RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Tymczasowe dopuszczenie pomp ciepła z europejskimi certyfikatami do „Czystego Powietrza” korzystne dla beneficjentów

Redakcja RI | 2024-05-14
Tymczasowe dopuszczenie pomp ciepła z europejskimi certyfikatami do „Czystego Powietrza” korzystne dla beneficjentów. Fot. Unsplash

Tymczasowe dopuszczenie pomp ciepła z europejskimi certyfikatami do „Czystego Powietrza” korzystne dla beneficjentów. Fot. Unsplash

10 maja NFOŚiGW ogłosił, że przejściowo, do końca 2024 r., uznane europejskie certyfikaty HP Keymark, EHPA Q i Eurovent będą wystarczające do kwalifikacji pomp ciepła na listę ZUM w „Czystym Powietrzu”. Zdaniem organizacji branżowych to dobry kompromis, który zapewni, że produkty renomowanych europejskich firm będą również na liście ZUM. Eliminuje to dotychczasowe problemy z jakością dotowanych pomp ciepła, gwarantując użytkownikom wysokie standardy, a jednocześnie promuje uczciwą konkurencję na rynku, usprawniając proces rejestracji pomp ciepła w bazie ZUM.

Zobacz także

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Firma Panasonic wspiera kampanię społeczną „Pompuj ciepło z głową”

Firma Panasonic wspiera kampanię społeczną „Pompuj ciepło z głową” Firma Panasonic wspiera kampanię społeczną „Pompuj ciepło z głową”

Panasonic z dumą informuje o swoim zaangażowaniu w kampanię społeczną „Pompuj ciepło z głową”, prowadzoną przez Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC). Zaangażowanie firmy ma na celu...

Panasonic z dumą informuje o swoim zaangażowaniu w kampanię społeczną „Pompuj ciepło z głową”, prowadzoną przez Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC). Zaangażowanie firmy ma na celu przyczynienie się do promowania zrównoważonych rozwiązań grzewczych, które są nie tylko ekonomiczne, ale także przyjazne dla środowiska.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Super cena na oprawę zaworową TESTO 550s

Super cena na oprawę zaworową TESTO 550s Super cena na oprawę zaworową TESTO 550s

Łatwa w obsłudze elektroniczna oprawa zaworowa Bluetooth testo 550s zapewni precyzyjne wyniki pomiarów, z możliwością ich przeglądania w aplikacji mobilnej testo Smart App.

Łatwa w obsłudze elektroniczna oprawa zaworowa Bluetooth testo 550s zapewni precyzyjne wyniki pomiarów, z możliwością ich przeglądania w aplikacji mobilnej testo Smart App.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Jednostki ścienne marki LG z bonami Pluxee

Jednostki ścienne marki LG z bonami Pluxee Jednostki ścienne marki LG z bonami Pluxee

Czy znasz już najnowsze jesnostki ścienne od marki LG?? Seria Dualcool Soft Air z innowacyjną funkcją Soft Air™ umożliwia delikatny, pośredni przepływ powietrza, eliminując uczucie intensywnego chłodu....

Czy znasz już najnowsze jesnostki ścienne od marki LG?? Seria Dualcool Soft Air z innowacyjną funkcją Soft Air™ umożliwia delikatny, pośredni przepływ powietrza, eliminując uczucie intensywnego chłodu. Natomiast podwójny nawiew DUAL Vane pozwala na szybką i optymalną regulację temperatury dostosowując kierunek powietrza do potrzeb użytkowników.

Nie wszyscy producenci z branży grzewczej są jednak zadowoleni z decyzji NFOŚiGW. Jak zauważa Paweł Lachman, prezes zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) „Część z nich podnosi argumenty przeciwko zatwierdzonym przez NFOŚiGW europejskim znakom jakości. Jedną ze strategii jest podważanie ich wiarygodności przez rzekome skargi, które mają wpływać na postrzeganie tych znaków. A takie działania mogą mocno dezorientować inwestorów. Dlatego, jako PORT PC, działając w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPIUG), postanowiliśmy dogłębnie i rzetelnie wyjaśnić sprawę” − podkreśla Paweł Lachman. 

Mocne wsparcie zmian służących beneficjentom

Przede wszystkim warto podkreślić, że zarówno PORT PC, jak i SPIUG, od początku mocno wspierały wprowadzenie zmian w „Czystym Powietrzu”, tak aby dotacje z tego programu były kierowane tylko na wysokiej jakości urządzenia grzewcze. Głównym postulatem organizacji było możliwie szybkie i skuteczne zabezpieczenie beneficjentów, którzy korzystają np. z dofinansowań do pomp ciepła, przed nieuczciwymi praktykami niektórych firm operujących na polskim rynku. Jednak po ogłoszeniu przez NFOŚiGW nowych wymogów kwalifikacji pomp ciepła, okazało się, że z powodów logistycznych wielu producentom i dystrybutorom tych urządzeń w Polsce niezwykle trudno będzie je spełnić w narzuconym terminie. 

„W kwietniu 2024 r., po przeprowadzeniu dokładnego audytu w stowarzyszeniach, dowiedzieliśmy się, że większość naszych członków wspierających zajmujących się produkcją i dystrybucją pomp ciepła w Polsce, w tym wiele renomowanych firm, napotyka znaczące trudności w spełnieniu nowych warunków kwalifikacji pomp ciepła na listę Zielonych Urządzeń i Materiałów (ZUM)”– mówi Paweł Lachman. „Stopień zaawansowania składania wniosków do listy ZUM został wówczas oceniony przez większość firm zaledwie na poziomie do 10%! W związku z tym oczywiste było, że nie będą one w stanie w terminie do 13 czerwca 2024 r. umieścić na liście ZUM wielu znanych już na naszym rynku i dobrych jakościowo pomp ciepła. A przecież założeniem do zmian w programie „Czyste Powietrze” nie jest wyeliminowanie z tej listy większości dobrej klasy urządzeń” – zauważa Paweł Lachman. 

Stowarzyszenia zwróciły się zatem z apelem do władz NFOŚiGW o rozważenie możliwości wprowadzenia na listę ZUM również tych pomp ciepła, dla których zostały już wydane europejskie certyfikaty jakości HP Keymark, EHPA Q i Eurovent, co pozwoli usprawnić procedury i jednocześnie zapewni beneficjentom szeroki dostęp do dobrej klasy urządzeń grzewczych. Wcześniej stowarzyszenia przeprowadziły jednak dokładne analizy dotyczące wspomnianych certyfikatów, a ich wyniki całkowicie zaprzeczyły ferowanym o nich niekorzystnym opiniom. Szczegóły analiz podamy dalej, zacznijmy od charakterystyki samych certyfikatów.

Przeczytaj także: Tymczasowa lista pomp ciepła w programie „Czyste Powietrze” | RynekInstalacyjny.pl

HP Keymark – pełna ochrona konsumenta

Certyfikaty HP Keymark, EHPA Q i Eurovent nadawane w Europie pompom ciepła są potwierdzeniem wysokiej jakości tych urządzeń. Spośród tych trzech znaków warto zwrócić uwagę zwłaszcza na HP Keymark, który od 2018 r. jest też podstawą do określenia kryteriów przyznawania krajowych znaków jakości EHPA Q dla pomp ciepła. Takie oznakowanie występuje również w Polsce. 

Keymark jest dobrowolnym znakiem jakości dla różnych produktów i usług, który świadczy o ich zgodności z Normami Europejskimi. Został opracowany zgodnie z zaleceniem Rady Europejskiej w celu poprawy ochrony konsumentów. Stanowi własność europejskich organizacji normalizacyjnych CEN i CENELEC i jest wydawany przez uprawnione jednostki certyfikujące. Przy certyfikacji pomp ciepła stosuje się odpowiednio system HP Keymark (Heat Pump Keymark), a np. przy certyfikacji kolektorów słonecznych Solar Keymark.

„HP Keymark to europejski system certyfikacji, który został tak skonstruowany, aby skutecznie chronić konsumentów przed nieuczciwymi praktykami producentów” – zaznacza Paweł Lachman. „Jest on uznawany za kluczowy element międzynarodowej strategii na rzecz transparentności rynkowej i wiarygodności produktów. Skutecznie eliminuje ryzyko zakupu urządzeń, które nie spełniają deklarowanych parametrów, zabezpieczając użytkowników przed nieprzewidzianymi wydatkami na eksploatację i naprawy.”

Certyfikacja oparta na międzynarodowych standardach

Procedury certyfikacji HP Keymark opierają się na trzech kluczowych normach ISO: ISO17065 − dotyczącej certyfikacji, ISO17025 − odnoszącej się do testowania oraz ISO17021 − regulującej inspekcje. Te trzy międzynarodowe normy ISO stanowią solidną podstawę dla każdej certyfikacji zewnętrznej i mają zastosowanie we wszystkich sektorach przemysłu. Normy te są wykorzystywane na całym świecie, w tym w najbardziej wrażliwych sektorach przemysłowych o wysokim ryzyku. 

Przyjęta w HP Keymark zasada certyfikacji tzw. trzeciej strony zapewnia wiarygodne i spójne testowanie, raportowanie, inspekcję i wreszcie certyfikację. Uwzględnione jest przy tym zarządzanie sytuacjami „domyślnymi”, w których wystąpi błąd lub pomyłka.

Monitoring i spójność z europejskim prawodawstwem

Wspomniany system Keymark jest ściśle monitorowany przez niezależne jednostki certyfikujące oraz przez Europejski Komitet Normalizacyjny (CEN), dzięki czemu spełnia wymagania europejskiego prawodawstwa, w tym dyrektywy ErP (Ecodesign and Energy Labelling). Dlatego też przyjęto go za podstawowy wymóg w programach dotacji w takich krajach Unii Europejskiej jak Austria czy Niemcy. Podobnie jest w Wielkiej Brytanii i Szwajcarii. Natomiast we Francji certyfikaty Keymark są uznawane za odpowiednik krajowego systemu certyfikacji. 

Zarządzanie i reagowanie na skargi 

W związku z zastrzeżeniami niektórych reprezentantów polskiej branży grzewczej co do wiarygodności europejskich certyfikatów, w maju tego roku PORT PC zwrócił się wprost do sekretariatu HP Keymark z prośbą o kompleksową informację. „Zapytaliśmy m.in. o to, ile konkretnie napłynęło skarg od polskich lub innych europejskich podmiotów, w których kwestionuje się parametry produktu z certyfikatem HP Keymark, zwłaszcza jeśli został on uzyskany na podstawie testów z chińskich akredytowanych laboratoriów. A także, jak je rozstrzygnięto” – mówi Paweł Lachman. Odpowiedź rozwiała wszelkie wątpliwości. 

Jak wskazał sekretariat, na przestrzeni ostatniego roku zarejestrowano zaledwie siedem skarg związanych z systemem certyfikacji HP Keymark, przy czym z Polski nigdy nie wpłynęła żadna formalna skarga. Większość tych skarg dotyczyło formatu raportów z testów oraz brakujących referencji akredytacyjnych. Jedna ze skarg odnosiła się bezpośrednio do interpretacji procesu testowania, co miało wpływ na wyniki testów. Dzięki szybkiej interwencji oraz stosowaniu zasad i procedur jakościowych ISO 17065 i ISO 17025, wszystkie wątpliwości zostały wyjaśnione, a niezbędne działania naprawcze zostały podjęte. 

Aby zminimalizować ryzyko zakłóceń jakości, w systemie HP Keymark zagwarantowano:

  • ogólny i publiczny dostęp do jasnych informacji podczas ponownej oceny urządzenia,
  • ustanowienie kontroli śledzenia, w tym wizyt na miejscu w przypadku stwierdzenia reklamacji,
  • ogólny i publiczny dostęp do informacji w przypadku rozpowszechniania fałszywych certyfikatów,
  • ogólny i publiczny dostęp do informacji, gdy firma zaprzestaje działalności lub zmienia nazwę,
  • ochronę narzędzi obliczeniowych i weryfikacyjnych,
  • dostęp do wielojęzycznej strony internetowej i bazy danych.

Warto zaznaczyć, że obecnie system HP Keymark uznaje 29 laboratoriów i 11 jednostek certyfikujących na całym świecie. Z wyjątkiem jednego zakwestionowanego w skardze laboratorium, nie było żadnych skarg odnoszących się do pozostałych 28 uznawanych laboratoriów. 

Dodatkowo sekretariat poinformował, że od początku 2024 r. wydano już 2058 certyfikatów HP Keymark dla 8518 modeli pomp ciepła. To daje skalę porównawczą do liczby zgłoszonych skarg. Jakiekolwiek formalne zastrzeżenia do systemu certyfikacji HP Keymark można więc uznać za zjawisko marginalne.

Przyjazny dla producentów, korzystny dla konsumentów

System certyfikacji HP Keymark, dzięki uproszczonej procedurze testowania dwóch punktów pomiaru współczynnika efektywności COP (Coefficient of Performance) pompy ciepła, nie obciąża nadmiernie producentów kosztami, co sprzyja zdrowej konkurencji i oferowaniu przez nich urządzeń wysokiej jakości. Pozostałe wartości współczynnika COP rzeczywiście brane są z deklaracji producenta. Ale również w tym przypadku zarówno deklarowane moce przy każdym obciążeniu częściowym, jak i odpowiadające im współczynniki COP muszą być spójne, aby przejść test weryfikacyjny w zakresie danych dotyczących wszystkich trzech rodzajów klimatu, a nie tylko klimatu umiarkowanego. Jeśli urządzenie nie przejdzie tzw. testu weryfikacyjnego, badane są wszystkie punkty COP w danym klimacie i przy różnych zastosowaniach temperaturowych. 

Taki model testowania wspiera innowacyjność i uczciwą konkurencję, przynosząc również korzyści konsumentom, którzy mogą być pewni, że zakupione urządzenia są bezpieczne, wydajne i niezawodne.

Wyższe wymagania HP Keymark niż programu „Czyste Powietrze”

Aby pompa ciepła mogła się zakwalifikować do programu „Czyste Powietrze”, od jej producenta czy dystrybutora wymaga się obecnie dostarczenia raportu z badań w konkretnie wskazanym zakresie. Warto zauważyć, że w porównaniu do certyfikacji HP Keymark zakres tych badań, choć rozległy, jest w istocie mocno ograniczony, m.in. jeśli chodzi o warunki klimatyczne. W „Czystym Powietrzu” wymaga się badań współczynnika COP pompy ciepła (sześć badań na każde zastosowanie temperaturowe), ale tylko w klimacie umiarkowanym, na podstawie czego wyliczane są klasy energetyczne danego urządzenia (A+, A++, A+++). Tymczasem, według wymogów ekoprojektu i etykietowania energetycznego, występują trzy rodzaje klimatu: ciepły, umiarkowany i chłodny. W tym ostatnim klimacie nominalnie jest Polska. 

To nie jedyna bolączka nowych wymogów kwalifikacji pomp ciepła do „Czystego Powietrza”. Chodzi również o realne możliwości przeprowadzenia wymaganych testów oraz racjonalność działań i ponoszonych kosztów. Aby spełnić warunki określone w „Czystym Powietrzu”, to przy zachowaniu pełnej zgodności z normami EN14511 i EN14825 należałoby przeprowadzać aż 45 testów tylko na jednym urządzeniu! To nadzwyczajne wyzwanie logistyczne i finansowe. Każdy test trwa około 4 godzin, co pozwala na wykonanie dwóch testów dziennie. Dodatkowo, testy trybów pomocniczych można łączyć z testami według EN14825. Test ciepłej wody użytkowej zajmuje tydzień, podczas gdy testy mocy akustycznej i testy operacyjne trwają po pół dnia. Łącznie, pełny cykl testowania jednego urządzenia, uwzględniając 33 dni samego testowania, 4 dni na instalację, dzień na deinstalację oraz 2 dni na przygotowanie raportu, zajmuje prawie 2 miesiące. Całkowity koszt takiego testowania jednego urządzenia to około 60 000 euro, biorąc pod uwagę kwotę 1500 euro dziennie za testy i 1000 euro za transport.

Natomiast w ramach schematu certyfikacji HP Keymark, pompa ciepła jest testowana w dwóch warunkach pracy, ale dla każdego zastosowania temperaturowego (nisko- i średniotemperaturowego) oraz w każdym klimacie (ciepłym, umiarkowanym, chłodnym) i w każdym potencjalnym zastosowaniu (ogrzewanie i ciepła woda użytkowa). Realizowane są testy jej współczynnika sezonowej/rocznej efektywności podczas przygotowania ciepłej wody użytkowej, a także test akustyczny oraz test poprawności pracy urządzenia. Dodatkowo, co bardzo ważne, miejsce produkcji jest kontrolowane pod kątem spełnienia określonych wymagań norm ISO, w tym m.in. przeprowadzany jest test szczelności, test bezpieczeństwa elektrycznego, testy odszraniania (powietrzne pompy ciepła)... 

Istotne jest także to, że docelowo testowanie w ramach HP Keymark obejmuje 100% produktów z danego typoszeregu pomp ciepła − chociaż na początku certyfikacji testowane jest jedno urządzenie z pięciu w typoszeregu (tak jak jest obecnie w wymaganiach „Czystego Powietrza”), to jednak potem, co roku, aby zachować certyfikat HP Keymark, testowane są kolejne. Sprawdzana jest też dostępność części zamiennych dla danego modelu pompy ciepła przez co najmniej 10 lat. 

I kolejna kwestia, która znacząco wyróżnia certyfikację HP Keymark, to rzeczywisty test „trzeciej strony”, realizowany nie bezpośrednio przez laboratoria, ale przez instytuty badacze, które nadzorują badania w akredytowanych, niezależnych laboratoriach.

Uwzględnienie międzynarodowych standardów to dobry ruch

Paweł Lachman podkreśla, że niedawna decyzja Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o tymczasowym dopuszczeniu certyfikacji HP Keymark i dwóch innych europejskich znaków stanowi bardzo ważny krok w kierunku zwiększenia ochrony konsumentów na polskim rynku pomp ciepła. I dalej wyjaśnia „Odniesienie się przy kwalifikacji urządzeń grzewczych do sprawdzonych standardów międzynarodowych i europejskich, zapewnia solidne fundamenty dla bezpiecznej i świadomej ich eksploatacji, skutecznie eliminując ryzyko związane z nieuczciwymi praktykami producentów. Dzięki tym działaniom, użytkownicy mogą czuć się bezpieczniej, wiedząc, że ich inwestycje są chronione przez renomowany system certyfikacji. Wszystkie renomowane europejskie firmy są zorientowane na stosowanie znaku HP Keymark. Uważam, że polski rząd powinien również szybko pomóc w uzyskaniu tego znaku jakości wszystkim polskim producentom pomp ciepła.”

źródło: PORT PC

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI news Jubileusz i nowości Stiebel Eltron

Jubileusz i nowości Stiebel Eltron Jubileusz i nowości Stiebel Eltron

W 2024 roku Stiebel Eltron obchodzi jubileusz 100-lecia istnienia, a w ofercie firmy pojawią się nowe rozwiązania m.in. z zakresu wentylacji i rekuperacji.

W 2024 roku Stiebel Eltron obchodzi jubileusz 100-lecia istnienia, a w ofercie firmy pojawią się nowe rozwiązania m.in. z zakresu wentylacji i rekuperacji.

Redakcja RI news Autoryzowane punkty serwisowe zaciskarek Viega

Autoryzowane punkty serwisowe zaciskarek Viega Autoryzowane punkty serwisowe zaciskarek Viega

Warunkiem bezpiecznej eksploatacji maszyn jest przestrzeganie terminów przeglądów określonych przez producenta. Viega zapewnia kompleksową obsługę klienta bezpośrednio przez swoich partnerów serwisowych,...

Warunkiem bezpiecznej eksploatacji maszyn jest przestrzeganie terminów przeglądów określonych przez producenta. Viega zapewnia kompleksową obsługę klienta bezpośrednio przez swoich partnerów serwisowych, co gwarantuje krótki czas reakcji na zgłoszenie i skraca do minimum ewentualne przestoje w pracy instalatora.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024 Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

Redakcja RI news Flamco Meibes i Comap tworzą Aalberts hydronic flow control

Flamco Meibes i Comap tworzą Aalberts hydronic flow control Flamco Meibes i Comap tworzą Aalberts hydronic flow control

Zmiany rynkowe i wyzwania związane z COVID19, dążenie do zwiększenia poziomu sprzedaży i optymalizacji operacyjnej spowodowały, iż Zarząd Aalberts Industries zdecydował o integracji Flamco i Comap w jedną...

Zmiany rynkowe i wyzwania związane z COVID19, dążenie do zwiększenia poziomu sprzedaży i optymalizacji operacyjnej spowodowały, iż Zarząd Aalberts Industries zdecydował o integracji Flamco i Comap w jedną organizację Hydronic Flow Control (HFC). Komplementarność asortymentu i kompetencji obu przedsiębiorstw sprawiają, że jest to logiczny krok w ewolucji segmentu branżowego Aalberts – Hydronic Flow Control.

Redakcja RI news SUNEX nabędzie niemiecką spółkę instalacyjną Drolsbach

SUNEX nabędzie niemiecką spółkę instalacyjną Drolsbach SUNEX nabędzie niemiecką spółkę instalacyjną Drolsbach

Romuald Kalyciok, prezes SUNEX, polskiego producenta rozwiązań OZE, nabył 100% udziałów w Drolsbach, niemieckiej spółce instalacyjnej, wartej 3,3 mln EUR. W ciągu kilku miesięcy będzie ona wniesiona aportem...

Romuald Kalyciok, prezes SUNEX, polskiego producenta rozwiązań OZE, nabył 100% udziałów w Drolsbach, niemieckiej spółce instalacyjnej, wartej 3,3 mln EUR. W ciągu kilku miesięcy będzie ona wniesiona aportem do SUNEX.

Redakcja RI news Konferencja końcowa projektu Build Up Skills Poland

Konferencja końcowa projektu Build Up Skills Poland Konferencja końcowa projektu Build Up Skills Poland

23 kwietnia 2024 r. w Warszawie odbyła się konferencja pn. „Krajowy system podnoszenia kwalifikacji i certyfikacji pracowników sektora budowlanego – Wyniki projektu Build Up Skills II Poland”. W obecności...

23 kwietnia 2024 r. w Warszawie odbyła się konferencja pn. „Krajowy system podnoszenia kwalifikacji i certyfikacji pracowników sektora budowlanego – Wyniki projektu Build Up Skills II Poland”. W obecności ekspertów, przedstawicieli władz centralnych, biznesu, środowiska akademickiego oraz kluczowych interesariuszy dyskutowaliśmy o wyzwaniach związanych z kształceniem przyszłych wysoko wykwalifikowanych kadr w sektorze budownictwa, Wydarzenie było jednocześnie podsumowaniem działań w projekcie Build...

Redakcja RI news 1,6 GW potencjalnych nowych mocy wiatrowych dla przemysłu

1,6 GW potencjalnych nowych mocy wiatrowych dla przemysłu 1,6 GW potencjalnych nowych mocy wiatrowych dla przemysłu

Najnowszy raport Instytutu Energetyki Odnawialnej „Potencjał terenów przemysłowych dla rozwoju lądowej energetyki wiatrowej” przygotowany na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej ujawnił...

Najnowszy raport Instytutu Energetyki Odnawialnej „Potencjał terenów przemysłowych dla rozwoju lądowej energetyki wiatrowej” przygotowany na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej ujawnił dotychczas nieuświadamiany potencjał dotyczący możliwości rozwoju energetyki wiatrowej na terenach przemysłowych. Po głębokiej analizie przestrzennej terenów przemysłowych w Polsce, na których jest zlokalizowanych niemal 6,6 tys. firm, zidentyfikowano potencjalne nowe moce wiatrowe o łącznej mocy...

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news 1200 lat doświadczenia Schiessl Polska w branży HVAC&R

1200 lat doświadczenia Schiessl Polska w branży HVAC&R 1200 lat doświadczenia Schiessl Polska w branży HVAC&R

W kwietniu 2024 roku mija 27 lat działalności biznesowej Schiessl Polska. Wydawać by się mogło, że już wszystko na temat naszej firmy zostało powiedziane. Nasze dokonania biznesowe oraz to, że zespół Schiessl...

W kwietniu 2024 roku mija 27 lat działalności biznesowej Schiessl Polska. Wydawać by się mogło, że już wszystko na temat naszej firmy zostało powiedziane. Nasze dokonania biznesowe oraz to, że zespół Schiessl Polska stanowi obecnie 148 pracowników są raczej znane naszym partnerom biznesowym. Jest jednak wiele informacji, których o nas nie wiecie. Chcemy to zmienić. Chcemy, byście poznali zespół ludzi tworzących naszą firmę z innej niż dotychczas perspektywy.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news HITEMA Tour Poland 2024

HITEMA Tour Poland 2024 HITEMA Tour Poland 2024

W dniach 7-9 maja 2024 r. w trzech wybranych Oddziałach Schiessl Polska (Wrocław, Poznań, Warszawa) odbędzie się HITEMA Tour Poland 2024.

W dniach 7-9 maja 2024 r. w trzech wybranych Oddziałach Schiessl Polska (Wrocław, Poznań, Warszawa) odbędzie się HITEMA Tour Poland 2024.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Premiera nowej pompy próżniowej TESTO 565i

Premiera nowej pompy próżniowej TESTO 565i Premiera nowej pompy próżniowej TESTO 565i

Najprostsze próżniowanie wszech czasów z nową, w pełni automatyczną pompą próżniową TESTO 565i

Najprostsze próżniowanie wszech czasów z nową, w pełni automatyczną pompą próżniową TESTO 565i

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news T-shirt do każdego klimatyzatora RAC Hisense

T-shirt do każdego klimatyzatora RAC Hisense T-shirt do każdego klimatyzatora RAC Hisense

Kupuj klimatyzatory RAC Hisense i odbieraj koszulki!

Kupuj klimatyzatory RAC Hisense i odbieraj koszulki!

Redakcja RI news Darmowe webinaria „Spotkanie z ekspertem KAPE”

Darmowe webinaria „Spotkanie z ekspertem KAPE” Darmowe webinaria „Spotkanie z ekspertem KAPE”

W maju i w czerwcu 2024 r. odbędą się kolejne webinaria w ramach cyklu „Spotkanie z ekspertem KAPE”, w których poruszane są aktualne tematy z zakresu efektywności energetycznej oraz polityki klimatyczno-energetycznej....

W maju i w czerwcu 2024 r. odbędą się kolejne webinaria w ramach cyklu „Spotkanie z ekspertem KAPE”, w których poruszane są aktualne tematy z zakresu efektywności energetycznej oraz polityki klimatyczno-energetycznej. Na najbliższych spotkaniach zostaną omówione takie kwestie, jak m.in. wyzwania w zakresie dekarbonizacji, z jakimi mierzy się sektor nieruchomości komercyjnych, przebieg implementacji dyrektywy CSRD do polskiego ustawodawstwa oraz jak się przygotować do raportowania ESG. Z kolei w...

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Pomiary elektryczne z Testo

Pomiary elektryczne z Testo Pomiary elektryczne z Testo

Super promocyjne ceny na innowacyjne przyrządy do pomiarów elektrycznych Testo

Super promocyjne ceny na innowacyjne przyrządy do pomiarów elektrycznych Testo

Redakcja RI news Nowy zakład produkcyjny Taconova

Nowy zakład produkcyjny Taconova Nowy zakład produkcyjny Taconova

W kwietniu szwajcarska firma Taconova otworzyła fabrykę z zapleczem magazynowym w Garbe Park w Boršovie w południowych Czechach. Główny europejski zakład produkcyjny od 1996 r znajduje się w pobliskim...

W kwietniu szwajcarska firma Taconova otworzyła fabrykę z zapleczem magazynowym w Garbe Park w Boršovie w południowych Czechach. Główny europejski zakład produkcyjny od 1996 r znajduje się w pobliskim Velešínie. Taconova Group AG jest częścią amerykańskiej TACO Family of Companies.

mat. pras. news Jak optymalnie obsługiwać pompę ciepła?

Jak optymalnie obsługiwać pompę ciepła? Jak optymalnie obsługiwać pompę ciepła?

Co zrobić, by ogrzewanie domu pompą ciepła było maksymalnie ekonomiczne? Jak zadbać o wysoki komfort cieplny, nie powodując wywindowania rachunków za energię elektryczną? Jednym z kluczowych warunków jest...

Co zrobić, by ogrzewanie domu pompą ciepła było maksymalnie ekonomiczne? Jak zadbać o wysoki komfort cieplny, nie powodując wywindowania rachunków za energię elektryczną? Jednym z kluczowych warunków jest odpowiednia obsługa pompy ciepła. Korzystnie wpłynie to zarówno na wydajność, jak i żywotność tego urządzenia. Niektórych zasad związanych z eksploatacją źródła ciepła użytkownicy muszą nauczyć się od nowa, bo zdecydowanie różnią się one od tych stosowanych przy kotłach.

Redakcja RI news Ambasadorzy Transformacji Energetycznej

Ambasadorzy Transformacji Energetycznej Ambasadorzy Transformacji Energetycznej

Młode pokolenie poważnie podchodzi do problemów klimatycznych i środowiskowych. Świadczy o tym m.in. liczba osób zaangażowanych w program Ambasadorzy_ki Transformacji Energetycznej realizowany w ramach...

Młode pokolenie poważnie podchodzi do problemów klimatycznych i środowiskowych. Świadczy o tym m.in. liczba osób zaangażowanych w program Ambasadorzy_ki Transformacji Energetycznej realizowany w ramach Kongresu Energetyki Rozproszonej – wydarzenia organizowanego jesienią 2024 r. przez Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie.

Redakcja RI news Politechnika Warszawska rozpoczyna współpracę z firmą BIMs PLUS

Politechnika Warszawska rozpoczyna współpracę z firmą BIMs PLUS Politechnika Warszawska rozpoczyna współpracę z firmą BIMs PLUS

Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej i firma BIMs PLUS nawiązały współpracę w celu szerzenia wiedzy z zakresu techniki grzewczej i rozwiązań odnawialnych...

Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej i firma BIMs PLUS nawiązały współpracę w celu szerzenia wiedzy z zakresu techniki grzewczej i rozwiązań odnawialnych źródeł energii.

Redakcja RI news Bez systemów HVAC na etapie projektu nie ma zielonych budynków

Bez systemów HVAC na etapie projektu nie ma zielonych budynków Bez systemów HVAC na etapie projektu nie ma zielonych budynków

Kluczowe rozwiązania najbardziej zielonych budynków zaczynają się od precyzyjnego bilansu energetycznego budynku, opracowanego przez inżynierów już na etapie wstępnego projektu. Jakie rozwiązania można...

Kluczowe rozwiązania najbardziej zielonych budynków zaczynają się od precyzyjnego bilansu energetycznego budynku, opracowanego przez inżynierów już na etapie wstępnego projektu. Jakie rozwiązania można dzięki temu uzyskać? Mając bilans i wszystkie analizy energetyczne, można precyzyjnie rozplanować ekologiczne rozwiązania HVAC, np. układy, które odzyskują ciepło skraplania, czyli produkując chłód dla budynku, jednocześnie ciepło przekazują do innych odbiorników.

Redakcja RI news Milwaukee z trzema statuetkami TOPBUILDER 2024

Milwaukee z trzema statuetkami TOPBUILDER 2024 Milwaukee z trzema statuetkami TOPBUILDER 2024

Marka Milwaukee – dostawca narzędzi, akcesoriów i rozwiązań dla profesjonalistów – zdobyła 3 statuetki TOPBUILDER 2024. W tegorocznej edycji najlepsze w kategorii Nowość okazały się: obuwie robocze Milwaukee...

Marka Milwaukee – dostawca narzędzi, akcesoriów i rozwiązań dla profesjonalistów – zdobyła 3 statuetki TOPBUILDER 2024. W tegorocznej edycji najlepsze w kategorii Nowość okazały się: obuwie robocze Milwaukee – Linia FLEXTRED™, ARMOURTRED™, M18 FUEL™ 1” klucz udarowy kolejowy oraz gama akumulatorów M18™ FORGE™. Gala TOPBUILDER to prestiżowa uroczystość, na której spotykają się przedstawiciele branży budowlanej, architektury, inwestorów, organizacji środowiskowych oraz świata nauki.

Redakcja RI news 150 lat marki Geberit

150 lat marki Geberit 150 lat marki Geberit

W 1874 roku w szwajcarskim Rapperswil Albert Gebert założył niewielki warsztat blacharski. Jego decyzja dała początek marce, która stała się europejskim liderem w segmencie produktów sanitarnych i wytycza...

W 1874 roku w szwajcarskim Rapperswil Albert Gebert założył niewielki warsztat blacharski. Jego decyzja dała początek marce, która stała się europejskim liderem w segmencie produktów sanitarnych i wytycza kierunki rozwoju branży.

mat. pras. Czy pompy ciepła w istniejących budynkach mają sens?

Czy pompy ciepła w istniejących budynkach mają sens? Czy pompy ciepła w istniejących budynkach mają sens?

Jednym z najważniejszych działań, które zwiększają efektywność energetyczną i komfort użytkowania budynku, jest instalacja pompy ciepła. Efektywność w przekazywaniu ciepła tego zaawansowanego urządzenia...

Jednym z najważniejszych działań, które zwiększają efektywność energetyczną i komfort użytkowania budynku, jest instalacja pompy ciepła. Efektywność w przekazywaniu ciepła tego zaawansowanego urządzenia jest bowiem trzy do pięciokrotnie wyższa niż w przypadku kotła gazowego. Rozwiązanie to jest trwałe i prawie nie wymaga obsługi, a pozwala przez wiele lat cieszyć się komfortem cieplnym i użytkowym przy widocznym obniżeniu kosztów ogrzewania. Co więcej – korzystnie wpływa na nasze zdrowie i dba o...

Redakcja RI news Tymczasowa lista pomp ciepła w programie „Czyste Powietrze”

Tymczasowa lista pomp ciepła w programie „Czyste Powietrze” Tymczasowa lista pomp ciepła w programie „Czyste Powietrze”

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił decyzję o przedłużeniu terminu na dostarczenie wymaganych badań technicznych przez producentów i importerów pomp ciepła wymaganych badań...

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił decyzję o przedłużeniu terminu na dostarczenie wymaganych badań technicznych przez producentów i importerów pomp ciepła wymaganych badań technicznych, aby pozostały one na liście ZUM. Producenci pomp ciepła mają teraz czas na dostosowanie się do zmian w programie „Czyste Powietrze” do 31 grudnia 2024 r. To zagwarantuje im obecność na liście zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM) programu. Dla beneficjentów programu nich nic się...

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta

NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta

Ten model nie tylko idealnie reguluje temperaturę w pomieszczeniu, ale także oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań z myślą o środowisku i komforcie użytkowników.

Ten model nie tylko idealnie reguluje temperaturę w pomieszczeniu, ale także oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań z myślą o środowisku i komforcie użytkowników.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Majówka z Hisense Easy Smart

Majówka z Hisense Easy Smart Majówka z Hisense Easy Smart

Kupuj w maju klimatyzatory Easy Smart i odbieraj bony o wartości 800 PLN!

Kupuj w maju klimatyzatory Easy Smart i odbieraj bony o wartości 800 PLN!

Wybrane dla Ciebie

Jak wybrać odpowiednie urządzenie »

Jak wybrać odpowiednie urządzenie » Jak wybrać odpowiednie urządzenie »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Klimatyzatory pokojowe, jakie dobrać »

Klimatyzatory pokojowe, jakie dobrać » Klimatyzatory pokojowe, jakie dobrać »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Poznaj nowe metody zasilania rezerwowego »

Poznaj nowe metody zasilania rezerwowego » Poznaj nowe metody zasilania rezerwowego »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Zarejestruj urządzenie i odbieraj nagrody »

Zarejestruj urządzenie i odbieraj nagrody » Zarejestruj urządzenie i odbieraj nagrody »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleci ekspert

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleci ekspert Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleci ekspert

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Odkryj nowy sposób próżniowania »

Odkryj nowy sposób próżniowania » Odkryj nowy sposób próżniowania »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

ECO Comfort Klimatyzacja z oczyszczaczem powietrza: czym jest, na jakie filtry się zdecydować?

Klimatyzacja z oczyszczaczem powietrza: czym jest, na jakie filtry się zdecydować? Klimatyzacja z oczyszczaczem powietrza: czym jest, na jakie filtry się zdecydować?

Klimatyzacja stacjonarna, jak i klimatyzatory przenośne z biegiem lat stały się niemal standardem w nowoczesnym budownictwie. Nic dziwnego: kojarzona przeważnie z ochładzaniem powietrza, klimatyzacja ma...

Klimatyzacja stacjonarna, jak i klimatyzatory przenośne z biegiem lat stały się niemal standardem w nowoczesnym budownictwie. Nic dziwnego: kojarzona przeważnie z ochładzaniem powietrza, klimatyzacja ma szereg innych funkcji, które sprawiają, że zakup klimatyzatora jest opłacalny, a sama inwestycja zapewnia komfort termiczny w każdej porze roku: latem, kiedy zależy nam na obniżeniu temperatury w pomieszczeniach, ale i w przejściowych porach roku, ponieważ nowoczesne klimatyzatory wyróżniają się także...

Bałtykgaz Czynniki chłodnicze

Czynniki chłodnicze Czynniki chłodnicze

Czynnik chłodniczy pełni kluczową rolę w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych. Na rynku funkcjonują różne czynniki mające wielorakie zastosowanie. Sprawdź, jaki czynnik jest najlepszy do Twojego urządzenia.

Czynnik chłodniczy pełni kluczową rolę w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych. Na rynku funkcjonują różne czynniki mające wielorakie zastosowanie. Sprawdź, jaki czynnik jest najlepszy do Twojego urządzenia.

INSTALSOFT S.C. InstalSystem 5 – projektowanie instalacji kanalizacji grawitacyjnej sanitarnej i deszczowej

InstalSystem 5 – projektowanie instalacji kanalizacji grawitacyjnej sanitarnej i deszczowej InstalSystem 5 – projektowanie instalacji kanalizacji grawitacyjnej sanitarnej i deszczowej

Oprogramowanie InstalSystem 5, wspierające i automatyzujące pracę projektantów w zakresie instalacji MEP & HVAC, umożliwia bardziej efektywne i skuteczne realizowanie projektów. Ma ono mnóstwo zalet, pozytywnie...

Oprogramowanie InstalSystem 5, wspierające i automatyzujące pracę projektantów w zakresie instalacji MEP & HVAC, umożliwia bardziej efektywne i skuteczne realizowanie projektów. Ma ono mnóstwo zalet, pozytywnie wpływających na szybkość i jakość pracy oraz ostateczny wynik działań.

Gizo Wózki widłowe Kalmar – możliwości i zastosowania

Wózki widłowe Kalmar – możliwości i zastosowania Wózki widłowe Kalmar – możliwości i zastosowania

Wózki widłowe to urządzenia, które usprawniają transport w magazynach, halach przemysłowych i na placach budowy. Na rynku znajdziesz różne modele takich maszyn. Wśród nich warto wyróżnić sprzęt marki Kalmar,...

Wózki widłowe to urządzenia, które usprawniają transport w magazynach, halach przemysłowych i na placach budowy. Na rynku znajdziesz różne modele takich maszyn. Wśród nich warto wyróżnić sprzęt marki Kalmar, powszechnie znany jako wózki „ciężkie”. Co warto wiedzieć o tych urządzeniach i gdzie sprawdzą się najlepiej?

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Firma Panasonic wspiera kampanię społeczną „Pompuj ciepło z głową”

Firma Panasonic wspiera kampanię społeczną „Pompuj ciepło z głową” Firma Panasonic wspiera kampanię społeczną „Pompuj ciepło z głową”

Panasonic z dumą informuje o swoim zaangażowaniu w kampanię społeczną „Pompuj ciepło z głową”, prowadzoną przez Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC). Zaangażowanie firmy ma na celu...

Panasonic z dumą informuje o swoim zaangażowaniu w kampanię społeczną „Pompuj ciepło z głową”, prowadzoną przez Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC). Zaangażowanie firmy ma na celu przyczynienie się do promowania zrównoważonych rozwiązań grzewczych, które są nie tylko ekonomiczne, ale także przyjazne dla środowiska.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Super cena na oprawę zaworową TESTO 550s

Super cena na oprawę zaworową TESTO 550s Super cena na oprawę zaworową TESTO 550s

Łatwa w obsłudze elektroniczna oprawa zaworowa Bluetooth testo 550s zapewni precyzyjne wyniki pomiarów, z możliwością ich przeglądania w aplikacji mobilnej testo Smart App.

Łatwa w obsłudze elektroniczna oprawa zaworowa Bluetooth testo 550s zapewni precyzyjne wyniki pomiarów, z możliwością ich przeglądania w aplikacji mobilnej testo Smart App.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.