – optymalne grzejniki remontowe i do pompy ciepła

Jeśli decydujemy się na wymianę czegokolwiek, to na coś co jest lepsze, bardziej ekonomiczne, funkcjonalne, ładniejsze, a czasem także modne. Pamiętajmy jednak, że moda przemija…

Jeśli decydujemy się na wymianę czegokolwiek, to na coś co jest lepsze, bardziej ekonomiczne, funkcjonalne, ładniejsze, a czasem także modne. Pamiętajmy jednak, że moda przemija…

W artykule:

• Wybór automatyki bezpośredniego działania w zależności od typu i wieku instalacji c.o.

• Rozwiązanie 1 – częściowa modernizacja instalacji

• Rozwiązanie 2 – całkowita modernizacja instalacji

• Rozwiązanie 3 – modernizacja pionów klatkowych i łazienkowych

• Rozwiązanie 4 – nowo projektowana instalacja z rozdziałem poziomym

• Rozwiązanie 5 – nowo projektowana instalacja z grzejnikami zasilanymi od dołu

• Regulacja i równoważenie automatyczne

• Podsumowanie

Wybór automatyki bezpośredniego działania w zależności od typu i wieku instalacji c.o.

Poprawnie działająca instalacja c.o. to nie tylko gwarancja komfortu i niskich rachunków, ale także dbałość o klimat i środowisko naturalne. W ujęciu globalnym blisko 30% całkowitego zużycia energii w UE przypada na ogrzewanie lub chłodzenie budynków, tym samym wysoki jest udział tego sektora w światowej emisji CO2. W strukturze zużycia energii przez budynki ok. 70% kosztów energii przypada na ogrzewanie i chłodzenie. W tym kontekście szczególnej wagi nabierają kolejne dane mówiące o tym, że aż 75% budynków wielorodzinnych w Europie jest wyposażonych w instalacje grzewcze, które działają niepoprawnie z powodu braku zrów­noważenia hydraulicznego oraz możliwości regulacji temperatury w pomieszczeniach. Mieszkańcy tych budynków skarżą się na: brak komfortu cieplnego przejawiający się w przegrzaniu lub niedogrzewaniu pomieszczeń, problemy z hałasem, który jest generowany przez instalację centralnego ogrzewania, oraz wysokie opłaty za ogrzewanie.

Od strony technicznej rozwiązanie tych problemów nie jest skomplikowane, ale żeby tego dokonać, należy uwzględnić trzy reguły:

1. zapewnić właściwy rozpływ medium grzew­czego,

2. zagwarantować poprawną pracę zaworów regulacyjnych,

3. umożliwić regulację temperatury w po­mieszczeniach.

Reguła pierwsza: właściwy rozpływ medium grzewczego

Medium grzewcze w instalacji płynie zawsze tam, gdzie występują najmniejsze opory, co powoduje, że w odbiornikach na końcówkach insta­lacji przepływy są mniejsze, niż zakładano w projekcie, a w skrajnych warunkach mogą nawet całkowicie zaniknąć. Kolejnym zjawiskiem są nadmierne przepływy, gdy część odbiorników jest zamknięta, a także czynniki, które stosun­kowo trudno zdefiniować czy przewidzieć na etapie projektowania instalacji, takie jak: różnice w nasłonecznieniu stron budynku i tym samym różne zyski temperatury, oddziały­wanie wiatru, różne potrzeby mieszkańców w zakresie komfortu cieplnego, konieczność rozbudowy czy zmiany instalacji. Wpływ na jakość pracy instalacji centralnego ogrzewania ma też reakcja głowic termostatycznych (o ile zostały zamon­towane) lub użytkownika na spadek temperatury w danym pomieszczeniu (głowica lub użytkownik otwiera zawór grzejnikowy), co prowadzi do wzrostu ciśnienia i wystąpienia nadprzepływów w pozostałych częściach instalacji grzewczej. Skutkiem będzie: ogólny dyskomfort wywołany hałasem z instalacji spowodowanym dużymi spadkami ciśnienia na zaworach regulacyjnych, dyskomfort z powodu odczuwania za niskiej lub zbyt wysokiej temperatury związany ze złą dystrybucją ciepła, przegrzew pionów położonych blisko źródła ciepła oraz większe zużycie energii, niż jest to konieczne.

Reguła druga: poprawna praca zaworów re­gulacyjnych

Czynniki wewnętrzne i zewnętrzne mające wpływ na pracę instalacji c.o. zmieniają się nieustannie. Aby przerwać to błędne koło (bo odczuwanie dyskomfortu prowadzi do dalszych zmian nastaw temperatury) i utrzy­mać żądany przepływ na każdym odbiorniku, potrzebna jest niezależna kontrola ciśnienia, która zapewni sprawne funkcjonowanie systemu grzewczego oraz wyeliminuje skargi użytkowników na działanie instalacji c.o. W systemie grzewczym należy zapewnić równowagę, czyli na wszystkich odbiornikach niezależnie od warunków pracy (także przy częściowym obciążeniu systemu, a nie tylko obciążeniu projektowym) zagwarantować prawidłowy prze­pływ i ciśnienie różnicowe. Właściwe zrów­noważenie hydrauliczne jest bezsprzecznie podstawą prawidłowego i oszczędnego działania instalacji oraz zapewnienia właściwego komfortu cieplnego.

Reguła trzecia: regulacja temperatury w po­mieszczeniach

Montaż na odbiornikach ciepła zaworów ter­mostatycznych z głowicami termostatycznymi umożliwia indy­widualną regulację temperatury w pomiesz­czeniach, a to pozwala zaoszczędzić co najmniej 20% energii.

Wymienione reguły powinny być stosowane łącznie przy projektowaniu nowych instalacji oraz moder­nizacji istniejących. Ich techniczna realizacja jest możliwa za pomocą kilku rozwiązań – wszystkie przedstawione poniżej gwa­rantują spełnienie założeń i uzyskanie efektu zgodnego z oczekiwaniami, co pokazano na przykładach rzeczywistych realizacji.

schemat instalacji po modernizacji

Rys. 1. Schemat instalacji po modernizacji i komponenty zastosowane w aplikacji. Regulację przepływu i temperatury w pomieszczeniu zapewnia grzejnikowy zawór z głowicą termostatyczną (1). Prawidłowy przepływ umożliwia zastosowanie automatycznych zaworów równoważących u podstawy pionu ASV-PV + ASV-BD (2), które zapewniają optymalne ciśnienie różnicowe dla zaworów regulacyjnych, a także prawidłowy przepływ w poszczególnych obiegach. W pionach wyposażonych w grzejniki bez zaworów termostatycznych przepływ można regulować, stosując zawory podpionowe AB-QT (3), wyposażone w element bezpośredniego działania QT umożliwiający ograniczenie temperatury wody powracającej z nieregulowanego pionu

tab 1 modernizacja instalacji

Tabela 1. Modernizacja instalacji c.o. w SM Dzierżoniów – zestawienie danych eksploatacyjnych po renowacji instalacji c.o.

Rozwiązanie 1 – częściowa modernizacja instalacji

Częściowa modernizacja instalacji, w której wcześniej zostały zainstalowane lub wymienione zawory termostatyczne wraz z głowicami termostatycznymi, ale brakuje automatycznego równoważenia. Zadanie polega na zapewnieniu właściwego rozpływu medium grzewczego i zagwaranto­waniu poprawnej pracy zaworów regulacyj­nych oraz umożliwieniu właściwej regulacji temperatury w pomieszczeniach. Należy dodać zestaw regulatora różnicy ciśnienia montowany na pionie oraz zawór regulacyjny montowany na grzejniku. Stosujemy tu automatyczne równoważenie na pionach zaworami ASV i równoważenie systemu dzięki zaworom termostatycznym RA-N z nastawą wstępną (rys. 1).

Przykład realizacji: Spółdzielnia Mieszkaniowa w Dzierżoniowie

Osiedle z 27 budynkami powstałymi w latach 1957–1991, o łącznej powierzchni ogrzewanej 73 000 m2, z 8027 mieszkańcami. Proces modernizacji przeprowadzono w 2014 roku.

Stan przed modernizacją: wszystkie budynki mają docieplone ściany i/lub wymienione okna. Ogrzewanie dwururowe z zaworami termostatycznymi przy grzejnikach i ręcznymi zaworami równoważącymi na pionach. Temperatura zasilania i powrotu: 90/70°C. Budynki zasilane z 89 węzłów cieplnych.

System po modernizacji: ściany, dach i piwnice zaizolowane zgodnie z obowiązującymi normami. Wszystkie grzejniki wyposażone w zawory termostatyczne grzejnikowe i podzielniki kosztów. Optymalne równoważenie systemu przez automatyczne regulatory różnicy ciśnienia u podstawy pionów mieszkaniowych oraz automatyczne zawory wielofunkcyjne na pionach klatkowych.

Modernizacja polegała na wyposażeniu 1082 pionów mieszkaniowych w regulatory różnicy ciśnienia oraz 124 pionów klatkowych w wielofunkcyjne zawory równoważące. Wymieniono zawory na termostatyczne zwykłe.

Urządzenia Danfoss zastosowane w czasie modernizacji:

  • automatyczne zawory równoważące AB-QT na pionach klatkowych – 124 szt.;
  • pary automatycznych zaworów równoważących u podstawy pionów mieszkaniowych: ASV-PV + ASV-M, średnice DN 15-32 – 1082 szt.
rys 2 rozwiazanie z glowica termostatyczna

Rys. 2. W rozwiązaniu tym do sterowania temperaturą w pomieszczeniu służy głowica termostatyczna RA 2000/RAW lub element bezpośredniego działania. W celu regulacji przepływu i równoważenia zamontowano termostatyczne grzejnikowe zawory dynamiczne RA-DV z nastawą wstępną, niezależne od zmian ciśnienia

zawor termostatyczny

Rys. 3. Grzejnikowy dynamiczny zawór termostatyczny RA-DV

zawor rownowazacy

Rys. 4. Niezależny od zmian ciśnienia zawór równoważący z termostatem bezpośredniego działania typu AB-QT montowany na pionie

Rozwiązanie 2 – całkowita modernizacja instalacji

W instalacjach z rozkładem poziomym i o mieszanym oraz nieznanym przebiegu zaleca się wymianę lub dodanie zaworów termostatycznych z głowicami termostatycznymi oraz zapewnienie równoważenia automatycznego (rys. 2). Na grzejnikach należy zamontować lub wymienić istniejące zawory na dynamiczne zawory regulacyjne. Do sterowania temperaturą w pomieszczeniu służy głowica termostatyczna, a automatyczne równoważenie hy­drauliczne przy każdym grzejniku jest realizowane za pomocą dynamicznych zaworów termostatycznych RA-DV (rys. 3). Są one optymalnym rozwiązaniem dla instalacji o nieznanym przebiegu. Zapewniony jest prawidłowy przepływ medium przez wszystkie grzejniki i nie ma konieczności stosowania automatycznych zaworów równoważących ASV.

Przykład realizacji: Spółdzielnia Mieszkaniowa „Cichy Kącik” we Wrocławiu

Stan przed modernizacją: osiedle Bolkowsko-Kruszwickie z siedmioma budynkami wielorodzinnymi mającymi od 8 do 16 kondygnacji. Budynki powstały w latach 1970–77. Powierzchnia ogrzewana: 38 834 m2, liczba mieszkańców: 4200. Modernizację przeprowadzono w 2014 roku. We wszystkich budynkach są izolowane ściany i oryginalne lub wymienione okna. Ogrzewanie dwururowe z termostatami przy grzejnikach i ręcznymi zaworami równoważącymi na pionach. Temperatura zasilania i powrotu: 90/70°C. Budynki zasilane z węzłów cieplnych.

System po modernizacji: ściany, dach i piwnice zaizolowane zgodnie z obowiązującymi normami. Grzejniki wyposażone w zawory termostatyczne i podzielniki kosztów. Optymalne równoważenie systemu dzięki zaworom dynamicznym zamontowanym przy wszystkich grzejnikach.

Urządzenia Danfoss użyte w czasie modernizacji: dynamiczne zawory grzejnikowe RA-DV DN 15 (2346 szt.) i głowice cieczowe 16°C (2346 szt.).

Przykład realizacji: Spółdzielnia Mieszkaniowa w Siemianowicach Śląskich

Osiedle 58 wysokich budynków wielorodzinnych (mających ponad pięć kondygnacji) oraz 232 budynków niskich (poniżej pięciu kondygnacji). Wszystkie budynki docieplone i/lub wymienione okna. Powierzchnia użytkowa ogrzewana: 618 140 m2, liczba mieszkańców: 26 670. Budynki powstały w latach 1959–1989. Proces modernizacji rozpoczęto w 2014 roku.

Stan przed modernizacją instalacji: we wszystkich budynkach ogrzewanie dwururowe oraz grzejnikowe zawory termostatyczne i ręczne zawory równoważące na pionach. Temperatura zasilania i powrotu: 90/70°C. Budynki zasilane z 89 węzłów cieplnych.

System po modernizacji: ściany, dach i piwnice zaizolowane zgodnie z obowiązującymi normami. Wszystkie grzejniki wyposażone w zawory termostatyczne grzejnikowe i podzielniki kosztów. Optymalne równoważenie systemu dzięki automatycznym regulatorom różnicy ciśnienia i automatycznym zaworom wielofunkcyjnym. Modernizacja polegała na wyposażeniu pionów mieszkaniowych w regulatory różnicy ciśnienia w budynkach wysokich oraz grzejników w dynamiczne zawory grzejnikowe w budynkach niskich.

Urządzenia Danfoss użyte w czasie modernizacji: dynamiczne zawory grzejnikowe RA-DV w budynkach niskich, średnice DN 15 – 9500 szt.

Przeczytaj także: Głęboka termomodernizacja budynku wielorodzinnego | RynekInstalacyjny.pl

tab 2 modernizacja instalacji wroclaw

Tabela 2. Modernizacja instalacji c.o. w zasobach SM „Cichy Kącik”

tab 3 modernizacja instalacji siemianowice

Tabela 3. Modernizacja instalacji c.o. w siemianowickiej SM – zestawienie zużycia energii na ogrzewanie przed modernizacją instalacji i po niej

rys 5 schemat systemu wodnego

Rys. 5. Schemat systemu wodnego ogrzewania grzejnikowego, w którym zapewniono prawidłowy przepływ w systemie grzewczym oraz regulację temperatury powietrza w pomieszczeniu referencyjnym dzięki zastosowaniu zaworów równoważąco-regulacyjnych

Rozwiązanie 3 – modernizacja pionów klatkowych i łazienkowych

Schemat tego rozwiązania ilustruje rys. 1. W celu zapewniania właściwego rozpływu medium grzewczego na pionach stosujemy niezależne od zmian ciśnienia zawory równoważące z termostatem bezpośredniego działania typu AB-QT (rys. 4). Zapewniają one ograniczenie przegrzewu klatek schodowych oraz pionów świecowych w łazienkach (lub innych pomieszczeniach, gdzie piony tego typu są częścią instalacji c.o.), a także zapewniają schłodzenie wody w instalacji na optymalnym poziomie, co zwiększa jej sprawność. Likwidacji ulega ponadto uciążliwy dla użytkowników hałas pochodzący z instalacji c.o.

Rozwiązanie 4 – nowo projektowana instalacja z rozdziałem poziomym

Zadaniem jest zapewnienie właściwego roz­pływu medium w instalacji i zagwarantowanie poprawnej pracy zaworów regulacyjnych oraz umożliwienie regulacji temperatury w po­mieszczeniach. Nowe instalacje c.o. prowa­dzone są w lokalach poziomo (rys. 5). Montujemy w nich wielofunkcyjny automatyczny zawór równoważący AB-PM (rys. 6) i zawór termostatyczny z nastawą wstępną przy grzejniku.

Rozwiązanie 5 – nowo projektowana instalacja z grzejnikami zasilanymi od dołu

W grzejnikach zasilanych od dołu stosujemy dynamiczny zestaw przyłączeniowy i wkładkę termostatyczną będącą integralną częścią grzejnika. W dynamicznym zestawie przyłączeniowym RLV-KDV wbudowany jest regulator ciśnienia różnicowego, dzięki czemu zapewniamy stałe ciśnienie na wkładce termostatycznej. Żądany przepływ projektowy realizowany jest dzięki nastawie wstępnej na wbudowanej w grzejnik wkładce zaworowej (rys. 7).

wielofunkcyjny zawor rownowazacy

Rys. 6. Wielofunkcyjny zawór równoważący AB-PM montowany na instalacji poziomej

rys 7 wkladka

Rys. 7. Wielofunkcyjny zawór równoważący i wkładka termostatyczna z nastawą wstępną

rys 8 glowice termostatyczne

Rys. 8. Głowice termostatyczne: cieczowa REDIA, gazowa AERO i elektroniczna ALLY

Regulacja i równoważenie automatyczne

Powyżej opisano możliwości rozwiązań regulacji i równoważenia automatycznego w obrębie instalacji centralnego ogrzewania, ze szczególnym uwzględnieniem tej drugiej funkcji. Należy również pamiętać o tym, że indywidualna regulacja temperatury w pomieszczeniach odbywa się za pomocą głowic termostatycznych i również one są ważną częścią instalacji, wpływającą na finalne możliwości ograniczenia zużycia energii oraz zapewnienia komfortu użytkowania.

Na etapie decyzji warto się zapoznać z cechami głowic termostatycznych w wersji cieczowej, gazowej i elektronicznej (rys. 8). Jedną ze wskazówek przy wyborze powinien być czas reakcji głowicy na zmianę temperatury – im jest on krótszy, tym większe oszczędności uzyskamy. Na podstawie informacji z eks­ploatacji instalacji przyjmuje się, że zmiana temperatury zadanej o 1 stopień skutkuje wzrostem kosztów energii na ogrzewanie o ok. 5–8%. Bardzo ważne jest zatem budowanie świadomości tego faktu wśród użytkowników i umożliwienie im wyboru właściwego rozwiązania – w perspektywie długofalowej przyczyni się to do zmniejszenia wydatków na energię do ogrzewania mieszkań. Wart podkreślenia jest również fakt, że wy­mierne efekty oszczędności energii przynosi także, zwłaszcza w instalacjach modernizo­wanych, wymiana używanej głowicy termostatycznej na nową.

Podsumowanie

Właściwe wyposażenie instalacji centralnego ogrzewania w zakresie regulacji i równoważenia nie jest trudne, a korzyści wynikające z zastosowania takich rozwiązań w nowo budowanych czy modernizowanych instalacjach centralnego ogrzewania jak najbardziej wymierne – pozostaje tylko dopasować rozwiązanie do danej sytuacji i zacząć oszczędzać, dbając jednocześnie o środowisko naturalne.

Rysunki i dane: firma Danfoss

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Konrad Rodacki, mgr inż. Małgorzata Mieszczak Sterowanie systemami ogrzewania i wentylacji a oszczędność energii

Sterowanie systemami ogrzewania i wentylacji a oszczędność energii Sterowanie systemami ogrzewania i wentylacji a oszczędność energii

Przy badaniu efektywności energetycznej i komfortu nowoczesnych budynków pasywnych lub energooszczędnych uwaga skupiana jest głównie na aspektach związanych z parametrami przegród budowlanych, nawiewno-wywiewnej...

Przy badaniu efektywności energetycznej i komfortu nowoczesnych budynków pasywnych lub energooszczędnych uwaga skupiana jest głównie na aspektach związanych z parametrami przegród budowlanych, nawiewno-wywiewnej instalacji wentylacji czy ogrzewania budynku. Elementy te projektowane są na ogół przez specjalistów z danej dziedziny inżynierii (architektura, konstrukcja, inżynieria sanitarna, ogrzewnictwo) i traktowane osobno. Jednak jedynie całościowe analizowanie wszystkich elementów zintegrowanych...

dr inż. Joanna Piotrowska-Woroniak, mgr inż. Izabela Łukaszuk Modernizacja źródła ciepła z wykorzystaniem OZE

Modernizacja źródła ciepła z wykorzystaniem OZE Modernizacja źródła ciepła z wykorzystaniem OZE

Odpowiednio przeprowadzona analiza techniczno-ekonomiczna umożliwia podjęcie właściwej decyzji dotyczącej sposobu modernizacji źródła ciepła oraz wyboru rozwiązania ogrzewania budynku i zapewnienia podgrzewu...

Odpowiednio przeprowadzona analiza techniczno-ekonomiczna umożliwia podjęcie właściwej decyzji dotyczącej sposobu modernizacji źródła ciepła oraz wyboru rozwiązania ogrzewania budynku i zapewnienia podgrzewu ciepłej wody jego użytkownikom.

Koniec rur przy grzejniku

Koniec rur przy grzejniku Koniec rur przy grzejniku

Nowy grzejnik aluminiowy G500 F/D wychodzi naprzeciw potrzebom związanym z tym trendem. Dzięki nowemu sposobowi przyłączenia, doprowadzające wodę rury pozostają niewidoczne.

Nowy grzejnik aluminiowy G500 F/D wychodzi naprzeciw potrzebom związanym z tym trendem. Dzięki nowemu sposobowi przyłączenia, doprowadzające wodę rury pozostają niewidoczne.

kr Pompy obiegowe i cyrkulacyjne w nowym wydaniu

Pompy obiegowe i cyrkulacyjne w nowym wydaniu Pompy obiegowe i cyrkulacyjne w nowym wydaniu

Efektywność energetyczna jest pojęciem coraz częściej używanym nie tylko przez specjalistów – zwracają na nią uwagę także inwestorzy i klienci końcowi. Stale zwiększane wymagania dotyczące zużycia energii...

Efektywność energetyczna jest pojęciem coraz częściej używanym nie tylko przez specjalistów – zwracają na nią uwagę także inwestorzy i klienci końcowi. Stale zwiększane wymagania dotyczące zużycia energii motywują producentów do wytwarzania coraz lepszych, sprawniejszych urządzeń.

mgr inż. Hubert Denda, prof. dr hab. inż. Witold M. Lewandowski, dr inż. Michał Ryms Określanie konwekcyjnych strat ciepła z pionowych powierzchni budynków za pomocą nowej metody

Określanie konwekcyjnych strat ciepła z pionowych powierzchni budynków za pomocą nowej metody Określanie konwekcyjnych strat ciepła z pionowych powierzchni budynków za pomocą nowej metody

Kamery termowizyjne mogą znaleźć nowe zastosowanie w ocenie budynków. Dotychczas stosowano je do jakościowej kontroli strat ciepła – nowa metoda umożliwia dodatkowe pomiary ilości tych strat. Metoda ta...

Kamery termowizyjne mogą znaleźć nowe zastosowanie w ocenie budynków. Dotychczas stosowano je do jakościowej kontroli strat ciepła – nowa metoda umożliwia dodatkowe pomiary ilości tych strat. Metoda ta jest prosta, szybka i nie wymaga kosztownych pomiarów. Po ustaleniu się równowagi temperaturowej, co zajmuje kilkanaście minut, oraz wykonaniu i przetworzeniu termogramu uzyskujemy dane badanego obszaru bez konieczności czasochłonnego próbkowania tradycyjnymi miernikami temperatury.

dr inż. Andrzej Górecki Instalacje ogrzewcze – przepisy, trwałość, odpowiedzialność

Instalacje ogrzewcze – przepisy, trwałość, odpowiedzialność Instalacje ogrzewcze – przepisy, trwałość, odpowiedzialność

Zagadnienia trwałości i sprawności instalacji ogrzewczych były przedmiotem wielu artykułów. Jednak większość instalacji c.o. (oraz innych układów zamkniętych) wciąż nie spełnia wymagań, które powinny zagwarantować...

Zagadnienia trwałości i sprawności instalacji ogrzewczych były przedmiotem wielu artykułów. Jednak większość instalacji c.o. (oraz innych układów zamkniętych) wciąż nie spełnia wymagań, które powinny zagwarantować im 50-letnią trwałość oraz komfort użytkowania pomieszczeń, a także prawidłowe rozliczanie kosztów ogrzewania.

dr inż. Szymon Firląg, dr inż. Arkadiusz Węglarz, inż. Andrej Goleniewski Wskaźnik zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną a optymalizacja kosztów

Wskaźnik zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną a optymalizacja kosztów Wskaźnik zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną a optymalizacja kosztów

Głównym celem artykułu było określenie wartości wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EPCO+W dla optymalnego kosztowo standardu energetycznego jednorodzinnego budynku mieszkalnego....

Głównym celem artykułu było określenie wartości wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EPCO+W dla optymalnego kosztowo standardu energetycznego jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Autorzy zaprezentowali metodykę obliczania kosztów skumulowanych uwzględnianych w projekcie budynku, analizowane warianty wraz z analizą ich kosztów, nadto przedstawili wyniki obliczeń i wnioski.

REGULUS-system Wójcik s.j. Hybrydowa dystrybucja ciepła

Hybrydowa dystrybucja ciepła Hybrydowa dystrybucja ciepła

Nowoczesne systemy grzewcze muszą sprostać rosnącym wymaganiom w zakresie komfortu cieplnego. Do ogrzania współczesnych domów wystarczy mała ilość energii cieplnej, bowiem przez większą część doby i sezonu...

Nowoczesne systemy grzewcze muszą sprostać rosnącym wymaganiom w zakresie komfortu cieplnego. Do ogrzania współczesnych domów wystarczy mała ilość energii cieplnej, bowiem przez większą część doby i sezonu grzewczego w ciepłym, dobrze akumulującym domu, instalacja nie musi grzać w ogóle – zatem instalacja oparta jedynie na samej "podłogówce" nie sprawdzi się.

Waldemar Joniec Narzędzia energooszczędnej eksploatacji systemów ciepłowniczych i instalacji c.o.

Narzędzia energooszczędnej eksploatacji systemów ciepłowniczych i instalacji c.o. Narzędzia energooszczędnej eksploatacji systemów ciepłowniczych i instalacji c.o.

Wytwarzanie ciepła i jego dystrybucja są drogie, towarzyszy im zatem stale poszukiwanie możliwych oszczędności. W wielu wypadkach potencjał oszczędności jest wciąż spory, wymaga to jednak dokładnego opomiarowania...

Wytwarzanie ciepła i jego dystrybucja są drogie, towarzyszy im zatem stale poszukiwanie możliwych oszczędności. W wielu wypadkach potencjał oszczędności jest wciąż spory, wymaga to jednak dokładnego opomiarowania i rozpoznania funkcjonowania sieci i instalacji oraz ich stałego monitorowania. Systemy zdalnego odczytu i sterowanie pracą sieci wprowadzane jest w wielu miastach. Końcowy efekt ma być wynikiem synergii najnowszych osiągnięć technologii, automatyki, informatyki i telekomunikacji do sterowania...

Redakcja RI Równoważenie hydrauliczne instalacji c.o. i chłodniczej

Równoważenie hydrauliczne instalacji c.o. i chłodniczej Równoważenie hydrauliczne instalacji c.o. i chłodniczej

Projektowanie instalacji c.o. nie kończy się na doborze źródła ciepła i grzejników czy przewodów chłodniczych. Gwarancją prawidłowej pracy instalacji jest jej zrównoważenie hydrauliczne.

Projektowanie instalacji c.o. nie kończy się na doborze źródła ciepła i grzejników czy przewodów chłodniczych. Gwarancją prawidłowej pracy instalacji jest jej zrównoważenie hydrauliczne.

dr inż. Tomasz Cholewa, dr hab. inż. Alicja Siuta-Olcha, prof. PL, mgr inż. Rafał Anasiewicz Sprawność i koszty eksploatacyjne wybranych systemów c.o. i c.w.u. w budynkach wielorodzinnych

Sprawność i koszty eksploatacyjne wybranych systemów c.o. i c.w.u. w budynkach wielorodzinnych Sprawność i koszty eksploatacyjne wybranych systemów c.o. i c.w.u. w budynkach wielorodzinnych

Wśród badanych budynków wielorodzinnych najniższe koszty ciepła niezbędnego do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej generują obiekty wyposażone w wymiennikownię i dodatkowo w węzły mieszkaniowe....

Wśród badanych budynków wielorodzinnych najniższe koszty ciepła niezbędnego do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej generują obiekty wyposażone w wymiennikownię i dodatkowo w węzły mieszkaniowe. Dzięki zastosowaniu mieszkaniowych węzłów cieplnych można znacznie ograniczyć straty ciepła na przesyle czynnika od źródła ciepła do mieszkań.

dr hab. inż. Paweł Michnikowski Ocena sposobu rozliczania kosztów ogrzewania lokalu w budynku wielorodzinnym na podstawie indywidualnego rachunku

Ocena sposobu rozliczania kosztów ogrzewania lokalu w budynku wielorodzinnym na podstawie indywidualnego rachunku Ocena sposobu rozliczania kosztów ogrzewania lokalu w budynku wielorodzinnym na podstawie indywidualnego rachunku

Na podstawie indywidualnego rachunku za dostarczoną energię cieplną można dokonać oceny poprawności obliczenia zużycia ciepła w lokalu mieszkalnym i tym samym weryfikacji naliczonych opłat.

Na podstawie indywidualnego rachunku za dostarczoną energię cieplną można dokonać oceny poprawności obliczenia zużycia ciepła w lokalu mieszkalnym i tym samym weryfikacji naliczonych opłat.

Kazimierz Zakrzewski Miedź czy tworzywo?

Miedź czy tworzywo? Miedź czy tworzywo?

Przekonanie, że miedziane instalacje grzewcze i sanitarne są drogie, jest mitem. Pomimo że cena rury miedzianej jest wyższa niż rury z tworzywa sztucznego, korzyści wynikające ze stosowania przewodów miedzianych...

Przekonanie, że miedziane instalacje grzewcze i sanitarne są drogie, jest mitem. Pomimo że cena rury miedzianej jest wyższa niż rury z tworzywa sztucznego, korzyści wynikające ze stosowania przewodów miedzianych są bezapelacyjne.

dr hab. inż. Edyta Dudkiewicz, dr inż. Alina Żabnieńska-Góra Wpływ prędkości przepływu wody na pracę miedzianej instalacji wody ciepłej i zimnej

Wpływ prędkości przepływu wody na pracę miedzianej instalacji wody ciepłej i zimnej Wpływ prędkości przepływu wody na pracę miedzianej instalacji wody ciepłej i zimnej

Zarówno zaniżenie, jak i zawyżenie prędkości przepływu wody wpływa na efektywność ekonomiczną pracy instalacji, jej trwałość oraz tworzenie się biofilmu. Przyczyną błędów obliczeniowych jest m.in. stosowanie...

Zarówno zaniżenie, jak i zawyżenie prędkości przepływu wody wpływa na efektywność ekonomiczną pracy instalacji, jej trwałość oraz tworzenie się biofilmu. Przyczyną błędów obliczeniowych jest m.in. stosowanie różnych wzorów i wartości współczynników oraz nieuwzględnianie temperatury wody.

REGULUS-system Wójcik s.j. Zmodernizowana instalacja grzewcza z grzejnikami REGULUS-system

Zmodernizowana instalacja grzewcza z grzejnikami REGULUS-system Zmodernizowana instalacja grzewcza z grzejnikami REGULUS-system

Zasadniczym elementem modernizacji domu jest obniżenie zapotrzebowania na ciepło poprzez termomodernizację. W tym celu należy ocieplić budynek, wymienić stolarkę okienną, zmniejszyć straty wentylacyjne...

Zasadniczym elementem modernizacji domu jest obniżenie zapotrzebowania na ciepło poprzez termomodernizację. W tym celu należy ocieplić budynek, wymienić stolarkę okienną, zmniejszyć straty wentylacyjne i zlikwidować mostki cieplne. Po remoncie należy ponownie dobrać grzejniki, ich moc powinna być dostosowana do nowych potrzeb grzewczych, które trzeba dokładnie wyliczyć. Unikniemy w ten sposób przewymiarowania źródła ciepła, które wiąże się nie tylko z wyższymi kosztami zakupu instalacji, ale też...

REGULUS-system Wójcik s.j. Bardzo cienkie grzejniki Inspiro

Bardzo cienkie grzejniki Inspiro Bardzo cienkie grzejniki Inspiro

• bardzo cienkie grzejniki – tylko 65 mm • wersja INSPIRO z konwekcją naturalną – wysokość: 300 mm • wersja INSPIRO E-VENT z cyrkulacją wspomaganą wentylatorem – wysokość: 400 mm • wszystkie dostępne...

• bardzo cienkie grzejniki – tylko 65 mm • wersja INSPIRO z konwekcją naturalną – wysokość: 300 mm • wersja INSPIRO E-VENT z cyrkulacją wspomaganą wentylatorem – wysokość: 400 mm • wszystkie dostępne kolory wg palety RAL w tej samej cenie

Damian Żabicki Zawory regulacyjne i równoważące

Zawory regulacyjne i równoważące Zawory regulacyjne i równoważące

Zawory regulacyjne (CV – Control Valves) i zawory równoważące (BV – Balancing Valves) znajdują zastosowanie w instalacjach c.o. i chłodniczych. Te pierwsze zapewniają poprawną regulację temperatury, natomiast...

Zawory regulacyjne (CV – Control Valves) i zawory równoważące (BV – Balancing Valves) znajdują zastosowanie w instalacjach c.o. i chłodniczych. Te pierwsze zapewniają poprawną regulację temperatury, natomiast zawory równoważące odpowiadają za właściwe równoważenie instalacji.

inż. Michał Jarosiński, Michał Zarębski Zużycie mediów w domach studenckich Politechniki Warszawskiej w latach 2014–2016

Zużycie mediów w domach studenckich Politechniki Warszawskiej w latach 2014–2016 Zużycie mediów w domach studenckich Politechniki Warszawskiej w latach 2014–2016

Wymagania dla nowych budynków są coraz wyższe i popularność zyskują obiekty nisko-, zero-, a nawet plusenergetyczne. Często jednak zapomina się o takich szczególnych budynkach zamieszkania zbiorowego jak...

Wymagania dla nowych budynków są coraz wyższe i popularność zyskują obiekty nisko-, zero-, a nawet plusenergetyczne. Często jednak zapomina się o takich szczególnych budynkach zamieszkania zbiorowego jak domy studenckie, gdzie zużycie mediów czasem kilkukrotnie przekracza akceptowalne wielkości. Studenci Politechniki Warszawskiej przyjrzeli się bliżej poziomowi energii pochłanianej przez „akademiki”, mającemu zasadniczy wpływ na koszty ich eksploatacji. Wnioski z audytu mogą stanowić ważne przesłanki...

Redakcja RI Dlaczego warto stosować zawory równoważące?

Dlaczego warto stosować zawory równoważące? Dlaczego warto stosować zawory równoważące?

Zawory równoważące mają na celu hydrauliczne równoważenie instalacji grzewczych i chłodniczych, co zapewnienia komfort wewnątrz pomieszczeń i pomaga obniżyć koszty eksploatacyjne instalacji.

Zawory równoważące mają na celu hydrauliczne równoważenie instalacji grzewczych i chłodniczych, co zapewnienia komfort wewnątrz pomieszczeń i pomaga obniżyć koszty eksploatacyjne instalacji.

Joanna Ryńska Sterowanie urządzeniami grzewczymi

Sterowanie urządzeniami grzewczymi Sterowanie urządzeniami grzewczymi

Wydajne, niezawodne, energooszczędne, komfortowe i bezobsługowe – takie mają być dzisiejsze urządzenia grzewcze. Optymalna realizacja tych wymagań nie byłaby możliwa bez systemów automatyki – sterowania...

Wydajne, niezawodne, energooszczędne, komfortowe i bezobsługowe – takie mają być dzisiejsze urządzenia grzewcze. Optymalna realizacja tych wymagań nie byłaby możliwa bez systemów automatyki – sterowania i regulacji pracy kotłów, kolektorów słonecznych, pomp ciepła oraz układów łączących różne źródła ciepła.

mgr inż. Elżbieta Niemierka, mgr inż. Kamila Kozłowska, dr inż. Piotr Jadwiszczak Numeryczna analiza CFD gruntowych rurowych wymienników ciepła

Numeryczna analiza CFD gruntowych rurowych wymienników ciepła Numeryczna analiza CFD gruntowych rurowych wymienników ciepła

Zastosowanie gruntowych rurowych wymienników ciepła (GRWC) ogranicza zapotrzebowanie budynków na konwencjonalne ciepło i chłód oraz poprawia warunki pracy urządzeń grzewczo-wentylacyjnych. Wariantowa analiza...

Zastosowanie gruntowych rurowych wymienników ciepła (GRWC) ogranicza zapotrzebowanie budynków na konwencjonalne ciepło i chłód oraz poprawia warunki pracy urządzeń grzewczo-wentylacyjnych. Wariantowa analiza parametrów GRWC jest podstawą wyboru najkorzystniejszego rozwiązania oraz uzyskania zakładanych na etapie projektowania efektów, szczególnie w wypadku dużych i złożonych wymienników gruntowych. Modelowanie CFD dostarcza dużo dokładniejszych danych i informacji wspomagających inżyniera niż metody...

dr inż. Adrian Trząski, dr inż. Andrzej Wiszniewski Aspekty ekonomiczne i środowiskowe ogrzewania elektrycznego w nowo wznoszonych budynkach jednorodzinnych

Aspekty ekonomiczne i środowiskowe ogrzewania elektrycznego w nowo wznoszonych budynkach jednorodzinnych Aspekty ekonomiczne i środowiskowe ogrzewania elektrycznego w nowo wznoszonych budynkach jednorodzinnych

Ogrzewanie elektryczne nowych i modernizowanych budynków mieszkalnych mogłoby być konkurencyjne pod względem ekonomicznym i ekologicznym (zwłaszcza w kontekście ograniczania niskiej emisji) w stosunku...

Ogrzewanie elektryczne nowych i modernizowanych budynków mieszkalnych mogłoby być konkurencyjne pod względem ekonomicznym i ekologicznym (zwłaszcza w kontekście ograniczania niskiej emisji) w stosunku do innych rozwiązań, gdyby system energetyczny korzystał w dużej mierze z energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii i nie był obarczony tak wysokim współczynnikiem nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej.

dr inż. Bogusław Maludziński Koszty dodatkowego ogrzewania z sieci ciepłowniczej. Zapewnienie komfortu w ramach programu „Ciepło przez cały rok”

Koszty dodatkowego ogrzewania z sieci ciepłowniczej. Zapewnienie komfortu w ramach programu „Ciepło przez cały rok” Koszty dodatkowego ogrzewania z sieci ciepłowniczej. Zapewnienie komfortu w ramach programu „Ciepło przez cały rok”

Węzły cieplne w budynkach zasilanych z miejskiej sieci cieplnej są przygotowane do stałego dostarczania ciepła do mieszkań, szczególnie węzły dwufunkcyjne zasilane przez cały rok. Zapewnienie komfortu...

Węzły cieplne w budynkach zasilanych z miejskiej sieci cieplnej są przygotowane do stałego dostarczania ciepła do mieszkań, szczególnie węzły dwufunkcyjne zasilane przez cały rok. Zapewnienie komfortu cieplnego w pomieszczeniach w okresach spadku temperatur powietrza zewnętrznego poza sezonem grzewczym nie generuje wysokich kosztów i może być z powodzeniem stosowane w budynkach mieszkalnych.

mgr inż. Jacek Karpiesiuk, prof. nzw. dr hab. inż. Tadeusz Chyży Wyniki eksperymentalnych badań rozkładu temperatury grzejników płaszczyznowych o lekkiej konstrukcji bez jastrychów

Wyniki eksperymentalnych badań rozkładu temperatury grzejników płaszczyznowych o lekkiej konstrukcji bez jastrychów Wyniki eksperymentalnych badań rozkładu temperatury grzejników płaszczyznowych o lekkiej konstrukcji bez jastrychów

Nietypowe grzejniki płaszczyznowe, które można układać bez jastrychu, mają mały ciężar i wysokość. Można je stosować m.in. w remontowanych obiektach ze stropami o niewielkich nośnościach i wysokościach...

Nietypowe grzejniki płaszczyznowe, które można układać bez jastrychu, mają mały ciężar i wysokość. Można je stosować m.in. w remontowanych obiektach ze stropami o niewielkich nośnościach i wysokościach podłogi. Ich atutem jest też czas wykonania i czystość robót. Nie wymagają skomplikowanych narzędzi i maszyn. Wyniki eksperymentu wskazują, że mają niedużą bezwładność i są wydajne przy niskiej temperaturze zasilania, co pozwala na ich efektywne wykorzystanie przy zasilaniu np. pompami ciepła.

Wybrane dla Ciebie

Jak wybrać odpowiednie urządzenie »

Jak wybrać odpowiednie urządzenie » Jak wybrać odpowiednie urządzenie »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Klimatyzatory pokojowe, jakie dobrać »

Klimatyzatory pokojowe, jakie dobrać » Klimatyzatory pokojowe, jakie dobrać »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Poznaj nowe metody zasilania rezerwowego »

Poznaj nowe metody zasilania rezerwowego » Poznaj nowe metody zasilania rezerwowego »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Zarejestruj urządzenie i odbieraj nagrody »

Zarejestruj urządzenie i odbieraj nagrody » Zarejestruj urządzenie i odbieraj nagrody »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleci ekspert

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleci ekspert Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleci ekspert

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Odkryj nowy sposób próżniowania »

Odkryj nowy sposób próżniowania » Odkryj nowy sposób próżniowania »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

ECO Comfort Klimatyzacja z oczyszczaczem powietrza: czym jest, na jakie filtry się zdecydować?

Klimatyzacja z oczyszczaczem powietrza: czym jest, na jakie filtry się zdecydować? Klimatyzacja z oczyszczaczem powietrza: czym jest, na jakie filtry się zdecydować?

Zarówno klimatyzacja stacjonarna, jak i klimatyzatory przenośne z biegiem lat stały się niemal standardem w nowoczesnym budownictwie. Nic dziwnego: kojarzona przeważnie z ochładzaniem powietrza, klimatyzacja...

Zarówno klimatyzacja stacjonarna, jak i klimatyzatory przenośne z biegiem lat stały się niemal standardem w nowoczesnym budownictwie. Nic dziwnego: kojarzona przeważnie z ochładzaniem powietrza, klimatyzacja ma szereg innych funkcji, które sprawiają, że zakup klimatyzatora jest opłacalny, a sama inwestycja zapewnia komfort termiczny w każdej porze roku: latem, kiedy zależy nam na obniżeniu temperatury w pomieszczeniach, ale i w przejściowych porach roku, ponieważ nowoczesne klimatyzatory wyróżniają...

Bałtykgaz Czynniki chłodnicze

Czynniki chłodnicze Czynniki chłodnicze

Czynnik chłodniczy pełni kluczową rolę w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych. Na rynku funkcjonują różne czynniki mające wielorakie zastosowanie. Sprawdź, jaki czynnik jest najlepszy do Twojego urządzenia.

Czynnik chłodniczy pełni kluczową rolę w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych. Na rynku funkcjonują różne czynniki mające wielorakie zastosowanie. Sprawdź, jaki czynnik jest najlepszy do Twojego urządzenia.

INSTALSOFT S.C. InstalSystem 5 – projektowanie instalacji kanalizacji grawitacyjnej sanitarnej i deszczowej

InstalSystem 5 – projektowanie instalacji kanalizacji grawitacyjnej sanitarnej i deszczowej InstalSystem 5 – projektowanie instalacji kanalizacji grawitacyjnej sanitarnej i deszczowej

Oprogramowanie InstalSystem 5, wspierające i automatyzujące pracę projektantów w zakresie instalacji MEP & HVAC, umożliwia bardziej efektywne i skuteczne realizowanie projektów. Ma ono mnóstwo zalet, pozytywnie...

Oprogramowanie InstalSystem 5, wspierające i automatyzujące pracę projektantów w zakresie instalacji MEP & HVAC, umożliwia bardziej efektywne i skuteczne realizowanie projektów. Ma ono mnóstwo zalet, pozytywnie wpływających na szybkość i jakość pracy oraz ostateczny wynik działań.

Gizo Wózki widłowe Kalmar – możliwości i zastosowania

Wózki widłowe Kalmar – możliwości i zastosowania Wózki widłowe Kalmar – możliwości i zastosowania

Wózki widłowe to urządzenia, które usprawniają transport w magazynach, halach przemysłowych i na placach budowy. Na rynku znajdziesz różne modele takich maszyn. Wśród nich warto wyróżnić sprzęt marki Kalmar,...

Wózki widłowe to urządzenia, które usprawniają transport w magazynach, halach przemysłowych i na placach budowy. Na rynku znajdziesz różne modele takich maszyn. Wśród nich warto wyróżnić sprzęt marki Kalmar, powszechnie znany jako wózki „ciężkie”. Co warto wiedzieć o tych urządzeniach i gdzie sprawdzą się najlepiej?

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Firma Panasonic wspiera kampanię społeczną „Pompuj ciepło z głową”

Firma Panasonic wspiera kampanię społeczną „Pompuj ciepło z głową” Firma Panasonic wspiera kampanię społeczną „Pompuj ciepło z głową”

Panasonic z dumą informuje o swoim zaangażowaniu w kampanię społeczną „Pompuj ciepło z głową”, prowadzoną przez Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC). Zaangażowanie firmy ma na celu...

Panasonic z dumą informuje o swoim zaangażowaniu w kampanię społeczną „Pompuj ciepło z głową”, prowadzoną przez Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC). Zaangażowanie firmy ma na celu przyczynienie się do promowania zrównoważonych rozwiązań grzewczych, które są nie tylko ekonomiczne, ale także przyjazne dla środowiska.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Super cena na oprawę zaworową TESTO 550s

Super cena na oprawę zaworową TESTO 550s Super cena na oprawę zaworową TESTO 550s

Łatwa w obsłudze elektroniczna oprawa zaworowa Bluetooth testo 550s zapewni precyzyjne wyniki pomiarów, z możliwością ich przeglądania w aplikacji mobilnej testo Smart App.

Łatwa w obsłudze elektroniczna oprawa zaworowa Bluetooth testo 550s zapewni precyzyjne wyniki pomiarów, z możliwością ich przeglądania w aplikacji mobilnej testo Smart App.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.