RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Ogrzewanie – komfort cieplny i oszczędności zaczynają się od dobrego projektu

Ogrzewanie – komfort cieplny i oszczędności zaczynają się od dobrego projektu; Fot. pixabay.com

Ogrzewanie – komfort cieplny i oszczędności zaczynają się od dobrego projektu; Fot. pixabay.com

Instalacje centralnego ogrzewania stanowią niezbędne wyposażenie budynków. Dzisiejsze instalacje ogrzewcze mają zapewnić nie tylko odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach, ale też komfort cieplny i możliwości regulacji – tak, by można było dopasować temperaturę do potrzeb użytkowników oraz racjonalnie gospodarować zużyciem energii.

treść sponsorowana

Instalacja centralnego ogrzewania bazuje na zasilaniu wszystkich pomieszczeń i przestrzeni ogrzewanych w budynku medium przygotowanym centralnie – w indywidualnym źródle ciepła (np. kotle na paliwo stałe lub gazowe albo pompie ciepła) lub w węźle centralnego ogrzewania (wymienniki oparte o wodę z komunalnej sieci ciepłowniczej). Instalacja ogrzewania centralnego najczęściej jest instalacją wodną, gdzie medium doprowadzonym do urządzeń grzewczych jest woda. Instalacja grzewcza wodna może być zorganizowana jako:

  • grawitacyjna – różnica wysokości pomiędzy źródłem ciepła i najniżej położonym grzejnikiem musi wynosić co najmniej 2 m, a odległości w poziomie – do 25 m;
  • pompowa – z obiegiem wody grzewczej wymuszonym przez pompę obiegową, otwarta (woda grzewcza styka się bezpośrednio z powietrzem w naczyniu wzbiorczym) lub zamknięta.

Dowiedz się więcej >>

Instalacja centralnego ogrzewania może zasilać tradycyjne grzejniki ścienne (wysoko- lub niskotemperaturowe), pętle ogrzewania płaszczyznowego (najczęściej podłogowe, ale może być też ścienne lub sufitowe) oraz urządzenia ogrzewania powietrzno-wodnego (klimakonwektory lub belki chłodnicze). Wybór systemu urządzeń grzewczych zależy zarówno od przeznaczenia budynku (np. klimakonwektory najczęściej stosowane są w budynkach biurowych).

Zapotrzebowanie na ciepło

Zgodnie z przepisami techniczno-budowlanymi – Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2019 poz. 1065) - temperatura w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi powinna wynosić 20°C. Wymóg ten determinuje zapotrzebowanie na ciepło, które wyznacza się w oparciu o minimalną temperaturę zewnętrzną, dobraną dla określonego regionu Polski zgodnie z Polską Normą,  izolacyjność ogrzewanego budynku (własności cieplne przegród i stolarki okiennej, usytuowanie obiektu względem stron świata) oraz przewidywane zyski ciepła (od ludzi, nasłonecznienia, oświetlenia i wyposażenia) w odniesieniu do poszczególnych pomieszczeń. Uwzględnia się także wzajemne oddziaływanie pomieszczeń.

Wyznaczenie zapotrzebowania na ciepło musi być przeprowadzone także w przypadku modernizacji instalacji grzewczej w budynku, szczególnie w przypadku termomodernizacji. Docieplenie przegród, wymiana stolarki i wymiana źródła ciepła sprawia, że zapotrzebowanie na ciepło jest zupełnie inne (często niższe niż przed modernizacją). Powoduje to konieczność wymiany całej instalacji – przewodów i końcowych urządzeń grzewczych.

Przy projekcie należy uwzględnić także odpowiednie zabezpieczenie przewodów zasilających i powrotnych przed stratami ciepła – muszą być one odpowiednio zaizolowane. Grubość izolacji termicznej dla konkretnych przewodów wskazana jest w rozporządzeniu dotyczącym warunków technicznych dla budynków.

Instalacja nisko- czy wysokotemperaturowa?

Instalacje ogrzewania centralnego z indywidualnym źródłem ciepła coraz częściej oparte są o niskotemperaturowe (temperatura wody grzewczej  zasilającej wynosi 35-45°C) źródła ciepła – kondensacyjne kotły gazowe lub pompę ciepła. Rozwiązanie to jest chętnie łączone z ogrzewaniem płaszczyznowym, ze względu na duży komfort cieplny zapewniany przez ten system (duży udział ogrzewania przez promieniowanie) i brak widocznych urządzeń grzewczych. Jednak ze względu na dużą bezwładność cieplną i mniejszą podatność na regulację – grzewcze instalacje płaszczyznowe  nagrzewają pomieszczenie dłużej i wolniej reagują na chwilowe zmiany zapotrzebowania na ciepło) - coraz częstszym wyborem jest instalacja mieszana. Przy takim wyborze każde pomieszczenie ma indywidualnie dobrany sposób ogrzewania. W takim rozwiązaniu należy zastosować rozdzielacze i grupy pompowe, umożliwiające spełnienie zapotrzebowania na ciepło każdego pomieszczenia, bez negatywnego wpływu na pozostałe pomieszczenia. Dowiedz się więcej >>

Regulacja i rozliczanie kosztów

Urządzenia instalacji grzewczej – zarówno źródło, jak i urządzenia pomieszczeniowe – powinny mieć możliwość regulacji (np. pogodowej) zależnie od temperatury zewnętrznej i wewnętrznej. Zgodnie z przepisami, urządzenia w pomieszczeniach powinny być wyposażone w regulatory dopływu ciepła, które powinny działać automatycznie, dopasowując się do zmian temperatury wewnętrznej w pomieszczeniach, w których są zainstalowane.

Istotną sprawą pozostaje także rozliczenie kosztów ciepła, które potrafi budzić znaczne kontrowersje szczególnie w wielorodzinnym budownictwie mieszkaniowym. Podstawą układu rozliczenia zużycia ciepła jest zastosowanie ciepłomierza głównego (węzeł cieplny lub kotłownia) oraz indywidualnych urządzeń do rozliczenia. Mogą to być ciepłomierze lokalowe (i jest to rozwiązanie często wybierane przy kompleksowej modernizacji instalacji c.o.) lub indywidualne podzielniki ciepła. Problemy powodowane są m.in. przez lokale nieopomiarowane i ogrzewanie przestrzeni wspólnych – koszty te są przynajmniej częściowo przenoszone na właścicieli lub najemców poszczególnych lokali.

Bezpieczeństwo instalacji grzewczej

Aby instalacja grzewcza funkcjonowała prawidłowo, należy zastosować odpowiednie rozwiązania materiałowe, z uwzględnieniem własności korozyjnych wody oraz możliwości ochrony przed korozją (konieczne może być stosowanie tzw. inhibitorów korozji, czyli odpowiedniej chemii instalacyjnej). Jeśli instalacja ma być okresowo wyłączana, konieczne jest także zabezpieczenie przed zamarzaniem (np. zastosowanie mieszanek glikolowych). Zgodnie z przepisami, instalacja wodna musi być zabezpieczona przed nadmiernym wzrostem ciśnienia i temperatury, odpowiednio do wymagań norm dotyczących zabezpieczeń instalacji ogrzewania wodnego.

Projekt kluczowy dla powodzenia

Instalacja grzewcza – zarówno dla obiektów nowych, jak i modernizowanych – musi być zaprojektowana z dużą starannością i we współpracy z autorami projektu budowlanego i architektonicznego, by można było skutecznie uwzględnić izolacyjność czy zdolności akumulacyjnej budynku. Zespół projektowy powinien nie tylko mieć doświadczenie i być na bieżąco z rozwiązaniami technicznymi oraz wymogami prawnymi, ale też posługiwać się nowoczesnym oprogramowaniem i narzędziami projektowymi. Takie podejście zapewnia firma Resan, która od wielu lat realizuje projekty instalacji grzewczych dla budynków użyteczności publicznej czy szpitali, ale też budynków biurowych czy hotelowych. Dzięki połączeniu doświadczenia i innowacyjnego podejścia firmy Resan powstają projekty optymalne dla danego budynku, także pod względem kosztów inwestycyjnych i ekonomicznych.

Oferując kompleksowe podejście do instalacji grzewczej – od koncepcji poprzez projekt budowlany, projekt wykonawczy, wykonanie i montaż układów na obiekcie po serwis gwarancyjny i pogwarancyjny – firma Resan gwarantuje, że instalacja grzewcza będzie działać wydajnie i efektywnie przez cały czas swojej pracy. Z usług firmy Resan korzystają architekci, deweloperzy, Generalni Wykonawcy, instytucje samorządowe oraz służba zdrowia, a w jej bogatym portfolio znajduje się szereg obiektów o optymalnie dobranym źródle ciepła, wpływającym nie tylko na komfort użytkowników, ale też energooszczędność danego budynku.

Resan logo

Resan Sp. z o.o. Sp. k.
ul. Partyzantów 1a/302
35-242 Rzeszów
tel.: +48 577 277 870

e-mail: [email protected]
www.resan.rzeszow.pl

Komentarze

Powiązane

RESAN pracownia projektowa Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna

Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna

Każdy budynek musi być wyposażony w instalację wodociągową i kanalizacyjną. Ważne jest nie tylko zapewnienie ciągłości dostawy wody do całego budynku i nieuciążliwy odbiór ścieków, ale też aspekty bezpieczeństwa.

Każdy budynek musi być wyposażony w instalację wodociągową i kanalizacyjną. Ważne jest nie tylko zapewnienie ciągłości dostawy wody do całego budynku i nieuciążliwy odbiór ścieków, ale też aspekty bezpieczeństwa.

RESAN pracownia projektowa W jaki sposób zaprojektować źródło ciepła, aby prawidłowo ogrzać budynek?

W jaki sposób zaprojektować źródło ciepła, aby prawidłowo ogrzać budynek? W jaki sposób zaprojektować źródło ciepła, aby prawidłowo ogrzać budynek?

Budynki komercyjne lub użyteczności publicznej mogą mieć własne źródła ciepła, (kotły, pompy ciepła) lub być podłączone do sieci miejskiej poprzez węzeł cieplny. Niezależnie od wybranego rozwiązania, prawidłowo...

Budynki komercyjne lub użyteczności publicznej mogą mieć własne źródła ciepła, (kotły, pompy ciepła) lub być podłączone do sieci miejskiej poprzez węzeł cieplny. Niezależnie od wybranego rozwiązania, prawidłowo zaprojektowane i wykonane źródło ciepło jest absolutną podstawą do tego, by ogrzewanie budynku było niezawodne, wydajne i energooszczędne.

RESAN pracownia projektowa Jak dobrać klimatyzację do potrzeb konkretnego obiektu

Jak dobrać klimatyzację do potrzeb konkretnego obiektu Jak dobrać klimatyzację do potrzeb konkretnego obiektu

Klimatyzacja, czyli zapewnienie odpowiednich parametrów powietrza obiegowego w pomieszczeniach, często kojarzy się z pojedynczym urządzeniem domowym. Nic bardziej mylnego! Dostępne są zaawansowane rozwiązania,...

Klimatyzacja, czyli zapewnienie odpowiednich parametrów powietrza obiegowego w pomieszczeniach, często kojarzy się z pojedynczym urządzeniem domowym. Nic bardziej mylnego! Dostępne są zaawansowane rozwiązania, które nie tylko wyznaczają standard (np. w budynkach biurowych czy hotelowych), ale też są kluczowe dla prawidłowego procesu produkcyjnego (np. w farmaceutycznych zakładach produkcyjnych).

RESAN pracownia projektowa Wentylacja pożarowa chroni ludzkie życie, dlatego jest wyzwaniem dla projektantów

Wentylacja pożarowa chroni ludzkie życie, dlatego jest wyzwaniem dla projektantów Wentylacja pożarowa chroni ludzkie życie, dlatego jest wyzwaniem dla projektantów

Budynki powinny być nie tylko funkcjonalne i komfortowe dla użytkowników, ale też bezpieczne, m.in. pod względem ochrony przeciwpożarowej. Choć wszyscy życzą sobie, by zabezpieczenia pożarowe nigdy nie...

Budynki powinny być nie tylko funkcjonalne i komfortowe dla użytkowników, ale też bezpieczne, m.in. pod względem ochrony przeciwpożarowej. Choć wszyscy życzą sobie, by zabezpieczenia pożarowe nigdy nie były używane, muszą być w budynku obecne, a do tego prawidłowo zaprojektowane, wykonane i kontrolowane, by pozostawać w gotowości do ocalenia zdrowia i życia użytkowników w sytuacji zagrożenia.

Wybrane dla Ciebie

Jak wybrać odpowiednie urządzenie »

Jak wybrać odpowiednie urządzenie » Jak wybrać odpowiednie urządzenie »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Odkryj nowy sposób próżniowania »

Odkryj nowy sposób próżniowania » Odkryj nowy sposób próżniowania »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

HOMEKONCEPT Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety!

Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety! Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety!

W obliczu rosnącej wartości przestrzeni mieszkalnej i zróżnicowanych potrzeb współczesnych rodzin, budowa domu piętrowego jest optymalnym rozwiązaniem, które łączy w sobie efektywne wykorzystanie powierzchni...

W obliczu rosnącej wartości przestrzeni mieszkalnej i zróżnicowanych potrzeb współczesnych rodzin, budowa domu piętrowego jest optymalnym rozwiązaniem, które łączy w sobie efektywne wykorzystanie powierzchni z komfortem i funkcjonalnością. Projekty domów piętrowych, skupiające się na optymalnym wykorzystaniu powierzchni budynku, oferują przemyślane układy przestrzenne.

ECO Comfort Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy

Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy

Zadaniem klimatyzacji jest przede wszystkim obniżenie zbyt wysokiej temperatury w budynku i dostosowanie jej do parametrów, które będą zapewniały komfortowe warunki pracy lub odpoczynku. Gorące lata i...

Zadaniem klimatyzacji jest przede wszystkim obniżenie zbyt wysokiej temperatury w budynku i dostosowanie jej do parametrów, które będą zapewniały komfortowe warunki pracy lub odpoczynku. Gorące lata i okresy długotrwałych upałów są silnie odczuwalne nawet w nowoczesnych, dobrze izolowanych budynkach wyposażonych w rolety zewnętrzne lub wewnętrzne, dlatego nowoczesne systemy klimatyzacji są coraz chętniej wybierane przez inwestorów, którzy budują lub modernizują swoje domy.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Promocja Cashback od Panasonic

Promocja Cashback od Panasonic Promocja Cashback od Panasonic

Zwrot 2000 zł za zakup i rejestrację kompletu pompy ciepła Aquarea T-CAP

Zwrot 2000 zł za zakup i rejestrację kompletu pompy ciepła Aquarea T-CAP

ECO Comfort Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024!

Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024! Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024!

Choć główną funkcją klimatyzatora jest chłodzenie powietrza w upalne okresy roku, panuje błędne przekonanie, że na schłodzeniu mieszkania kończy się funkcja systemu klimatyzacji. Tymczasem nowoczesne jednostki...

Choć główną funkcją klimatyzatora jest chłodzenie powietrza w upalne okresy roku, panuje błędne przekonanie, że na schłodzeniu mieszkania kończy się funkcja systemu klimatyzacji. Tymczasem nowoczesne jednostki nie ograniczają się jedynie do pojedynczych zadań.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Majówka z Hisense Easy Smart

Majówka z Hisense Easy Smart Majówka z Hisense Easy Smart

Kupuj w maju klimatyzatory Easy Smart i odbieraj bony o wartości 800 PLN!

Kupuj w maju klimatyzatory Easy Smart i odbieraj bony o wartości 800 PLN!

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta

NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta

Ten model nie tylko idealnie reguluje temperaturę w pomieszczeniu, ale także oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań z myślą o środowisku i komforcie użytkowników.

Ten model nie tylko idealnie reguluje temperaturę w pomieszczeniu, ale także oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań z myślą o środowisku i komforcie użytkowników.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.