RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wyniki testów energetyczno-emisyjnych dla metody górnego spalania. Czy górne spalanie może pomóc ograniczyć niską emisję?

Results of energy-emitting tests for the upper combustion method. Can upper combustion help to reduce low emissions

Paliwa niskoemisyjne od kilku do kilkudziesięciu razy redukują emisję poszczególnych zanieczyszczeń, są one jednak droższe od powszechnie dostępnych paliw stałych.
Rys. redakcja RI

Paliwa niskoemisyjne od kilku do kilkudziesięciu razy redukują emisję poszczególnych zanieczyszczeń, są one jednak droższe od powszechnie dostępnych paliw stałych.


Rys. redakcja RI

Przy poszukiwaniu efektywnych sposobów ograniczania niskiej emisji lansowana jest teza, że metoda górnego spalania w kotłach węglowych z zasypem ręcznym jest skutecznym, prostym i możliwym w każdym urządzeniu grzewczym rozwiązaniem problemu zanieczyszczenia powietrza spalinami. Artykuł nie podaje Czytelnikom gotowych odpowiedzi, ale przedstawia fakty, na podstawie których każdy sam może ocenić przydatność górnego spalania i innych metod mających ograniczyć niską emisję.

Zobacz także

FLOWAIR Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR

Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR

Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami...

Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami – musisz o nie zadbać, aby podczas składowania nie straciły swoich właściwości.

ADEY Innovation SAS ADEY – optymalna ochrona systemu grzewczego

ADEY – optymalna ochrona systemu grzewczego ADEY – optymalna ochrona systemu grzewczego

ADEY jest wiodącym producentem filtrów magnetycznych oraz środków chemicznych stosowanych w systemach grzewczych do ich ochrony i poprawy efektywności pracy. Produkty ADEY przyczyniają się jednocześnie...

ADEY jest wiodącym producentem filtrów magnetycznych oraz środków chemicznych stosowanych w systemach grzewczych do ich ochrony i poprawy efektywności pracy. Produkty ADEY przyczyniają się jednocześnie do ochrony środowiska naturalnego, z dużym naciskiem na poprawę jakości powietrza (umożliwiają obniżenie emisji CO2 o ok. 250 kg rocznie z pojedynczego gospodarstwa domowego).

Alfa Laval Efektywna wymiana ciepła to kwestia nowoczesnych rozwiązań w wymienniku ciepła a nie tylko powierzchni grzewczej

Efektywna wymiana ciepła to kwestia nowoczesnych rozwiązań w wymienniku ciepła a nie tylko powierzchni grzewczej Efektywna wymiana ciepła to kwestia nowoczesnych rozwiązań w wymienniku ciepła a nie tylko powierzchni grzewczej

Światowe zapotrzebowanie na energię nie staje się coraz mniejsze – wręcz przeciwnie. W nadchodzących latach coraz trudniej będzie utrzymać konkurencyjność, ponieważ firmy na każdym rynku i w każdej branży...

Światowe zapotrzebowanie na energię nie staje się coraz mniejsze – wręcz przeciwnie. W nadchodzących latach coraz trudniej będzie utrzymać konkurencyjność, ponieważ firmy na każdym rynku i w każdej branży poszukują nowych sposobów maksymalizacji wydajności przy jednoczesnym obniżeniu kosztów energii i udoskonaleniu swojego wizerunku w zakresie ochrony środowiska. Wyzwania te będą złożone i wieloaspektowe.

streszczenie

Ze względu na złą jakość powietrza w Polsce pojawia się wiele różnych pomysłów, jak ten problem rozwiązać. W sezonie grzewczym za „niską emisję” w głównej mierze odpowiada sektor ogrzewnictwa komunalnego, a konkretnie wykorzystywane w nim urządzenia grzewcze przestarzałej konstrukcji zasilane paliwem stałym. Ponieważ kwestia ta dotyczy całego społeczeństwa, a pojawiające się metody rozwiązania problemu czasem mają więcej wspólnego z magią niż podstawami termodynamiki czy konstrukcji maszyn, autorzy zdecydowali, że na podstawie szeroko nagłaśnianej metody „górnego spalania” wytłumaczą istotę problemu i przyczynę. W artykule zawarto najważniejsze informacje dotyczące realizacji procesów spalania. Opisano rodzaje stosowanych urządzeń grzewczych od strony konstrukcyjnej i ich właściwej eksploatacji. Przedstawiono również wybrane wyniki badań energetyczno-emisyjnych dla rozważanej metody „górnego spalania”.



abstract

Due to bad air quality in Poland, there are many different ideas to solve this problem. In the heating season, the “low emission” is caused by the municipal heating sector, and specifically the outdated heating equipment for solid fuels. Because subject concerns the whole society, and the appearing methods of solving the problem sometimes have more to do with the book of magic than the basics of thermodynamics or machine design, the authors have decided to explain the essence of the problem of widely publicized “upper combustion” method. This work contains the most important information of the combustion process. The types of used heating devices on the construction side and their proper operation are described. The results of energy-emission tests for the above-mentioned “upper-combustion” method are also presented.

 

 

W artykule:

• Konstrukcje kotłów c.o. i pieców z ręcznym zasypem paliwa
• Teoria realizacji procesów spalania w skrócie
• Wybrane wyniki badań energetyczno-emisyjnych i ich interpretacja
• Podsumowanie i wnioski

Powietrze złej jakości to problem, z którym polskie społeczeństwo musi się zmagać w każdym sezonie grzewczym. Stężenia zanieczyszczeń mierzone w powietrzu są odzwierciedleniem emisji zanieczyszczeń w dużej części pochodzących z indywidualnych instalacji ogrzewania zasilanych paliwami stałymi (węglem czy biomasą) z tzw. ręcznym zasypem paliwa. Zanieczyszczenia te to głównie pył, B(a)P czy inne węglowodory oraz NOx, a urządzenia, które je emitują, to wszelkiego rodzaju piece i kotły c.o.

Szacuje się, że w Polsce tego typu urządzeń grzewczych o archaicznej konstrukcji jest ok. 3–5 mln. Mimo znacznej rozbieżności danych liczba ta ukazuje skalę problemu.

Opracowano już m.in. paliwa niskoemisyjne, które spalane w tych urządzeniach od kilku do kilkudziesięciu razy redukują emisję poszczególnych zanieczyszczeń, są one jednak droższe od powszechnie dostępnych paliw stałych.

Wciąż trwają poszukiwania „taniego” sposobu redukcji zanieczyszczeń z przestarzałych technicznie urządzeń. Powszechnie uważa się, że jednym z nich jest tzw. górne spalanie. Ile w tym prawdy, a ile twierdzeń niepopartych dowodami i propagandy?

W ocenie na pewno pomoże poniższy tekst zawierający m.in. wyniki badań energetyczno-emisyjnych przeprowadzonych w akredytowanym laboratorium IChPW.

Konstrukcje kotłów c.o. i pieców z ręcznym zasypem paliwa

Istnieje wiele konstrukcji kotłów c.o. i pieców zasilanych paliwami stałymi z ręcznym zasypem paliwa. Najszerszą grupę stanowią urządzenia, które w dużym uproszeniu w jednej obudowie posiadają komorę spalania i popielnik oddzielone od siebie rusztem (rys. 1).

Przykład konstrukcji kotłów

Rys. 1. Przykład konstrukcji kotłów c.o. z przeznaczeniem do różnego prowadzenia procesu spalania (od góry i tradycyjnie „na żar”); rys. SAS

Każda z komór zamykana jest drzwiczkami. Na ruszcie wytwarza się żar z podpałki i używanego paliwa, następnie dosypuje się kolejne porcje paliwa. Powietrze do spalania dostarczane jest głównie pod ruszt. Może się to odbywać w sposób naturalny, za pomocą otworów rozmieszczonych w drzwiczkach popielnika, lub w sposób wymuszony, gdy pod ruszt doprowadzane jest powietrze za pomocą wentylatora nadmuchowego, który może być np. zamontowany w drzwiczkach popielnika. Czasem w drzwiczkach komory spalania również znajdują się otwory, którymi doprowadza się część powietrza bezpośrednio do komory spalania.

W piecach, szczególnie kaflowych, regulacja strumienia powietrza do spalania odbywa się poprzez odpowiednie uchylenie/niedomknięcie drzwiczek popielnika lub komory spalania.

W tradycyjnych konstrukcjach pieców i kotłów c.o. w trakcie spalania paliwa na ruszcie produkowany jest popiół, który spada przez ruszt do popielnika, i spaliny (gazy spalinowe o wysokiej temperaturze).

W dużym uproszeniu: w kotle c.o. gazy te przechodzą przez wymiennik ciepła, ogrzewając wodę, która następnie zasila układ centralnego ogrzewania, a w piecu przepływają przez labirynt kanałów w elementach mających dużą zdolność akumulacji ciepła (np. ceramika).

Bywają też konstrukcje, w których wentylator nadmuchowy nie tylko wtłacza powietrze do spalania pod ruszt, ale również, za pomocą odpowiednich kanałów z dyszami, do różnych miejsc w komorze spalania (rys. 1).

Konstrukcje te określane są mianem kotłów szybowych, gdyż ich cechą charakterystyczną jest duża, często wysoka komora spalania. Paliwem przeznaczonym dla tych urządzeń jest zwilżony miał. W kotłach tych zasypuje się świeżym paliwem niemal całą komorę spalania, której pojemność jest tak dobrana, że jeden załadunek paliwa wystarcza na pracę z mocą nominalną przez ok. 24 h.

Idea pracy takiego kotła wygląda następująco. Rozpala się górną część złoża paliwa, od której nagrzewają się stopniowo niższe warstwy, uzyskując temperaturę początku odgazowania. W miarę spalania się wydzielanych gazów warstwa żaru przesuwa się w dół, aż do rusztu. Płynność wypalania złoża zapewniona jest dzięki powietrzu doprowadzanemu w odpowiednich miejscach komory spalania. Dzięki temu ograniczone jest również tworzenie się stref przebiegu gwałtownych reakcji (wybuchu, spalania detonacyjnego itp.).

Czytaj też: Wpływ jakości wody na tworzenie się produktów korozji i kamienia kotłowego w instalacjach c.o i c.w.u. >>>

Teoria realizacji procesów spalania w skrócie

Akty prawne i normy dzielą obecnie urządzenia grzewcze, w których spalane jest paliwo stałe, na te z ręcznym zasypem i z automatycznym podawaniem paliwa. Generalnie podział ten wygląda tak samo również z punktu widzenia użytkownika. Patrząc od strony procesowej, w urządzeniach tych realizowane jest spalanie w warstwie lub złożu stałym.

Organizacja tego procesu polega na doprowadzaniu powietrza do strefy spalania poprzez przestrzenie między ziarnami paliwa, które pozostają względem siebie nieruchome lub przemieszczają się z niewielkimi prędkościami, co spowodowane jest zazwyczaj osuwaniem się złoża w miarę jego wypalania. Istotnym elementem nie jest tutaj bezpośrednio sposób podawania paliwa (ręczny czy automatyczny), lecz wzajemny kierunek przepływu paliwa i powietrza (rys. 2) i dotrzymanie pewnych warunków procesowych.

Przy dostarczaniu paliwa z przeciwnej strony złoża w stosunku do doprowadzanego strumienia powietrza mamy do czynienia z tzw. spalaniem przeciwprądowym, zwanym również dolnym spalaniem. Taki proces jest zazwyczaj realizowany w kotłach czy piecach z rusztem stałym na paliwa grube (węgiel kamienny sortyment orzech, drewno kawałkowe), a więc z ręcznym zasypem.

Schematyczne przedstawienie organizacji

Rys. 2. Schematyczne przedstawienie organizacji procesu spalania przeciwprądowego i współprądowego w warstwie paliwa stałego oraz warunków koniecznych do realizacji tego procesu; Rys. archiwum autorów (K. Matuszek, P. Hrycko, A. Dworakowska)

Nie jest to najwłaściwsze rozwiązanie. Pomijając dyskomfort użytkownika związany z częstą obsługą w porównaniu do urządzeń zasilanych paliwem automatycznie, proces ten prowadzi do wysokich emisji substancji szkodliwych i niskich sprawności energetycznych związanych z powstawaniem znacznych produktów niecałkowitego i niezupełnego spalania. Podczas procesu spalania w warstwie paliwa można wyróżnić pięć stref:

  • suszenie (stosunkowo niska temperatura, do ok. 105°C),
  • odgazowanie (w produktach tego procesu znajdują się znaczne ilości ciężkich węglowodorów),
  • zgazowanie,
  • spalanie,
  • wychładzanie pozostałości [1].

W procesie spalania przeciwprądowego produkty odgazowania zawierające szkodliwe ciężkie węglowodory przechodzą bezpośrednio do strefy suszenia, gdzie ulegają ochłodzeniu i nie dochodzi do ich spalenia [1].

Innym sposobem prowadzenia procesu jest tzw. spalanie współprądowe (rys. 2), zwane również spalaniem górnym. Paliwo dostarczane jest z tej samej strony złoża co powietrze. Taka organizacja powoduje, że produkty odgazowania zawierające ciężkie węglowodory kierowane są do strefy spalania, której warunki mogą pozwalać na ich zupełne spalenie. Proces ten w sposób niemal idealny realizowany jest w kotłach retortowych z automatycznym podawaniem paliwa [1].

Z założenia kotły c.o. szybowe (z doprowadzeniem powietrza w odpowiednich miejscach komory spalania) również mają wymuszać ten sposób organizacji procesu.

W porównaniu do tradycyjnych kotłów komorowych średnia emisja zanieczyszczeń z kotłów szybowych jest rzeczywiście niższa.

Wadami tych kotłów jest m.in.:

  • wysoka emisja zanieczyszczeń podczas rozpalania,
  • wychładzanie spalin powietrzem dostarczanym nad żar, co powoduje spadek sprawności i wzrost emisji zanieczyszczeń,
  • ograniczone możliwości sterowania procesem spalania,
  • konieczność stosowania miału o odpowiedniej wilgotności (suche paliwo może powodować zagrożenie wybuchem pomimo dodatkowych kanałów powietrznych, w jakie wyposażone są kotły szybowe).

Na idei współprądowej realizacji procesu spalania opiera się również metoda górnego spalania, która reklamowana jest jako tani sposób na rozwiązanie problemu niskiej emisji, możliwy do realizacji w każdym urządzeniu grzewczym.

Górne spalanie w rzeczywistości oznacza załadunek do komory spalania (na ruszt) pewnej ilości paliwa, rozpalenie górnej warstwy tak ułożonego złoża i wymuszenie przepływu powietrza przez złoże w kierunku rozżarzonej górnej warstwy paliwa, tak aby wymusić przejście produktów suszenia, odgazowania i zgazowania paliwa przez strefę wysokich temperatur (warstwę żaru). Żeby podczas całego okresu użytkowania kotła c.o. czy pieca móc stosować technikę górnego spalania, na żarzącą się warstwę nie można dosypywać świeżych porcji paliwa.

Kontynuacja procesu tą metodą wymusza więc dwie drogi. Albo należy poczekać, aż złoże paliwa się wypali i rozpocząć całą procedurę od początku, albo wyjąć pozostały żar z urządzenia, umieścić na ruszcie złoże świeżego paliwa, na górze umieszczając wyjęty uprzednio żar.

Tego typu operacje nawet z wykorzystaniem popielnika niosą za sobą pewne zagrożenie.

  • Przy nieuwadze może dojść do poparzenia osoby obsługującej urządzenie.
  • Występuje również zwiększone zagrożenie zaprószenia ognia i pożaru.
  • Operacje takie są też źródłem emisji zanieczyszczeń w samej kotłowni czy pomieszczeniu, gdzie znajduje się kocioł/piec, wpływając negatywnie na jakość powietrza w domu.

Jednak jeśli obsługa dotyczy kotła mającego stosunkowo dużą komorę spalania, nie są to zabiegi męczące czy uciążliwe. Zwłaszcza kiedy mamy do dyspozycji wentylator nadmuchowy, który pokona opory stawiane przez złoże paliwa strumieniowi powietrza, jaki musi przez nie przepłynąć i dotrzeć do warstwy paliwa, w której zachodzi proces spalania (na górze złoża).

Kiedy przyjdzie w ten sposób obsługiwać urządzenie wykorzystujące ciąg naturalny, może się okazać, że zasysany strumień powietrza zdoła pokonać opór złoża paliwa o zdecydowanie mniejszej objętości, niż wynikałoby z wielkości (objętości) komory spalania, a więc zwiększy się krotność obsługi pieca czy kotła.

Może się też okazać, że to samo urządzenie podpinane do różnych instalacji kominowych będzie w różnym stopniu sprzyjało stosowaniu techniki górnego spalania.

Dodatkowo bywają instalacje kominowe bardzo wrażliwe na warunki pogodowe, wtedy, podobnie jak przy tradycyjnym rozpale, inicjacja i stabilizacja procesu spalania sprawi większe problemy. Dostępne są jednak urządzenia ograniczające czy poprawiające ciąg, a nawet stabilizujące, nie jest to zatem sytuacja bez wyjścia.

Ważnym aspektem górnego spalania jest dotrzymanie warunków procesowych.

Jak pokazano na rys. 2, dla właściwej organizacji procesu spalania niezbędne jest dostarczenie strumienia paliwa i powietrza w odpowiedniej proporcji.

W kotłach komorowych możemy mówić o pewnej regulacji strumienia powietrza, natomiast na strumień paliwa bezpośrednio nie mamy wpływu. Kolejnym warunkiem jest doprowadzenie do odpowiedniego kontaktu tych dwóch substratów.

Również na to w kotłach komorowych mamy niewielki wpływ. Ale już na czas przebywania produktów odgazowania i zgazowania w wysokiej temperaturze możemy delikatnie wpłynąć.

W przypadku techniki górnego spalania, żeby zbliżyć się do ideału spalania współprądowego, należy zwrócić uwagę, aby warstwa żaru znajdowała się na całej górnej powierzchni złoża. Jednocześnie należałoby odpowiednio ustawić strumień powietrza, tak aby wytworzyć i utrzymać odpowiednio wysoką warstwę żaru w górnej części złoża (bardzo trudne w przypadku pieców kaflowych, gdzie mamy niewielką komorę spalania i małe drzwiczki). Tylko wtedy możliwe jest wymuszenie przejścia i odpowiednio długiego czasu przebywania produktów niezupełnego spalania w strefie wysokich temperatur, co jest niezbędne do ich dopalenia.

Oczywiście, żeby mogły się one tam dopalić, oprócz odpowiednio długiego czasu przebywania, w odpowiednio wysokich temperaturach, należy im zapewnić dobry kontakt z utleniaczem (tlenem z dostarczanego do urządzenia powietrza). Problemy te rozwiązano w konstrukcjach z automatycznym podawaniem paliwa, wyposażonym standardowo w wentylator i sterownik z algorytmem, który poprzez ciągły pomiar pewnych parametrów pozwala dotrzymać warunki procesowe w celu osiągnięcia i utrzymania komfortu cieplnego i niskiej emisji zanieczyszczeń.

Urządzenia z ręcznym zasypem paliwa to rozwiązania najtańsze inwestycyjnie, proste, znane i stosowane od setek lat.

Rozwój techniki sprawia, że w każdej dziedzinie prymitywne, działające periodycznie urządzenia są zastępowane takimi, w których procesy są realizowane w sposób ciągły lub quasi-ciągły. Umożliwia to rzeczywiste, a nie intuicyjne sterowanie procesem oraz jego optymalizację i kontrolę, co w przypadku urządzeń grzewczych (kotły z automatycznym podawaniem paliwa) przekłada się na wyższą sprawność i niższe wskaźniki emisji zanieczyszczeń.

Nie wymienimy jednak w krótkim czasie kilku milionów urządzeń, więc nie możemy zakładać, że dzięki temu za rok czy dwa będziemy już oddychać czystym powietrzem. Jeśli więc uważamy, że potrafimy dotrzymać opisane powyżej warunki procesowe na odpowiednim poziomie, producent kotła nie zabronił stosowania techniki górnego spalania, chcemy sprawdzić, jak nasze urządzenie grzewcze będzie się zachowywać zarówno eksploatacyjnie, jak i emisyjnie, niezależnie, czy na tym zyskamy, czy stracimy (z żywotnością urządzenia może być różnie, ze sprawnością podobnie), w trakcie górnego spalania, zróbmy to jak najbezpieczniej. Starajmy się przewidywać, co się może wydarzyć, a jeśli planujemy dłuższy czas trwania takiego eksperymentu, należy przemyśleć zakup czujnika CO (ostrzeżenie przed zaczadzeniem) czy czujnika ciągu, który ostrzeże nas, że ciąg kominowy zanika i trujące spaliny mogą zacząć się przedostawać do pomieszczenia, w którym obsługujemy urządzenie, mogą też gromadzić się w komorze spalania, co w konsekwencji może doprowadzić do spalania detonacyjnego.

Czytaj też: Niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe >>>

Wybrane wyniki badań energetyczno-emisyjnych i ich interpretacja

Wyniki badań [2] wykazały, że w zależności od zastosowanego paliwa, urządzenia czy zaistniałych warunków procesowych zmiana tradycyjnej techniki spalania na górne różnie wpływa na poszczególne mierzone stężenia zanieczyszczeń.

W artykule zdecydowano się pokazać poziomy emisji tych zanieczyszczeń, których stężenia w polskim powietrzu są najwyższe, a więc pyłu i B(a)P, lub tych, które mogą być niebezpieczne dla użytkownika, czyli CO (czadu).

tab. 1 i tab. 2 podano średnie stężenia (a zatem należy wziąć pod uwagę, że w trakcie testu były one również wyższe) wspomnianych zanieczyszczeń [CO, pył i B(a)P].

Do analizy w niniejszej pracy wybrano wyniki dla dwóch kotłów wyposażonych w wentylator nadmuchowy i dla pieca typu koza, który takiego wentylatora nie posiada, oraz ze spalania dwóch rodzajów paliw: 1) - węgla kamiennego sortyment orzech i 2) - drewna kawałkowego.

Dla porównania ujęto również kryteria podane w normie PN-EN 303-5:2012 Kotły grzewcze. Część 5: Kotły grzewcze na paliwa stałe z ręcznym i automatycznym zasypem paliwa o mocy nominalnej do 500 kW. Terminologia, wymagania, badania i oznakowanie dla 3 (najgorszej) i 5 (najlepszej) klasy kotłów c.o. Poglądowo porównanie takie zamieszczono również dla pieca, co oczywiście merytorycznie nie jest prawidłowe, jednak zdaniem autorów przydatne do celów, jakim ma służyć niniejszy artykuł.

Na podstawie wybranych wyników można przede wszystkim zauważyć, jaki poziom zanieczyszczeń jest emitowany z kotłów i pieców z ręcznym zasypem paliwa. W przypadku CO (tlenek węgla, czad) w kotłach z nadmuchem powietrza do spalania najgorsze dopuszczalne wg PN-EN 303-5:2012 stężenie przekraczane jest o przeszło 50%.

Porównanie wybranych wyników

Tabela 1. Porównanie wybranych wyników testów energetyczno-emisyjnych kotłów c.o. z ręcznym zasypem paliwa, wyposażonych w wentylator nadmuchowy, nieprzystosowanych do górnego spalania, podczas spalania węgla kamiennego sortyment orzech i drewna kawałkowego metodą tradycyjną „na żar” i z zastosowaniem górnego spalania

Porównanie wybranych wyników

Tabela 2. Porównanie wybranych wyników testów energetyczno-emisyjnych pieca typu koza, urządzenia z ręcznym zasypem paliwa niewyposażonego w wentylator nadmuchowy, nieprzystosowanego do górnego spalania, podczas spalania węgla kamiennego sortyment orzech i drewna kawałkowego metodą tradycyjną „na żar” i z zastosowaniem górnego spalania

W trakcie inicjacji procesu spalania stężenie CO w spalinach z tych kotłów dochodzi zazwyczaj do poziomu 25 000 mg/m3 (w przeliczeniu na 10% O2), a i wyższe stężenia nie są rzadkością.

W piecach, gdzie w porównaniu z kotłami mamy zazwyczaj mniejszą komorę spalania (mniejszy jednorazowy zasyp paliwa), a strumień powietrza doprowadzany jest w sposób naturalny (bez wentylatora), stężenia CO są niższe i zbliżają się do dozwolonej granicy, jednak są to w dalszym ciągu bardzo wysokie emisje, a ich chwilowa wartość może być na tyle wysoka, że staje się niebezpieczna dla człowieka.

Dla porównania: nowoczesne urządzenia grzewcze podczas spalania węgla kamiennego (współprądowa organizacja procesu spalania) zazwyczaj nie emitują więcej CO niż 200 mg/m3 (w przeliczeniu na 10% O2), a kotły zasilane peletami drzewnymi często nie przekraczają stężeń CO rzędu 50 mg/m3 (w przeliczeniu na 10% O2).

Jeśli więc patrzeć na redukcję CO poprzez wprowadzenie górnego spalania, nawet jeżeli uda się uzyskać pozytywny efekt, jest on niewielki. Jest on też trudny do oszacowania przez użytkownika bez urządzeń pomiarowych, ponieważ CO jest gazem bezbarwnym i bezwonnym.

W przypadku B(a)P (benzo-alfa-piren) na dzień dzisiejszy na poziomie krajowym czy europejskim nie ustalono kryteriów jego wartości z urządzeń grzewczych. Jest to zanieczyszczenie (wielopierścieniowy węglowodór aromatyczny WWA), którego stężenie jest limitowane w powietrzu, co jest spowodowane znaczną toksycznością.

Przyjmuje się, że współczynnik toksyczności B(a)P wynosi 40 000. Dla porównania współczynnik ten dla CO wynosi 0,02 [3].

W teorii spalania uważa się, że za powstawanie wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych w trakcie procesu spalania nie odpowiada rodzaj paliwa, tylko warunki procesowe jego spalania.

Przedstawione w artykule wyniki dla B(a)P są reprezentatywne dla wszystkich przeprowadzonych testów energetyczno-emisyjnych.

W ramach pracy przeprowadzonej wspólnie z Krakowskim Alarmem Smogowym przy wykorzystaniu środków z programu [4] wykonano 20 testów dla czterech kotłów, jednego pieca oraz trzech paliw:

  • 1-2) - węgla kamiennego sortyment miał i orzech oraz
  • 3) - drewna kawałkowego,

stosując zarówno tradycyjną technikę spalania, jak i górne spalanie.

I tak w odniesieniu do silnie rakotwórczego związku, jakim jest B(a)P, niezależnie od zastosowanego urządzenia w wyniku zamiany tradycyjnej techniki spalania na górne spalanie w przypadku drewna zazwyczaj odnotowywano wzrost zanieczyszczenia, a w przypadku spalania węgla najczęściej spadek. Wynika to z tego, że w analizowanych konstrukcjach ze względu na ograniczenie powstawania B(a)P zmiana techniki spalania z tradycyjnej na górne spalanie w przypadku węgla poprawiała warunki procesowe, natomiast w przypadku drewna pogarszała.

Ponieważ górne spalanie reklamowane jest najczęściej jako sposób na redukcję emisji pyłu, w tab. 1 zestawiono wyniki testów energetyczno-emisyjnych, w których zmiana techniki spalania przyniosła w tym aspekcie najlepsze rezultaty.

W przypadku spalania węgla kamiennego otrzymaliśmy niemal pięciokrotną redukcję pyłu, a przy spalaniu biomasy redukcja była na poziomie 25 punktów procentowych.

Z jednej strony można powiedzieć, że w przypadku węgla ograniczyliśmy emisję pyłu o 1043 mg/m3 – jeśli przyjmiemy, że w rzeczywistych warunkach pracy jeden taki kocioł emituje ok. 60 m3/h i pracuje całą dobę, to dzięki zastosowaniu górnego spalania wyemituje ok. 1,5 kg pyłu na dobę mniej. Nadal jednak wyemituje codziennie ok. 0,5 kg pyłu do powietrza, którym oddychamy.

Jednak w porównaniu do innych droższych metod zastąpienie węgla kamiennego węglowym paliwem bezdymnym (niskoemisyjnym) z tego samego kotła c.o. ograniczy dobową emisję pyłu do 0,1 kg.

Z najlepszych kotłów c.o. z automatycznym zasypem paliwa przy dotrzymaniu porównywalnego komfortu cieplnego dobowa emisja pyłu wynosi ok. 0,04 kg, a można ją jeszcze zredukować do nawet 0,01 kg poprzez zastosowanie elektrofiltru.

Pył jest zanieczyszczeniem widocznym gołym okiem, jeśli więc ktoś zdecyduje się na wypróbowanie górnego spalania, stosunkowo łatwo oceni, czy poprawił, czy też pogorszył emisję.

Jak widać na podstawie wyników zamieszczonych w tab. 2, w przypadku pyłu zamiana techniki spalania niestety nie zawsze będzie miała pozytywny skutek.

Podsumowanie i wnioski

Jednym z najczęściej przekraczanych limitów zanieczyszczeń w powietrzu jest w sezonie grzewczym stężenie pyłu. Jego dobowa wartość nie powinna przekraczać 50 mg/m3. Dopuszcza się przekroczenie tej wartości nie więcej niż 35 razy ciągu roku, jednak roczne stężenie nie może przekroczyć 40 mg/m3.

Rzeczywistość naszego kraju wygląda zaś tak, że dopuszczony na rok limit przekroczeń mamy już często wykorzystany w lutym, a w aglomeracjach miejskich czy na terenach z niekorzystnym ukształtowaniem terenu kilkunastokrotne przekroczenia stężenia pyłu nikogo nie dziwią. Podobnie ma się rzecz z B(a)P.

Najnowsze konstrukcje kotłów c.o. zasilanych paliwami stałymi przeznaczone do sektora ogrzewnictwa indywidualnego powinny spełniać kryteria emisji zgodnie z rozporządzeniem Komisji (UE) 2015/1189 z dnia 28 kwietnia 2015 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla kotłów na paliwo stałe w całym zakresie mocy (30–100% – tab.  3).

Graniczne wartości emisji

Tabela 3. Graniczne wartości emisji zanieczyszczeń wg dyrektywy Ecodesign

Co prawda w tym akcie prawnym obecnie nie ma kryterium emisji B(a)P, jednak jak wynika z przeprowadzanych badań [5], konstrukcje te są na tyle dopracowane, że w porównaniu do przestarzałych modeli kotłów znacznie redukują emisję i tego zanieczyszczenia.

Jak wykazują przeprowadzone symulacje komputerowe [6 oraz 7], zastąpienie obecnie stosowanej infrastruktury grzewczej przez jednostki spełniające kryteria zawarte w tab.  3 da pełną gwarancję dotrzymania limitów zanieczyszczeń w powietrzu.

Jeśliby więc nawet przyjąć wybitnie idealizujący rzeczywistość scenariusz, w którym:

  • wszyscy użytkownicy kotłów c.o. i pieców z ręcznym zasypem paliwa będą już palić tylko sposobem od góry,
  • wszystkie urządzenia grzewcze dzięki zastosowaniu tej techniki spalania będą emitować najniższe wartości zanieczyszczeń zmierzone w trakcie wykonanych testów,

powietrze, jakim oddychamy w Polsce w sezonie grzewczym, w dalszym ciągu nie będzie spełniało kryteriów jakości gwarantujących nam zdrowie i dobre samopoczucie.

Czy zatem warto promować górne spalanie, czy może należy je piętnować?

Czy zmiana techniki eksploatacji urządzeń grzewczych przez świadomych użytkowników spowoduje choć jeden wypadek?

Czy stosując górne spalanie, poprawimy jakość powietrza?

Autorzy mają nadzieję, że lektura tego tekstu każdemu Czytelnikowi pozwoliła znaleźć odpowiedzi na zadane pytania.

Jak zaznaczono we wstępie, celem artykułu nie było wyrażenie opinii autorów czy przekonanie lub zniechęcenie do górnego spalania, ale przekazanie faktów i wiedzy, które zdaniem autorów w konsekwencji dają rzetelne podstawy do wyrobienia sobie własnej opinii w tym modnym i kontrowersyjnym w ostatnich czasach temacie.

Literatura

  1. Szlęk A., Badania procesu spalania paliw stałych w warstwie nieruchomej. Zeszyty naukowe Politechniki Śląskiej, „Energetyka”, z. 135, Gliwice 2001.
  2. XII Konferencja Naukowo-Techniczna „Kotły małej mocy zasilane paliwem stałym. Zmiany w sektorze ogrzewnictwa indywidualnego w Polsce”, Krakowski Alarm Smogowy, Sosnowiec 2017.
  3. Wilk R.K., Podstawy niskoemisyjnego spalania, Wydawnictwo Gnome, Katowice 2000.
  4. Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze, LIFE14 IPE PL 021/LIFE IP MALOPOLSKA.
  5. Prace własne IChPW.
  6. Opracowanie propozycji rozwiązań zmierzających do ograniczenia emisji w obszarze SNAP 02 – spalanie paliw w sektorze komunalno-bytowym, na poziomie krajowym, wojewódzkim i lokalnym wraz z określeniem skutków finansowych, gospodarczych, organizacyjnych oraz społecznych wprowadzenia proponowanych rozwiązań, sprawozdanie IChPW z 31.08.2016 r.
  7. Program ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze. Uzasadnienie, Załącznik nr 2 do uchwały nr XXXII/451/17 Sejmiku Województwa Małopolskiego z 23.01.2017.

Czytaj też: Kontrowersje wokół Warunków Technicznych >>>

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI Kotły na paliwa stałe – rynek i wymagania

Kotły na paliwa stałe – rynek i wymagania Kotły na paliwa stałe – rynek i wymagania

Prognozy wskazują, że liczba eksploatowanych kotłów c.o. zasilanych paliwami stałymi będzie stopniowo maleć na rzecz urządzeń korzystających z paliw gazowych i energii elektrycznej. W segmencie kotłów...

Prognozy wskazują, że liczba eksploatowanych kotłów c.o. zasilanych paliwami stałymi będzie stopniowo maleć na rzecz urządzeń korzystających z paliw gazowych i energii elektrycznej. W segmencie kotłów na paliwa stałe przewagę – kosztem urządzeń zasypowych, które stanowią obecnie blisko 80% ogółu – zyskiwać będą kotły z automatycznym podawaniem paliw: węgla kwalifikowanego i biomasy. Przebieg tego procesu będzie zależeć od regulacji prawnych na szczeblu krajowym oraz od decyzji organów lokalnych w...

dr inż. Katarzyna Matuszek, mgr inż. Piotr Hrycko Przyszłość kotłów c.o. zasilanych paliwem stałym

Przyszłość kotłów c.o. zasilanych paliwem stałym Przyszłość kotłów c.o. zasilanych paliwem stałym

Liczba eksploatowanych kotłów c.o. zasilanych paliwami stałymi będzie się stopniowo zmniejszać. Rosnąć będzie w tym segmencie udział urządzeń z automatycznym podawaniem paliwa, w tym na biomasę. Szybkość...

Liczba eksploatowanych kotłów c.o. zasilanych paliwami stałymi będzie się stopniowo zmniejszać. Rosnąć będzie w tym segmencie udział urządzeń z automatycznym podawaniem paliwa, w tym na biomasę. Szybkość procesu naturalnej eliminacji paliw stałych z sektora ogrzewnictwa indywidualnego zależeć będzie nie tylko od regulacji prawnych dotyczących emisji, w tym regionalnych, ale też od sytuacji gospodarczej w kraju. Ze względu na wymagania paliwowe automatycznych węglowych kotłów c.o. i możliwości polskich...

dr inż. Kazimierz Żarski Projektowanie przewodów spalinowych w kotłowni

Projektowanie przewodów spalinowych w kotłowni Projektowanie przewodów spalinowych w kotłowni

Artykuł zawiera opis procedur obliczeń przewodów spalinowych (do kotłów spalających olej lub gaz) w kotłowniach.

Artykuł zawiera opis procedur obliczeń przewodów spalinowych (do kotłów spalających olej lub gaz) w kotłowniach.

mgr inż. Sławomir Janiszewski Kotły komorowe na paliwa stałe z załadunkiem ręcznym w świetle nowych uwarunkowań prawnych

Kotły komorowe na paliwa stałe z załadunkiem ręcznym w świetle nowych uwarunkowań prawnych Kotły komorowe na paliwa stałe z załadunkiem ręcznym w świetle nowych uwarunkowań prawnych

W większości małych obiektów mieszkalnych wyposażonych w systemy centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej stosuje się kotły na paliwa stałe. Podyktowane jest to przede wszystkim cenami...

W większości małych obiektów mieszkalnych wyposażonych w systemy centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej stosuje się kotły na paliwa stałe. Podyktowane jest to przede wszystkim cenami paliw i ich dostępnością. Znaczną część tych urządzeń grzewczych nadal stanowią kotły z ręcznym (okresowym) zasypem paliwa. Są to małe jednostki grzewcze o mocach od kilku do trzydziestu kilku kW. Swoją popularność zawdzięczają prostocie konstrukcji, możliwości spalania różnych paliw stałych...

Waldemar Joniec, Sławomir Pilarski Kotły na paliwa stałe. Urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła

Kotły na paliwa stałe. Urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła Kotły na paliwa stałe. Urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła

Kotłom na paliwa stałe stawia się duże wymagania – mają zapewnić nie tylko tanią eksploatację i niską emisję, ale i wysoką sprawność. Coraz częściej wymaga się od nich także możliwości współpracy z nowoczesnymi...

Kotłom na paliwa stałe stawia się duże wymagania – mają zapewnić nie tylko tanią eksploatację i niską emisję, ale i wysoką sprawność. Coraz częściej wymaga się od nich także możliwości współpracy z nowoczesnymi instalacjami z zaworami termostatycznymi i jednocześnie z kolektorami słonecznymi lub pompami ciepła, a nawet z instalacjami zasilanymi dodatkowo kotłami olejowymi lub na gaz płynny. Powyższe wymagania mogą być w pełni spełnione w instalacjach zamkniętych. Jednak dotychczas prawo dopuszczało...

Rafał Żytomirski Nowoczesne rozwiązania dla kotłowni z kotłami na paliwa stałe

Nowoczesne rozwiązania dla kotłowni z kotłami na paliwa stałe Nowoczesne rozwiązania dla kotłowni z kotłami na paliwa stałe

Mimo wielu innych dostępnych źródeł energii cieplnej kotły na paliwa stałe wciąż cieszą się dużą popularnością. Jednak od czasów, gdy do ogrzewania używano prostych, często nieekonomicznych kotłów, wiele...

Mimo wielu innych dostępnych źródeł energii cieplnej kotły na paliwa stałe wciąż cieszą się dużą popularnością. Jednak od czasów, gdy do ogrzewania używano prostych, często nieekonomicznych kotłów, wiele się zmieniło. Producenci wciąż udoskonalają oferowane urządzenia, umożliwiając kontrolę procesów spalania, poprawiając wydajność i sprawność kotłów oraz zmniejszając emisję do atmosfery szkodliwych produktów spalania.

Redakcja RI Nowoczesne kotły na paliwa stałe

Nowoczesne kotły na paliwa stałe Nowoczesne kotły na paliwa stałe

W dostępnych na rynku kotłach na paliwa stałe stosuje się coraz nowsze rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo eksploatacji i wygodną obsługę. Urządzenia te mają wyższą sprawność i automatyczną regulację...

W dostępnych na rynku kotłach na paliwa stałe stosuje się coraz nowsze rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo eksploatacji i wygodną obsługę. Urządzenia te mają wyższą sprawność i automatyczną regulację spalania, tak aby paliwo spalało się całkowicie bez wysokiej emisji szkodliwych spalin i jednocześnie w ilości, która zaspokoi aktualne zapotrzebowanie na energię instalacji c.o. i c.w.u.

dr inż. Jacek Zawistowski, mgr inż. Sławomir Janiszewski Kotły z automatycznym podawaniem paliwa

Kotły z automatycznym podawaniem paliwa Kotły z automatycznym podawaniem paliwa

Pierwsze kotły węglowe z automatycznym podawaniem paliwa stałego pojawiły się na polskim rynku dopiero w połowie lat 90. i w początkowym okresie bazowały na zagranicznych rozwiązaniach konstrukcyjnych....

Pierwsze kotły węglowe z automatycznym podawaniem paliwa stałego pojawiły się na polskim rynku dopiero w połowie lat 90. i w początkowym okresie bazowały na zagranicznych rozwiązaniach konstrukcyjnych. Od tego czasu obserwuje się dynamiczny rozwój produkcji i sprzedaży tych kotłów, skutkujący poprawianiem się ich jakości. W Polsce w eksploatacji znajduje się ok. 250 tys. kotłów z automatycznym podawaniem paliwa o łącznej mocy ok. 5000 MW. To ponad 10% wszystkich eksploatowanych w kraju małych kotłów...

dr inż. Jacek Zawistowski, mgr inż. Sławomir Janiszewski Paliwa węglowe dla małych kotłów c.o.

Paliwa węglowe dla małych kotłów c.o. Paliwa węglowe dla małych kotłów c.o.

Ze względu na dostępność surowca podaż kwalifikowanych paliw węglowych w sortymencie groszek dla nowoczesnych kotłów c.o. małej mocy jest ograniczona i tym samym wyznacza naturalną granicę rozwoju produkcji...

Ze względu na dostępność surowca podaż kwalifikowanych paliw węglowych w sortymencie groszek dla nowoczesnych kotłów c.o. małej mocy jest ograniczona i tym samym wyznacza naturalną granicę rozwoju produkcji kotłów na tzw. ekogroszek. Deficyt węgli sortymentu groszek wpłynął na opracowanie palników retortowych nowej generacji do spalania węgla sortymentu miał i węgli o podwyższonej spiekalności. Producenci kotłów i ich użytkownicy powinni uwzględnić te uwarunkowania przed podjęciem decyzji o inwestycjach.

Waldemar Joniec Kotłownie na biopaliwa stałe

Kotłownie na biopaliwa stałe Kotłownie na biopaliwa stałe

Wiedza i praktyka dotycząca budowy kotłowni wbudowanych oraz wolno stojących dla urządzeń spalających węgiel i koks jest ugruntowana i powszechna. W praktyce zasady dotyczące kotłowni węglowych wykorzystywane...

Wiedza i praktyka dotycząca budowy kotłowni wbudowanych oraz wolno stojących dla urządzeń spalających węgiel i koks jest ugruntowana i powszechna. W praktyce zasady dotyczące kotłowni węglowych wykorzystywane są przy budowie kotłowni na biopaliwa stałe. Jednak jest wiele różnic pomiędzy tymi paliwami, determinujących wielkość, lokalizację oraz dojazd i dojście do kotłowni, a także ich budowę i aranżację wnętrza.

dr inż. Jacek Zawistowski Współczesne kotły węglowe dla ogrzewnictwa indywidualnego

Współczesne kotły węglowe dla ogrzewnictwa indywidualnego Współczesne kotły węglowe dla ogrzewnictwa indywidualnego

W kotle wodnym dla instalacji centralnego ogrzewania wyróżnia się trzy podstawowe układy: układ spalania – zespół urządzeń zamieniających energię chemiczną zawartą w paliwie na ciepło; układ wymiany ciepła...

W kotle wodnym dla instalacji centralnego ogrzewania wyróżnia się trzy podstawowe układy: układ spalania – zespół urządzeń zamieniających energię chemiczną zawartą w paliwie na ciepło; układ wymiany ciepła – zespół urządzeń umożliwiających przekazanie uzyskanego ciepła czynnikowi pośredniemu (wodzie), transportującemu ciepło do ogrzewanych obiektów; układ sterowania – zespół urządzeń umożliwiających racjonalne prowadzenie ruchu kotła. Podstawą podziału kotłów na charakterystyczne grupy stanowią rozwiązania...

dr inż. Bogdan Nowak, dr inż. Grzegorz Bartnicki Przyłącze ciepłownicze - modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło

Przyłącze ciepłownicze - modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło Przyłącze ciepłownicze - modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło

Zamiar ograniczania kosztów ponoszonych na ogrzewanie pomieszczeń oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej powoduje, że zarządca lub właściciel budynku co pewien czas powinien przeprowadzić analizę różnych...

Zamiar ograniczania kosztów ponoszonych na ogrzewanie pomieszczeń oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej powoduje, że zarządca lub właściciel budynku co pewien czas powinien przeprowadzić analizę różnych wariantów zaopatrzenia w ciepło i ewentualnie podjąć decyzję o korekcie dotychczasowych warunków eksploatacji systemu. Wśród rozważanych przypadków mogą znaleźć się bardzo radykalne takie jak zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło [1], ale również rozwiązania sprowadzające się wyłącznie do wymiany...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Jak poprawić zakładową sieć ciepłowniczą?

Jak poprawić zakładową sieć ciepłowniczą? Jak poprawić zakładową sieć ciepłowniczą?

Funkcjonowanie sieci ciepłowniczych na terenie zakładów zawsze przysparzało sporo problemów. Wiele sieci od samego początku nie funkcjonuje optymalnie. Nie wynika to jednak tylko z błędów projektantów,...

Funkcjonowanie sieci ciepłowniczych na terenie zakładów zawsze przysparzało sporo problemów. Wiele sieci od samego początku nie funkcjonuje optymalnie. Nie wynika to jednak tylko z błędów projektantów, ale głównie z warunków, w jakich takie sieci są tworzone. Zła praca systemu ciepłowniczego może wynikać ze złego bilansu cieplnego całego układu, z nieprawidłowej regulacji, z wadliwych przepływów (zły rozdział ciśnienia), a do tego najczęściej dochodzi jeszcze nieprawidłowa eksploatacja. Autor omawia...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

Parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach Parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

Artykuł jest kontynuacją publikacji o tej tematyce, ale stanowi odrębną całość. Określono w nim parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach zależące od warunków dostawy ciepła do poszczególnych odbiorców....

Artykuł jest kontynuacją publikacji o tej tematyce, ale stanowi odrębną całość. Określono w nim parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach zależące od warunków dostawy ciepła do poszczególnych odbiorców. Należy wziąć pod uwagę rodzaj kotłów (stało- lub zmiennoprzepływowych) oraz wahania przepływu wody sieciowej i powodowane przez to wahania ciśnień piezometrycznych. Skupiono się na ciepłowniach z kotłami wodnorurkowymi, które są najczęściej stosowane w Polsce (typu WR i WLM). Szczegółowo przeanalizowano...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

W artykule przedstawiono najważniejsze przesłanki decydujące o wpływie przepompowni wody sieciowej na parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowni. Podano zasady stosowania przepompowni oraz sposoby sterowania...

W artykule przedstawiono najważniejsze przesłanki decydujące o wpływie przepompowni wody sieciowej na parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowni. Podano zasady stosowania przepompowni oraz sposoby sterowania pompami. Określono również obniżenie mocy elektrycznej napędu pomp obiegowych uzyskiwane dzięki wprowadzeniu przepompowni w systemach ciepłowniczych. W zależności od konkretnego systemu ciepłowniczego zmniejszenie mocy może wynosić od 10 do 20%.

Jerzy Kosieradzki Biomasa jako paliwo (cz. 1)

Biomasa jako paliwo (cz. 1) Biomasa jako paliwo (cz. 1)

Dyskusję o zaletach i wadach biomasy jako paliwa powinniśmy zacząć od definicji, czym jest biomasa. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 4 sierpnia 2003 r. w sprawie standardów emisyjnych...

Dyskusję o zaletach i wadach biomasy jako paliwa powinniśmy zacząć od definicji, czym jest biomasa. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 4 sierpnia 2003 r. w sprawie standardów emisyjnych z instalacji [1] paliwem jest również biomasa, rozumiana jako produkty składające się w całości lub w części z substancji roślinnych pochodzących z rolnictwa lub leśnictwa używane w celu odzyskania zawartej w nich energii, a zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 9 grudnia 2004...

prof. dr hab. inż. Witold M. Lewandowski, mgr inż. Weronika Lewandowska-Iwaniak, dr Anna Melcer Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego

Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego

W artykule opisano materiały budowlane zawierające substancje podlegające przemianom fazowym (PCM – Phase Change Material). Stała temperatura przemiany fazowej pozwala stabilizować temperaturę nie tylko...

W artykule opisano materiały budowlane zawierające substancje podlegające przemianom fazowym (PCM – Phase Change Material). Stała temperatura przemiany fazowej pozwala stabilizować temperaturę nie tylko poszczególnych pomieszczeń, ale również całych budynków, w których materiały te zostały zastosowane.

dr inż. Grzegorz Bartnicki, dr inż. Bogdan Nowak Minimalna średnica przyłącza ciepłowniczego

Minimalna średnica przyłącza ciepłowniczego Minimalna średnica przyłącza ciepłowniczego

W kolejnych artykułach poruszaliśmy różne zagadnienia dotyczące efektywności energetycznej systemów zaopatrzenia w ciepło. Obecnie omówiony zostanie problem wynikający z niedostosowania średnic przyłączy...

W kolejnych artykułach poruszaliśmy różne zagadnienia dotyczące efektywności energetycznej systemów zaopatrzenia w ciepło. Obecnie omówiony zostanie problem wynikający z niedostosowania średnic przyłączy ciepłowniczych do mocy zamówionej odbiorców końcowych. W efekcie ciągłej poprawy ochrony cieplnej budynków, ich potrzeby maleją – nie zawsze to jednak wpływa na historycznie ukształtowane zasady dotyczące projektowania.

prof. dr hab. inż. Stanisław Nawrat Wykorzystanie metanu z podziemnych kopalń węgla

Wykorzystanie metanu z podziemnych kopalń węgla Wykorzystanie metanu z podziemnych kopalń węgla

Od wielu lat w polskich kopalniach węgla kamiennego następuje stopniowy rozwój odmetanowania podziemnego i gospodarczego wykorzystania ujętego metanu w instalacjach ciepłowniczo-energetycznych. Wiele samorządów...

Od wielu lat w polskich kopalniach węgla kamiennego następuje stopniowy rozwój odmetanowania podziemnego i gospodarczego wykorzystania ujętego metanu w instalacjach ciepłowniczo-energetycznych. Wiele samorządów gminnych rozpoczęło prace w celu wykorzystania metanu (po wtłoczeniu do sieci gazowych) w ogrzewaniu kompleksów budynków.

prof. dr hab. inż. Waldemar Jędral Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie?

Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie? Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie?

Unia Europejska, wspierana przez agendy ONZ i organizacje ekologiczne z całego świata, toczy heroiczny bój z globalnym ociepleniem i jego domniemanym głównym sprawcą – CO2, nie bacząc na głosy sceptyków...

Unia Europejska, wspierana przez agendy ONZ i organizacje ekologiczne z całego świata, toczy heroiczny bój z globalnym ociepleniem i jego domniemanym głównym sprawcą – CO2, nie bacząc na głosy sceptyków kwestionujących sens tej walki [1–3]. Komisja Europejska dąży do podwyższenia przyjętego celu redukcyjnego emisji CO2 z 20 do 30% w 2020 r. i 80% w 2050 r., głównie poprzez intensywny rozwój OZE. Miałyby one zastąpić zwalczane coraz mocniej elektrownie węglowe i jądrowe, których udział w światowej...

prof. dr hab. inż. Janusz Skorek Uwarunkowania budowy gazowych układów kogeneracyjnych małej mocy

Uwarunkowania budowy gazowych układów kogeneracyjnych małej mocy Uwarunkowania budowy gazowych układów kogeneracyjnych małej mocy

W ostatnich dwóch dekadach obserwuje się w Polsce wyraźny przyrost liczby i mocy zainstalowanej układów energetyki gazowej, zwłaszcza kogeneracyjnych. W tej grupie coraz bardziej znaczący staje się udział...

W ostatnich dwóch dekadach obserwuje się w Polsce wyraźny przyrost liczby i mocy zainstalowanej układów energetyki gazowej, zwłaszcza kogeneracyjnych. W tej grupie coraz bardziej znaczący staje się udział układów CHP małej mocy wpisujących się w obszar energetyki rozproszonej.

Adam Pytlik, Jiří Koníček, Radek Dvořák Produkcja energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji

Produkcja energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji Produkcja energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji

W artykule opisano system kogeneracji czeskiej spółki Green Gas DPB wykorzystujący gaz kopalniany z czynnych oraz zamkniętych kopalń węgla kamiennego, funkcjonujący w Ostrawsko-Karwińskim Zagłębiu Węglowym.

W artykule opisano system kogeneracji czeskiej spółki Green Gas DPB wykorzystujący gaz kopalniany z czynnych oraz zamkniętych kopalń węgla kamiennego, funkcjonujący w Ostrawsko-Karwińskim Zagłębiu Węglowym.

dr inż. arch. Marta Skiba Energetyczny audyt miejski. Czy można skutecznie zarządzać zużyciem energii w mieście?

Energetyczny audyt miejski. Czy można skutecznie zarządzać zużyciem energii w mieście? Energetyczny audyt miejski. Czy można skutecznie zarządzać zużyciem energii w mieście?

Jak przeprowadzić audyt energetyczny w mieście i sprawić, aby energia była w nim efektywnie użytkowana?

Jak przeprowadzić audyt energetyczny w mieście i sprawić, aby energia była w nim efektywnie użytkowana?

dr Artur Miros Preizolowane rury giętkie – badania własności

Preizolowane rury giętkie – badania własności Preizolowane rury giętkie – badania własności

Autor omawia zmiany procedur badawczych określania przewodności cieplnej rur preizolowanych oraz nowe wytyczne kontroli ich jakości i wprowadzania na rynek.

Autor omawia zmiany procedur badawczych określania przewodności cieplnej rur preizolowanych oraz nowe wytyczne kontroli ich jakości i wprowadzania na rynek.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.